چطور لنز در چشم بگذاریم

چطور لنز در چشم بگذاریم ؟ آموزش تصویری گذاشتن لنز در چشم برای کسانی مفید است که برای اولین بار می‌خواهند از لنز تماسی استفاده کنند.

اگر به‌تازگی به استفاده از لنز تماسی روی آورده‎‌اید شاید برایتان کمی گیج‌کننده باشد که چگونه باید آن را در چشم بگذارید یا بیرون بیاورید. به همین خاطر، لوناتو در ادامه این مطلب، به‌صورت تصویری به شما آموزش می‌دهد که چگونه لنز طبی یا لنز رنگی را در چشم بگذارید. برای این منظور در ادامه همراهمان باشید.

چطور لنز در چشم بگذاریم : مرحله اول

چطور لنز را بگذاریم

دستان خود را با صابون تمیز بشویید. سپس خشک کنید و لنز تماسی را از بسته در بیاورید.

چطور لنز در چشم بگذاریم

با دست‌های کاملا تمیز و خشک، لنز چشم را از درون بسته آن خارج کنید و همانند تصویر روی انگشت خود قرار دهید. مطمئن شوید که لنز شکل کروی خود را به‌طور صحیح حفظ کرده باشد.

چطور لنز را بگذاریم : مرحله دوم

پلک بالایی چشم را با دست به سمت ابرو بکشید و بالا نگه دارید. پلک پایینی را به سمت پایین بکشید. به سمت چپ یا راست نگاه کنید و سپس لنز را درون چشم بگذارید.

برای این منظور باید از دو انگشت اول یا انگشت اشاره و شست کمک بگیرید. با یکی از انگشتان، پلک بالایی را به سمت بالا بکشید و با انگشت دیگر هم پلک پایین را به سمت گونه پایین بکشید و نگه دارید. سپس مردمک چشم را به یک گوشه ببرید و لنز را روی سفیدی چشم قرار دهید.

چطور لنز در چشم بگذاریم : مرحله سوم

با بالا و پایین نگاه کردن، لنز را روی مردمک جا بیندازید. سپس چشم‌های خود را بسته و کمی فشار دهید. بلافاصله پس از قرار گرفتن لنز روی سفیدی چشم، به سمت بالا، پایین، چپ یا راست نگاه کنید تا لنز به‌درستی در محل مناسب خود جا بیفتد. سپس به آرامی پلک‌های خود را ببندید و کمی فشار دهید تا بسته شود.

چطور لنز در چشم بگذاریم : مرحله چهارم

همین مراحل را برای چشم دیگر خود تکرار کنید و لنز را در جای صحیح آن قرار دهید.

برای گذاشتن دومین لنز نیز باید همه مراحل بالا را انجام دهید.

ویدئوی آموزشی گذاشتن لنز در چشم

کارهایی که قبل از گذاشتن لنز در چشم باید انجام دهید

در پاسخ به این سوال که چطور لنز در چشم بگذاریم باید بگوییم که حتما قبل از استفاده از لنز دست‌های خود را تمیز با آب و صابون بشویید و خشک کنید. ترجیحا از حوله بدون پرز استفاده کنید تا پرز از روی انگشتان به درون لنز نفوذ نکند.

همیشه سعی کنید که مثلا اگر از چشم چپ شروع کرده‌اید به گذاشتن لنز، همیشه از همان چشم این کار را شروع کنید که لنزهای چپ و راست با هم قاطی نشوند.

اگر دچار خشکی چشم هستید، بهترین راهکار استفاده از قطره‌های چشم یا اشک مصنوعی است تا در سریع‌ترین حالت سطح چشم را مرطوب کرده و سوزش و دیگر مشکلات ناشی از آن را برطرف کند. قطره‌های چشمی برندهای گوناگونی دارند. حتما پیش از خرید مطمئن شوید که نمونه موردنظر برای چشم‌های شما مناسب است. مخصوصا وقتی قرار است لنز استفاده کنید، قطره‌هایی را انتخاب کنید که مخصوص لنز چشم است.

کنترل کردن لنز قبل از گذاشتن

چطور لنز در چشم بگذاریم

پس از باز کردن بسته لنز، آن را روی انگشت دست بگذارید و ببینید آیا کاملا گرد و کروی هست یا خیر؟ اگر متوجه شدید که لبه‌های لنز چین دارد یا لوبیاشکل است، احتمالا لنز را پشت‌ورو در دست گرفته‌اید. خیلی آرام لنز را در دست برگردانید تا حالت کاسه‌ای پیدا کند.

آموزش تمیز کردن لنز تماسی

اگر آرایش دارید و احساس کردید که لنز هنگام گذاشتن در چشم آلوده شده حتما قبل از پوشیدن آن را با محلول چندمنظوره و ضدعفونی‌کننده بشویید تا دچار خارش چشم نشوید.

جاگیری صحیح لنز در چشم

پس از گذاشتن لنز تماسی در سفیدی چشم، چشم را به سمت راست، چپ، بالا و پایین بچرخانید و پلک‌ها را باز و بسته کنید تا مطمئن شوید که لنز در مردمک جای گرفته است.

بیشتر بخوانید: مراحل قرار دادن لنز در چشم کودک و نگهداری آن

سوالات رایج در مورد چطور لنز در چشم بگذاریم

از کجا بفهمیم لنز برعکس است؟

پس از باز کردن بسته لنز، آن را روی انگشت دست بگذارید و ببینید آیا کاملا گرد و کروی هست یا خیر؟ اگر متوجه شدید که لبه‌های لنز چین دارد یا لوبیاشکل است، احتمالا لنز را پشت‌ورو در دست گرفته‌اید. خیلی آرام لنز را در دست برگردانید تا حالت کاسه‌ای پیدا کند.

لنز را چگونه در چشم بگذاریم؟

پلک بالایی چشم را با دست به سمت ابرو بکشید و بالا نگه دارید. پلک پایینی را به سمت پایین بکشید. به سمت چپ یا راست نگاه کنید و سپس لنز را درون چشم بگذارید.

آیا کودکان می‌توانند خودشان لنز در چشم بگذارند؟

بله، کودکان از ۸ یا ۹ سالگی قادر به قرار دادن لنز در چشم هستند. پس برای راحتی فرزندتان، سعی کنید این فراینده را به او آموزش دهید.

قبل از گذاشتن لنزها لازم است کاری انجام دهیم؟

بله. قبل از هرگونه تماسی با لنزها باید دستان خود را بشویید. برای شستن دستانتان از صابون‌های چرب و معطر استفاده نکنید و صابون‌های معمولی را برای این کار انتخاب کنید. بعد از شستشوی دستان صبر کنید تا خشک شوند؛ زیرا لنزها به دست‌های مرطوب خواهند چسبید. حوله بدون پرز هم می‌توانند روند خشک شدن دست‌های شما را سرعت ببخشند. بدون اینکه لوسیون،کرم یا مرطوب‌کننده‌ای به دستانتان بمالید، لنزها را درون چشمان خود قرار دهید؛ زیرا مولکول‌های چربی به لنزها می‌چسبند و وارد چشمان شما می‌شوند.

پاسخی بگذارید

خبرنامه لوناتو

با ثبت نام در خبرنامه لوناتو از جدیدترین محصولات و جشنواره‌های فروش ویژه ما مطلع شوید.

در حال ارسال

متشکریم، عضویت شما با موفقیت انجام شد.

مشاوره در واتس اپ مشاوره تلفنی