عمل تغییر رنگ چشم

عمل تغییر رنگ چشم بهتر است یا استفاده از لنز رنگی؟ در ایران عمل تغییر رنگ چشم انجام می‌شود؟ برای یافتن پاسخ این سوال‌ها پیشنهاد می‌کنیم این مطلب را تا انتها مطالعه کنید. تمامی سوالات مربوط به تغییر رنگ چشم‌ها در این مقاله توضیح داده شده است.

رنگ چشم مقوله‌ای است که توسط ویژگی‌های ژنتیکی مشخص شده و به عبارت دیگر این ژنتیک است رنگ چشم شما را تعیین می‌کند. تغییر رنگ چشم به شکل طبیعی ممکن است در واکنش به انبساط یا انقباض عنبیه در حضور نور یا پیر شدن آن شکل گیرد. در این صورت با گذشت زمان ممکن است رنگ چشم روشن‌تر یا تاریک‌تر شود.

استفاده از لنزهای تماسی آرایشی نیز می‌تواند به طور موقتی رنگ چشم را تغییر دهد اما این کار نیز با همان هزینه‌ها و روندی که در صورت خرید و پوشیدن لنزهای تماسی طبی با آن مواجه می‌شوید همراه خواهد بود.

با این وجود، استفاده از لنزهای رنگی تنها راه مطمئن و ساده برای رسیدن به ظاهری است که در مورد چشم‌هایتان و به طور ویژه رنگ آن‌ها می‌حواهید.

خرید لنز رنگی از فروشگاه آنلاین عینک و لنز لوناتو

عمل تغییر رنگ چشم

عمل تغییر رنگ دائمی چشم در ایران انجام می‌شود؟

بله، عمل تغییر رنگ دائمی چشم چند بار در کشور انجام شد و در کنفرانس‌های علمی مورد بحث و بررسی قرار گرفته است و مخالفان بسیاری هم داشته اما به هر حال در همه جای دنیا نوآوری‌های علمی با رضایت بیمار و مسئولیت‌پذیری پزشک انجام می‌شود.

عمل تغییر رنگ چشم با گذاشتن پروتز در داخل چشم

پروتزهای رنگی وجود دارد که داخل چشم قرار داده می‌شود. در عمل جراحی تغییر رنگ چشم، بخش داخلی چشم دستکاری می‌شود و احتمال عفونت خیلی بیشتر خواهد شد و اگر این اتفاق بیفتد خطر زیادی چشم را تهدید خواهد کرد.
 
این روش نیز می‌تواند باعث بروز بیماری آب‌سیاه شود. پروتز داخل چشم باعث می‌شود روند طبیعی تخلیه مایع زلالیه چشم دچار اشکال شود.

به همین دلیل احتمال افزایش فشار داخل چشم و بیماری آب‌سیاه بیشتر می‌شود.

چنین روشی اصلا توصیه نمی‌شود و گرچه در بعضی از کشورهای آمریکای لاتین انجام می‌شود، خوشبختانه در کشور ما هنوز خواهان زیادی ندارد.

قیمت عمل تغییر رنگ چشم در ایران چقدر است؟

این مساله به نوع عمل و روش تغییر رنگ چشم بستگی دارد. همچنین به پزشک و کلینیک و اینکه در چه شهری انجام شود هم بستگی دارد. پس نمی‌توان رقم ثابتی برای این عمل ذکر کرد.

در ضمن، هزینه عمل تغییر رنگ چشم به نرخ دلار بستگی دارد؛ عمل گرانی که عوارض جدی و گاه جبران ناپذیری دارد.

از آنجا که عنبیه بخش رنگدانه دار چشم را تشکیل می دهد برای تغییر رنگ چشم از یک عنبیه مصنوعی استفاده می کنند. جنس این عنبیه از یک پروتز نازک، انعطاف پذیر و سازگار با بافت بدن است.

