خانه اخبار عینک کوهنوردی؛ هر آنچه قبل از خرید باید بدانید

عینک کوهنوردی؛ هر آنچه قبل از خرید باید بدانید

نویسنده فروغ بیداری
عینک کوهنوردی

آیا به عینک کوهنوردی نیاز دارید که بتواند تمامی نیازهای شما برای صعودهایتان را برآورده کند؟ مقاله‌ی درستی را انتخاب کرده‌اید چون ما تمامی اطلاعات موردنیاز برای خرید یک عینک مناسب کوهنوردی را در اختیارتان قرار می‌دهیم. در این راهنمای خرید هر آنچه در مورد عدسی و فریم عینک مخصوص کوهنوردی باید بدانید را توضیح داده‌ایم. همچنین تعدادی از بهترین فریم‌ها که می‌توانند بیشترین میزان محافظت را از چشم‌های شما داشته باشند را نیز معرفی کرده‌ایم. با بلاگ لوناتو همراه باشید.

راهنمای خرید عینک کوهنوردی

برای خرید مناسب‌ترین عینک بر اساس نیاز خود بهتر است موارد زیر را مدنظر داشته باشید.

فناوری فریم

یکی از مهم‌ترین مواردی که در زمان خرید عینک برای کوهنوردی باید در نظر بگیرید، ثابت ماندن عینک روی صورت است. فناوری فریم دقیقاً باید به گونه‌ای باشد که کوهنورد در تمامی مراحل فعالیت‌های خود حتی احساس نکند که عینکی به چشم دارد، چه برسد به اینکه عینک روی چشم‌های او حرکت کند یا جابه‌جا شود. برای این منظور نیز باید به بند عینک، پوشش لنز عینک، فیت بودن آن روی صورت فرد و تناسب عینک با کلاه توجه داشت. برای درک بهتر این موضوع در زیر هر کدام از این موارد را جداگانه مورد بررسی قرار داده‌ایم.

عدسی‌های ترانزیشن (TRANSITIONS)

عدسی‌های ترانزیشن به صورت خودکار میزان نور ورودی را کم یا زیاد می‌کنند و به این ترتیب به دید بهتر و واضح‌تر کوهنورد کمک می‌کنند. این لنزها عموماً در رنگ توسی عرضه می‌شوند تا بیشترین میزان کاهندگی نور را داشته باشند. البته در رنگ‌های قهوه‌ای نیز موجود هستند که این رنگ بیشترین میزان کنتراست را در عدسی ایجاد می‌کند.

عدسی‌های پولاریزه (POLARIZED)

عینک‌هایی که دارای عدسی‌های پولاریزه هستند تا حد زیادی از بازتاب و شدت نور می‌کاهند. انتخاب عدسی پولاریزه برای عینک کوهنوردی این مزیت را دارد که در نورهای شدید و بازتاب‌های خیره‌کننده از خستگی چشم‌ها می‌کاهد. این لنزها عموماً برای محیط‌های بسیار روشن که بازتاب‌های نوری شدیدی دارد توصیه می‌شوند؛ مخصوصاً در ارتفاع‌های بسیار بالا که شدت و قدرت اشعه‌های UV نیز بسیار بالاست.

میزان تیرگی عدسی عینک کوهنوردی

پرتوهای فرابنفش در ارتفاع‌ها بسیار شدیدتر هستند و با صعود به قله همچنان نیز افزایش می‌یابند. به همین دلیل بهتر است عدسی‌های تیره‌تری انتخاب کنید. متخصصان چشم و بینایی ورزشی پیشنهاد می‌کنند حداقل از عدسی‌های گروه 3 یا گروه 4 که تیره‌ترین عدسی‌های موجود استفاده کنید تا از ورود اشعه‌های بیشتر به چشم‌تان جلوگیری شود. عدسی‌های تیره‌تر، شدت تابش خیره‌کننده را در شرایط نور شدید فیلتر می‌کنند.

بهترین مدل‌های عینک مخصوص کوهنوردی

در ادامه چند مدل از بهترین عینک‌های کوهنوردی که می‌توانید در بازار جهانی پیدا کنید را معرفی کرده‌ایم.

JULBO EXOakley Sutro Lite Sweep (Vented)PLORER 2.0

عینک کوهنوردی JULBO EXPLORER 2.0

Julbo Explorer 2.0 برای کوهنوردان هاردکور و بسیار حرفه‌ای طراحی شده است. عینک آفتابی یخچالی Julbo با میزان محافظت کامل، امکانات بی‌پایانی را به کسانی می‌دهد که به اندازه کافی شهامت رفتن به کوه‌های یخچالی را دارند. عینک Explorer 2.0 با عدسی‌های فتوکرومیک Cameleon REACTIV، دید بسیار واضح و رنگ‌های خالص را در هر زمان به کوهنورد می‌دهد. دسته‌های ضد لغزش و پدهای بینی لاستیکی به این عینک آفتابی کمک می‌کنند تا ثابت در جای خود باقی بماند؛ این در حالی‌است‌که یک بند قابل تنظیم گردنی نیز امنیت بیشتری برای ثابت ماندن عینک روی چشم‌ها فراهم می‌کند. سیستم تهویه‌ی اضافی که روی عدسی‌های این عینک وجود دارد از هر نوع بخارگرفتگی پیشگیری می‌کند. هم‌زمان نیز سپرهای جانبی حداکثر پوشش و استایل را ارائه می‌دهند.

OAKLEY CLIFDEN

OAKLEY CLIFDEN عینک کوهنوردی

Oakley Clifden یکی دیگر از بهترین‌ها در دنیای کوهنوردی است. این عینک آفتابی پر از جزئیات هوشمندانه است تا شما را برای هر ماجراجویی آماده کند. سپرهای جانبی، مسدود کننده پل و بند فولادی حداکثر محافظت را ارائه می‌دهند و همه‌ی آن‌ها نیز کاملاً قابل جدا شدن هستند. برای صعودهای بلند بهتر است عینک Oakley Clifden را با عدسی‌های PRIZM Snow Black انتخاب کنید. این تیره‌ترین رنگ عدسی Oakley PRIZM Snow است و در آفتابی‌ترین روزها بهترین عملکرد را دارد.

JULBO CHAM

عینک کوهنوردی JULBO CHAM

عینک Julbo Cham با تکنولوژی مدرن خود دارای طراحی جالبی نیز هست که شامل پوشش‌های جانبی چرمی، دسته‌های قابل تنظیم با دستگیره و لنزهای پلی‌کربنات Spectron است که در برابر ضربه مقاوم هستند. قاب فلزی سبک وزن این عینک استفاده‌ی بسیار راحتی دارد و به خوبی نیز در جای خود باقی می‌ماند.

کلام آخر

هر آن‌چه برای خرید عینک کوهنوردی نیاز است را در این مطلب توضیح دادیم و بهترین مدل‌های بازار جهانی را نیز معرفی کردیم. در آخر هم یادآوری کنیم که هر مدل عینک ورزشی که نیاز داشته باشید را می‌توانید در فروشگاه اینترنتی لوناتو پیدا کنید. برای این منظور می‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید.

منبع: sportrx و bikeradar

Related Articles

کامنت بگذارید