نسخه عینک طبی را چگونه بخوانیم ؟

نسخه عینک طبی را چگونه بخوانیم ؟ این سوالی است که اغلب برای کسانی مطرح می‌شود که قصد خرید عینک طبی دارند.

در همین راستا، فروشگاه اینترنتی عینک و لنز لوناتو تصمیم گرفته تا به این سوال پاسخ دهد تا روند سفارش و خرید لنز تماسی و عینک طبی برای شما مشتریان عزیز آسان‌تر از قبل شود.

برای آشنایی با روند سفارش آنلاین عینک طبی و انتخاب عدسی عینک مناسب از شما دعوت می‌کنیم تا ادامه مطلب را از نظر بگذرانید.

با لوناتو همراه باشید.

خرید عدسی عینک از فروشگاه آنلاین لوناتو

خواندن نسخه عینک
به شکل بالا باید نمره عینک خود را در سایت اینترنتی وارد کنید

اصطلاحات نسخه عینک طبی را چگونه بخوانیم ؟

نسخه چشم‌پزشکی که تعیین‌کننده نمره چشم بیمار است حاوی SPH، CYL، Axis ، ADD  و فاصله دو مردمک (PD) است. اگر نسخه شما هر کدام از گزینه‌های ذکر شده را نداشت، یعنی آن گزینه نیاز به اصلاح شدن ندارد و سالم است.

باید توجه داشته باشید که برای چشم راست و چشم چپ باید دو نسخه و تجویز پزشکی مجزا داشته باشید.

برای اینکه بدانیم نسخه عینک طبی را چگونه بخوانیم باید این حروف و اعداد را بشناسیم.

OD : پارامتر (محدوده) چشم راست

OS : پارامتر (محدوده) چشم چپ

SPH : اسفر (Sphere) که اصطلاحا شماره اسفر گفته می‌شود، میزان نزدیک‌بینی و دوربینی چشم را نشان می‌دهد. اگر عدد اسفر منفی (-) باشد یعنی چشم نزدیک‌بین است. اگر مثبت (+) باشد یا هیچ علامتی نداشته باشد، یعنی چشم دور بین است. کلمه اسفر یعنی که اصلاح نزدیک بینی یا دوربینی چشم فرد به‌صورت کروی انجام می‌شود.

CYL و AXIS : سیلندر Cylinder (CYL) و Axis برای اصلاح آستیگماتیسم لازم است. توجه داشته باشید که هر دو پارامتر باید با هم باشند. اگر در مقابل این علامت، عددی نوشته نشده باشد یعنی چشم شما آستیگماتیسم ندارد یا مقدار آستیگماتیسم آن به‌قدری کم است که به اصلاح نیازی ندارد.

علامت قبل از شماره آستیگماتیسم ممکن است منفی (-) به معنای آستیگماتیسم نزدیک بینی، یا مثبت (+) به معنای اصلاح آستیگماتیسم دوربینی باشد.

خوب است بدانید که در نسخه عینک طبی، همیشه شماره مربوط به آستیگماتیسم بعد از شماره مربوط به دوربینی یا نزدیک بینی چشم درج می‌شود.

خرید عینک طبی از فروشگاه اینترنتی لوناتو

محور ( Axis)، عدد استوایی را نشان می‌دهد که در آن هـیچگونه نیرویی برای اصلاح آستیگماتیسم اعمال نمی‌شود. محور با عددی بین ١ تا ١٨٠ درجه نشان داده می‌شود.

عدد ٩٠ نشان دهنده استوای عمودی و عدد ١٨٠ نشان دهنده استوای افقی است.

اگر در نسخه عینک عددی برای سیلندر نشان داده شده باشد، حتما عددی که نشان دهنده محور آن آستیگماتیسم باشد نیز وجود دارد. البته ممکن است قبل از آن یک علامت «X» نیز باید وجود داشته باشد.

محور در واقع استوایی را نشان می‌دهد که ٩٠ درجه با استوایی فاصله دارد که بیشترین قدرت آستیگماتیسم را اعمال می‌کند.

ADD : این علامت تعیین‌کننده قدرت بزرگ‌نمایی (ذره‌بینی) لنزهای مطالعه، پراگرسیو و دوکانونی است. ممکن است این عدد برای هر دو چشم بیمار با هم برابر باشد.

بیشتر بخوانید: آشنایی با اصطلاحات چشم پزشکی برای فهمیدن نسخه عینک

اعداد نوشته شده در نسخه عینک طبی را چگونه بخوانیم ؟

بعلاوه‌ی پارامترهای عمومی که یاد کردیم، نسخه‌های عینک باید دارای عدد تعیین کننده‌ی فاصله مردمک‌ها (PD) هم باشد.

فاصله مردمک‌ها (PD)

نسخه عینک طبی را چگونه بخوانیم

این عدد همان‌طور که از نامش مشخص است فاصله مردمک یک چشم (دایره سیاه رنگ وسط چشم) تا مرکز مردمک چشم دیگر را مشخص می‌کند. این عدد به میلی‌متر نوشته می‌شود.

سوالات رایج در مورد خواندن نسخه عینک طبی

چطوری نسخه چشم پزشکی را بخوانیم؟

باید اصطلاحات چشم پزشکی را بدانید. نسخه چشم‌پزشکی که تعیین‌کننده نمره چشم بیمار است حاوی SPH، CYL، Axis، ADD  و فاصله دو مردمک (PD) است. اگر نسخه شما هر کدام از گزینه‌های ذکر شده را نداشت، یعنی آن گزینه نیاز به اصلاح شدن ندارد و سالم است.

معنی OD در نسخه عینک چیست؟

به چشم راست اشاره دارد. اگر چیزی جلوی آن نوشته نشده باشد یعنی چشم راست شما سالم است و مشکلی ندارد.

چرا چشم پزشک دو تا نسخه می‌ دهد؟

برای این که برای چشم راست و چشم چپ باید دو نسخه و تجویز پزشکی مجزا داشته باشند.

Prism در نسخه عینک چیست؟

یکی از اصطلاحات چشم پزشکی است و به قدرت منشوری چشم اشاره دارد. پریسم برای رفع مشکل همگرایی چشم مورد استفاده قرار می‌گیرد. عدد «منشور» موید عددی است که برای جبران انحراف مختصر چشم‌ها لازم است اعمال شود.

خبر خوب!

اگر احساس می‌کنید چشم‌هایتان ضعیف شده اما مطمئن نیستید و حوصله بیرون رفتن هم ندارید، درخواست کنید که اپتومتریست ما به خانه شما بیاید. چگونه؟ با یک کلیک و وارد کردن شماره تماس. به همین سادگی! فقط کافی‌است دکمه زیر را فشار دهید و سپس اطلاعات خود را برای ما بنویسید. در اولین زمان خالی، کارشناس بینایی‌سنجی ما به خانه/محل‌کار شما می‌آید و معاینه بینایی‌سنجی را انجام می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

خبرنامه لوناتو

با ثبت نام در خبرنامه لوناتو از جدیدترین محصولات و جشنواره‌های فروش ویژه ما مطلع شوید.

در حال ارسال

متشکریم، عضویت شما با موفقیت انجام شد.

مشاوره در واتس اپ مشاوره تلفنی