رنگ چشم چه اهمیتی دارد؟

رنگ چشم فرد می‌تواند یکی از مهم‌ترین نقاط ظاهر یک فرد باشد که می‌تواند منبع اصلی افتخار به ظاهر باشد. اهمیت چشم و رنگ آن در تصویری که یک فرد از خود ارائه داده و دیگران را تحت تاثیر قرار داده آنقدر زیاد است که محصولات بسیاری تنها برای برجسته کردن رنگ چشم و کلیت آن هر ساله تولید و مصرف می‌شود. در مواردی با استفاده از این مواد می‌توان ظاهر و حتی رنگ چشم را تغییر داد و همین موضوع باعث شده برخی به این فکر بیفتند که آیا راهی وجود دارد که بتوان به طور دائمی رنگ چشم را تغییر داد یا خیر؟

در حالی که تغییر رنگ چشم در مقیاس ملایم یک فرآیند طبیعی است و بخشی از محصولات آرایشی می‌توانند تغییراتی موقتی در آن ایجاد کنند اما هیچ راه ایمن و بی‌خطری برای تغییر رنگ چشم وجود ندارد. با این وجود، این موضوع به معنای غیرممکن بودن آن نیست.

استفاده از لنزهای تماسی آرایشی نیز می‌تواند به طور موقتی رنگ چشم را تغییر دهد اما رنگ چشم ممکن است به طور طبیعی نیز تغییر کند.

رنگ چشم چیست؟

چیزی که ما از آن با عنوان رنگ چشم یاد می‌کنیم در واقع حضور ملانین است، رنگدانه‌ای در عنبیه که رنگ چشم هر فردی از آن می‌آید. هر چه مقدار این رنگدانه در چشم بیشتر باشد رنگ چشم شما تیره‌تر خواهد بود. سبز، آبی و خاکستری روشن‌ترین رنگ‌های چشم به شمار می‌آیند که در مورد این رنگ‌ها عنبیه کمترین میزان رنگدانه ملانین را در خود دارد.

اکثر انسان‌ها رنگ چشم قهوه‌ای داشته و نادرترین رنگ چشم نیز رنگ سبز است. رنگ چشم فرد در هنگام تولد به ژنتیک بستگی داشته که ارتباط نزدیکی با ویژگی‌های ژنتیکی والدین فرد دارد. ژن‌های والدین ممکن است به اشکال غیرمنتظره‌ای با هم ترکیب شده و به همین دلیل هیچ راهی برای پیش‌بینی اینکه فرزند آن‌ها بعد از تولد چه رنگ چشمی خواهد داشت وجود ندارد.

بدین ترتیب بسیار محتمل است که فرزندان رنگ چشمی کاملاً متفاوت از والدین خود داشته باشند. با این وجود اگر هر دوی والدین چشم‌های قهوه‌ای داشته باشند، احتمال بیشتر این است که فرزندان آن‌ها نیز رنگ چشم قهوه‌ای داشته باشند.

خرید محلول لنز از فروشگاه آنلاین لوناتو

رنگ چشم افراد از سه ژن نشأت می‌گیرد که دو مورد آن‌ها مسئول غالب‌ترین رنگ چشم هستند.

رنگ‌های چشم نادری مانند آبی و سبز نتیجه غالب بودن ژن سوم هستند. رنگ چشم‌های تیره عموماً غالب هستند به همین دلیل ژن‌هایی که حامل رنگ چشم قهوه‌ای هستند بر ژن‌های حامل رنگ چشم سبز غلبه کرده و بقیه رنگ‌ها نیز به همین ترتیب.

بیشتر افراد سفیدپوست با چشم‌های آبی به دنیا می‌آیند که در سه سال اول زندگی رفته رفته تیره‌تر می‌شوند.

عمل تغییر رنگ چشم

آیا تغییر رنگ چشم ممکن است؟

در چشم، عضله عنبیه برای کنترل سایز مردمک چشم دائماً منقبض و منسبط می‌شود. عضله مذکور این کار را برای اجازه ورود نور بیشتر به چشم در شرایطی که فضای اطراف تاریک است انجام می‌دهد.

در فضای بسیار روشن نیز مردمک چشم کوچکتر می‌شود تا از صدمه رسیدن به گیرنده‌های نور موجود در چشم جلوگیری نماید.

وقتی که روی شیئی در فاصله نزدیک تمرکز می‌کنید، مردمک چشم نیز به همان شکل کوچک می‌شود و این دقیقاً همان کاری است که در لنزهای دوربین‌های عکاسی انجام می‌شود.

