خانه اخبار سندروم بینایی ناشی از کامپیوتر چیست؟

سندروم بینایی ناشی از کامپیوتر چیست؟

نویسنده تیم لوناتو
سندروم بینایی ناشی از کامپیوتر

سندروم بینایی ناشی از کامپیوتر

اگر از رایانه استفاده می‌کنید، احتمال دارد که به سندروم بینایی ناشی از کامپیوتر مبتلا شوید. علائم این بیماری به‌مرورزمان بروز می‌کند؛ پس نوشته‌های این مقاله را جدی دنبال کنید.

سندروم بینایی ناشی از کامپیوتر (CVS) که به سندروم بینایی رایانه‌ای نیز مشهور است، یکی از مشکلات بینایی است که به همراه فناوری‌های نوین به زندگی انسان‌ها وارد شده است. ۷۰ میلیون نفر در سراسر جهان به سندروم بینایی ناشی از کامپیوتر دچار هستند؛ به همین دلیل است که محققان، CVS  را بیماری شماره یک در قرن 21 می‌دانند.

سندرم بینایی رایانه‌ای ناشی از استفاده نادرست از رایانه و دیگر وسایل ارتباطی الکترونیکی است. این یکی از اختلالات بینایی غیر واگیردار است که به‌شدت در حال افزایش است. سندرم بینایی رایانه این روزها بسیاری از افراد را تهدید می‌کند. افرادی که بیش از 2 ساعت در روز از رایانه استفاده ‌می‌کنند، احتمال دارد که به سندرم بینایی رایانه‌ای مبتلا شوند؛ ولی کسانی که بیش از 5 ساعت با کامپیوتر سروکار دارند، قطعاً با یک یا چند نشانه از علائم سندرم بینایی رایانه‌ای روبرو خواهند شد. برای پیشگیری از ابتلا به CVS باید عادت‌های درست استفاده از رایانه را یاد بگیریم و در خود تقویت کنیم.

خستگی چشم، خشکی و تحریک‌پذیری چشم، تاری دید، سوزش و قرمزی چشم، خستگی عمومی بدن، پرخاشگری و سردردهای مکرر از نشانه‌های این بیماری است. به نظر شما چرا این مشکل در بدن به وجود می‌آید؟ ادامه این نوشته را بخوانید تا جواب این سؤال را پیدا کنید.

سندروم بینایی ناشی از کامپیوتر

چرا سندروم بینایی ناشی از کامپیوتر پدید می‌آید؟

از سطح نمایشگرهای دیجیتال، پرتوهای مختلفی از جمله اشعه  X،  پرتوهای رادیویی  آزاد می‌شود. چشم انسان در تطابق با این پرتوها دچار مشکل می‌شود و به دلیل اینکه به چشم فشار می‌آید و شخص در هنگام کار با رایانه، گرفتار سردرد و درد قسمت جلویی پیشانی می‌شود. تا حالا دقت کرده‌اید که زمان کار با کامپیوتر، کمتر پلک می‌زنید؟ کمتر پلک زدن شما باعث می‌شود که اشک در چشم شما جریان پیدا نکند و به همین دلیل، چشم‌ها خشک می‌شوند.

خشکی چشم با نشانه‌هایی مانند سوزش و قرمز شدن چشم‌ها، اشک‌ریزی، احساس شن ریزه و جسم خارجی در چشم ظاهر می‌شود.

به‌علاوه  تمرکز روی پیکسل‌های صفحه مانیتور باعث خستگی چشم‌ها خواهد شد. خستگی چشم نیز باعث ایجاد درد در پشت پلک‌ها می‌شود.

زاویه دید نامناسب و سندرم بینایی

سندرم بینایی فقط ا علائم چشمی همراه نیست. گردن درد و کمردرد از نشانه‌های غیر چشمی سندرم بینایی ناشی از کامپیوتر است. اگر کاربر در هنگام کار با رایانه زاویه دید مناسبی با صفحه مانیتور نداشته باشد، دچار گردن درد و درد در ناحیه پشت بدنش می‌شود. برای پیشگیری از این دردها باید وضعیت درست قرارگیری بدن را رعایت کرد.

بی‌حوصلگی و سندرم بینایی ناشی از کامپیوتر

شاید بسیاری از افراد از این مسئله بی‌خبر باشند که کار زیاد با رایانه آن‌ها را بی‌حوصله و پرخاشگر می‌کند. بی‌حوصلگی در هنگام کار با رایانه یکی دیگر از نشانه‌های این سندرم است. استفاده از عینک‌های ضد اشعه آسیب اشعه‌ی مضر را به حداقل می‌رساند.

