عینک طبی آفتابی
عینک طبی آفتابی

عینک طبی آفتابی چیست؟

یکی از بزرگترین مشکلاتی که افرادی با چشمان ضعیف دارند، بحث استفاده از عینک‌های آفتابی است.

مشکل بینایی در این افراد سبب می‌شود که نتوانند زیر نور خورشید از عینک آفتابی استفاده کنند. به این خاطر که باید عینک طبی خود را به چشم داشته باشند و همزمان نمی‌توان از دو عینک استفاده کرد. این افراد معمولا دو راه دارند یا اینکه باید از لنز‌های طبی استفاده کنند و بعد عینک آفتابی بزنند یا از عینک های آفتابی با شیشه طبی بهره بگیرند.

عینک آفتابی با شیشه طبی چه مزایایی دارد؟

عینک‌های طبی با شیشه‌های رنگ شده، به شما این امکان را می‌دهد تا با وجود داشتن مشکل دوربینی یا نزدیک‌بینی (یا هر نوع مشکل بینایی دیگر) از عینک آفتابی هم استفاده کنید. این عینک‌ها بر اساس نمره چشم شما ساخته می‌شوند و رنگ آن را نیز می‌توانید به دلخواه خودتان انتخاب کنید.

از دیگر مزایای این نوع عینک‌ها این است که شما می‌توانید با تغییر نمره چشم خود، لنزی با شماره جدید سفارش دهید و دوباره از همان فریم قبلی استفاده کنید. یعنی در هزینه خرید بدنه‌ی عینک صرفه‌جویی کنید چون لازم نیست برای فریم جدید، پول اضافه‌ای پرداخت کنید.

کدام عینک آفتابی قابلیت تبدیل شدن به عینک طبی را دارد؟

هنگام انتخاب عینک آفتابی برای نمره‌دار کردن عدسی‌هایش باید به چند نکته مهم توجه داشته باشید.

اول از همه باید بدانید عدسی عینک آفتابی طبی باید قابل تعویض باشد. یعنی عدسی به فریم پرس نشده باشد و کناره‌های شیشه خالی نباشد. در غیر این صورت نمی‌توان عینک آفتابی را به عینک طبی تبدیل کرد.

همچنین باید به شیشه عینک آفتابی هم توجه داشته باشید. اگر شیشه (عدسی) قوس و انحنای زیادی داشته باشد به هیچ عنوان برای طبی شدن مناسب نیست. فقط عینک آفتابی که شیشه با قوس کم دارد را می‌توان به عینک طبی تبدیل کرد.

بیشتر بخوانید: ۷ ترفند برای افزایش عمر عینک‌ طبی و عینک آفتابی

کوچک بودن عدسی عینک آفتابی هم بسیار مهم است. وقتی عدسی این عینک کوچک باشد، فاصله کانونی آن نیز دقیق‌تر خواهد بود.

خوب است بدانید عینک‌های آفتابی با فریم کائوچو یکی از بهترین گزینه‌ها برای طبی شدن هستند. به این خاطر که خیلی راحت می‌توان لنز آن را تعویض کرد و این مزیت را هم دارد که ضخامت شیشه عینک را پنهان می‌کند.

عدسی عینک آفتابی طبی می‌تواند از هر جنسی باشد از عدسی معمولی گرفته تا پلی‌کربنات، پلاستیک، ترایویکس، شیشه یا حتی عدسی با ضریب شکست بالا.

باید توجه داشته باشید که لنزهای شیشه‌ای شاید بهترین کیفیت نوری را داشته باشند اما بسیار سنگین هستند و دیگر این روزها مورد توجه مردم و حتی کارخانه‌های سازنده نیست. پس بهتر است برای استفاده‌ی راحت‌تر سراغ گزینه‌های سبک‌وزن بروید مثل پلاستیک یا پلی‌کربنات.

برای خرید عینک دودی طبی می‌توانید لنز فتوکرومیک هم انتخاب کنید. اما این لنزها معایبی هم دارند. به طور مثال در جایی که اشعه فرابنفش زیاد نباشد تغییر رنگ نمی‌دهد. مخصوصا در داخل ماشین این عینک‌ها تیره نمی‌شوند زیرا شیشه خودروها دارای پوشش ضد UV هستند و این یک مشکل اساسی برای عدسی‌های فتوکرومیک است.

بیشتر بخوانید: راهنمای انتخاب بهترین عدسی برای عینک طبی

هنگام سفارش عینک آفتابی طبی حتما به این موضوع توجه داشته باشید که عدسی دارای یو-وی بالای ۴۰۰ باشد. مهم‌ترین ویژگی یک عینک دودی طبی این است که بتواند همزمان با تصحیح عیوب انکساری، از چشم در برابر اشعه‌های فرابنفش خورشید نیز محافظت کند.

اگر فیلتر پلاریزه هم برای عدسی سفارش دهید که خیلی بهتر می‌شود به این خاطر که مثلا هنگام رانندگی در طول روز بازتاب نور کم و دید شما کاملا شفاف و واضح خواهد شد.

بیشتر بخوانید: چرا باید عدسی پلاریزه برای عینک آفتابی انتخاب کنیم؟

به‌طور کلی باید گفت، نور خورشید حاوی اشعه‌های فرابنفش است و اثرات زیان‌باری برای چشم ایجاد می‌کند. به همین خاطر اهمیت استفاده از عینک آفتابی دوچندان می‌شود. به این موضوع توجه داشته باشید که رنگ عدسی در قابلیت محافظت آن از چشم تاثیری ندارد. یعنی اگر شیشه عینک روشن یا زرد و قرمز باشد هم می‌تواند به خوبی از چشم در برابر اشعه فرابنفش محافظت کند. پس با خیال راحت رنگ دلخواه خود را انتخاب کنید.

اگر عینک قادر به جذب اشعه ماوراء بنفش نباشد میزان عبور اشعه از مردمک‌ها افزایش می‌یابد و موجب بروز عوارض می‌شود.

در ساخت عینک‌های طبی ساختار فریم‌ها، دسته‌های عینک، پل عینک به شکل خاصی طراحی می‌شود تا در داشتن دید بهتر بیمار عملکرد مناسب‌تری داشته باشد.

بیشتر بخوانید: عینک‌ آفتابی پلاریزه مناسب چه کسانی است؟

بخش سفارش عینک‌های طبی آفتابی در لوناتو به شما این امکان را می‌دهد تا بعد از سفارش عینک خود با اضافه کردن نمره چشمتان و انتخاب رنگ و جنس لنز موردنظر، صاحب یک عینک آفتابی با لنز طبی شوید.

پاسخی بگذارید

خبرنامه لوناتو

با ثبت نام در خبرنامه لوناتو از جدیدترین محصولات و جشنواره‌های فروش ویژه ما مطلع شوید.

در حال ارسال

متشکریم، عضویت شما با موفقیت انجام شد.