در شرایطی که سایز مردمک تغییر می‌کند، رنگدانه‌های موجود در عنبیه ممکن است منتشر شده یا به هم بپیوندند که باعث تغییر در رنگ چشم می‌شود.

خرید لنز چشم از فروشگاه آنلاین عینک و لنز لوناتو

شاید شما هم شنیده باشید که رنگ چشم با تغییر خلق و خو تغییر می‌کند اما واقعیت این است که عنبیه به تغییرات عاطفی و هورمونی که باعث تغییر خلق و خو شده‌اند واکنش نشان داده و بدین ترتیب رنگ چشم کمی تغییر می‌کند.

در واقع، این موضوع باعث می‌شود که رنگ چشم روشن‌تر یا تیره‌تر از حالت عادی به نظر برسد که واکنش به شرایط روحی و عاطفی فرد است و نه تغییری بزرگ و دائمی.

در ۱۵ درصد از افراد سفیدپوست و افرادی که رنگ چشم روشن‌تری دارند، رنگ چشم با بالا رفتن سن تغییر می‌کند.

افرادی که در دوران جوانی و بزرگسالی رنگ چشم قهوه‌ای تیره داشته‌اند ممکن است با ورود به میانسالی با کاهش رنگدانه‌ها در چشم مواجه شده که باعث می‌شود رنگ چشم آن‌ها فندقی شود. در طرف مقابل نیز کسی که با چشم‌های فندقی به دنیا آمده ممکن است رنگ چشم‌های او با ورود به میانسالی تیره‌تر شود.

رنگ چشم‌ها به طور کلی با افزایش سن تغییرات اندکی را تجربه می‌کند اما این روند بسیار تدریجی و نامحسوس است.

خرید لنز طبی از فروشگاه آنلاین عینک و لنز لوناتو

اگر رنگ چشم شما به یکباره تغییر کرد، حتی اگر هیچ تغییری در بینایی شما رخ نداد، باید به پزشک مراجعه نمایید تا مشخص شود که هیچ بیماری چشمی باعث این تغییر رنگ یکباره نشده باشد.

هتروکرومی ایریدوسیکلیت فوکس (رنگ متفاوت عنبیه دو چشم)، آب سیاه رنگدانه‌ای یا سندرم هورنر برخی از حالاتی هستند که با تغییر ناگهانی در رنگ چشم خود را نشان می‌دهند.

استفاده از لنزهای تماسی آرایشی نیز می‌تواند به طور موقتی رنگ چشم را تغییر دهد اما رنگ چشم ممکن است به طور طبیعی نیز تغییر کند.

آیا می‌توان رنگ چشم را به روشی بی‌خطر تغییر داد؟

افراد بسیاری وجود دارند که از رنگ چشم خود رضایت ندارند، چه به دلایل زیبایی‌شناختی و چه نگرانی در مورد ظاهر و اعتماد به نفسی که از آن‌ها گرفته است.

لنزهای تماسی رنگی یک گزینه ایمن برای تغییر رنگ چشم‌هاست اما احتیاط‌هایی را نیز می‌طلبد.

اول و مهم‌تر از همه اینکه لنزهای تماسی رنگی به تجویز پزشک و نسخه وی نیازمند است و باید بعد از معاینه کامل چشم برای شما صادر شود.

حتی در صورتی که نیازی به استفاده از عینک یا لنزهای تماسی طبی برای تصحیح بینایی نداشته باشید و تنها برای زیبایی از لنزهای رنگی استفاده کنید نیز باید این رویه را انجام دهید.

به عبارت ساده اگر می‌خواهید از ایمن‌ترین راه به لنزهای رنگی‌تان برسید باید این کار را از طریق مراجعه به پزشک و دریافت نسخه انجام دهید.