همچنین بخوانید: عینک مخصوص کامپیوتر چیست؟

دوبینی، اختلال بینایی تایپیست‌ها

افرادی که مجبور هستند تمرکز خود را از صفحه نمایشگر به اشیای بیرونی معطوف کنند، پس از مدتی دچار دوبینی می‌شوند. تایپیست‌ها ازجمله این گروه هستند. این افراد حروف و کلمات را تشخیص نمی‌دهند و دچار دوبینی می‌شوند. دوبینی یکی دیگر از نشانه‌های سندرم بینایی رایانه‌ای است.

نکاتی برای سلامتی در هنگام کار با رایانه

برای اینکه به سندرم بینایی رایانه‌ای مبتلا نشوید، باید نکاتی را رعایت کنید. نکاتی مانند:

 • اگر طولانی‌مدت پشت کامپیوتر می‌نشینید، پلک‌های خود را مرتب به هم بزنید. با این کار جریان اشک در چشم‌های شما برقرار می‌ماند و مانع از خشکی چشمان شما می‌شود. شما باید پس از هر ۱۰ دقیقه استفاده از رایانه، پلک‌های خود را به هم بزنید.
 • نور محیط را طوری تنظیم کنید که از بالای سر شما بتابد. صفحه نمایشگر رایانه خود را طوری قرار دهید که نور پنجره یا چراغ در آن منعکس نشود. انعکاس نور از صفحه نمایشگر و وارد شدن آن به چشم شما بسیار آزاردهنده و خطرناک است.
 • بین صفحه مانیتور و چشمان شما باید ۵۰ تا ۷۰ سانتیمتر فاصله وجود داشته باشد.
 • بعد از هر ۲۰ دقیقه کار با کامپیوتر، ۲۰ ثانیه به نقطه‌ای در مسافت ۶ متری خیره شوید تا چشم‌ها استراحت کنند.
 • خط دید شما باید مسطح یا بالاتر از صفحه نمایشگر رایانه باشد.
 • نور نمایشگر خود را تنظیم کنید.
 • از عینک محافظ در برابر اشعه (عینک آنتی رفلکس( استفاده کنید.
 • از تمرکز بیش‌ازحد بر روی صفحه نمایشگر خودداری کنید.
 • از فیلترهای Anti-glareاستفاده کنید تا علایم سندرم بینایی ناشی از کامپیوتر در بدن شما کاهش پیدا کنند.
 • در اتاق کامپیوتر خود از لامپ‌های فلوئور سنت استفاده نکنید؛ زیرا نورهای آن طول موجی کوتاه دارند. لامپ‌های زرد و رشته‌ای بهترین گزینه‌ها برای روشنایی اتاق کامپیوتر شما است.
 • از قطره‌های ضد خشکی چشم(با مشورت دکتر) استفاده کنید.
 • چشم‌های خود را با شامپوی بچه بشویید.
 • پس از پایان کار با رایانه، به مدت 5 دقیقه، پلک‌های خود را با حوله و آب گرم ماساژ دهید.
سندروم بینایی ناشی از کامپیوتر

عدسی‌های دیجیتال زایس

زایس عدسی‌هایی را ساخته است که برای پیشگیری از ابتلا به سندرم بینایی ناشی از کامپیوتر بسیار مؤثر است.

خرید عدسی زایس از فروشگاه آنلاین لوناتو

سوالات رایج در مورد سندروم بینایی ناشی از کامپیوتر

چرا هنگام کار با کامپیوتر چشم‌ها خشک می‌شوند؟

هنگام کار کردن با کامپیوتر کاربر کمتر پلک می‌زند، در حقیقت میزان پلک زدن به یک‌سوم معمول می‌رسد که در نتیجه‌ی این امر، چشم‌ها خشک می‌شوند.

سندروم بینایی کامپیوتر چیست؟

سندروم بینایی کامپیوتر اصطلاحی است برای توصیف تمام مشکلات چشم یا بینایی که در اثر استفاده طولانی مدت از کامپیوتر رخ می دهد که از آن به عنوان فشار دیجیتال نیز نام برده می شود.

نشانه‌های سندروم بینایی ناشی از کامپیوتر چیست؟

این نشانه‎ها شامل تاری دید، دوبینی، خشکی چشم، قرمزی چشم و سوزش چشم است.

Related Articles

کامنت بگذارید