خرید لنز طبی رنگی از فروشگاه آنلاین لوناتو

در کل سه نوع از لنزهای تماسی رنگی وجود دارند که هر کدام بر اساس میزان تغییری که در رنگ چشم ایجاد می‌کنند انتخاب می‌شوند:

  • لنزهای رنگی شفاف که مقدار سایه و رنگ بسیار کمی دارند. این لنزها در صورتی که رنگ چشم فرد روشن باشند تغییر زیادی در رنگ چشم فرد ایجاد نخواهند کرد.
  • لنزهای رنگی تقویتی یا نیمه کدر. این لنزها نیز به طور کامل رنگ چشم را تغییر نمی‌دهند اما بار دیگر بسته به رنگ اصلی چشم، می‌توانند این رنگ را تقویت کرده و پررنگ‌تر نمایند.
  • لنزهای رنگی مات که رنگ کاملی داشته و به تغییر کامل رنگ چشم منجر خواهند شد.
عمل تغییر رنگ چشم

عمل تغییر رنگ چشم به روش پیوند عنبیه

جراحی پیوند عنبیه تنها راه تغییر رنگ چشم به شکل دائمی است اما در بسیاری از کشورها به دلیل اینکه خطر از دست رفتن بینایی در آن بالاست انجام آن قانونی نیست.

این جراحی در ابتدا برای ترمیم عنبیه یا جایگزینی عنبیه آسیب دیده در صورت تصادف یا بیماری‌هایی که این بخش از چشم را تحت تاثیر قرار می‌دهند، مانند قوز قرنیه یا آب سیاه، توسعه یافت.

عارضه جانبی این نوع جراحی تغییر رنگ دائمی چشم است که به تقاضا برای تغییر رنگ چشم به شکل داوطلبانه و عمدی منجر شد.

انجام جراحی پیوند عنبیه خطرات بسیاری داشته و کارشناسان هشدار می‌دهند که چنین کاری می‌تواند منجر به آسیب دائمی به چشم مانند التهاب یا تورم قرنیه منتهی شود. از دیگر عوارض انجام جراحی پیوند عنبیه می‌توان به التهاب چشم، آب سیاه، قوز قرنیه، کاهش بینایی و حتی نابینایی کامل اشاره کرد.

توصیه‌های کلی در مورد تغییر رنگ چشم

بر اساس برخی افسانه‌ها می‌توان با استفاده از ترکیبی از عسل و آب ولرم، رنگ چشم را تغییر داد اما هنوز هیچ سند علمی این موضوع را تایید نکرده است. باید بدانید که نه آب و نه عسل هیچکدام استریل نبوده و مالیدن آن‌ها به چشم می‌تواند باعث بیماری و عفونت شود.

بهترین و ایمن‌ترین راه برای تغییر رنگ چشم استفاده از لنزهای رنگی است و بعد از استفاده از این لنزها که باید با تجویز چشم پزشک معتبر باشد. باید به همان شکلی که از لنزهای طبی مراقبت می‌شود از این لنزهای رنگی نیز مراقبت کرد.

سوالات رایج در مورد عمل تغییر رنگ چشم

هزینه عمل تغییر رنگ چشم چقدر است؟

هزینه عمل تغییر رنگ چشم هم بستگی به دلار دارد.

عوارض احتمالی تغییر رنگ چشم چیست؟

آب سیاه، آسیب دیدن سلول‌های قرنیه، کدورت قرنیه، احتمال پخش رنگدانه در داخل چشم و آب مروارید از عوارض احتمالی تغییر رنگ چشم هستند.

آیا با لیزر می‌توان چشم قهوه‌ای را آبی کرد؟

با روش لیزر تغییر رنگ چشم به سمت خاکستری در چشم‌های قهوه‌ای به راحتی به دست می‌آید. اما رنگ آبی تیره نیاز به چند جلسه لیزر دارد.

پزشکان برای تغییر رنگ چشم چه می‌کنند؟

از یک عنبیه مصنوعی استفاده می کنند. جنس این عنبیه از یک پروتز نازک، انعطاف پذیر و سازگار با بافت بدن است. باید بدانید که هیچ کدام از روش‌های تغییر رنگ چشم توسط سازمان جهانی دارو غذا تایید نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

خبرنامه لوناتو

با ثبت نام در خبرنامه لوناتو از جدیدترین محصولات و جشنواره‌های فروش ویژه ما مطلع شوید.

در حال ارسال

متشکریم، عضویت شما با موفقیت انجام شد.

مشاوره در واتس اپ مشاوره تلفنی