خانه مد و سبک زندگیفیلم و سریال چرا افراد نابینا از عینک آفتابی استفاده می‌کنند؟

چرا افراد نابینا از عینک آفتابی استفاده می‌کنند؟

نویسنده تیم نویسندگان
عینک آفتابی افراد نابینا

عینک آفتابی افراد نابینا

عینک آفتابی افراد نابینا برای بسیاری از ما سوال است؛ اینکه چرا این افراد از عینک دودی استفاده می‌کنند؟

شاید شما نیز مانند بسیاری از افرادی که بینایی طبیعی دارند بارها از خود پرسیده باشید که افراد نابینا چه چیزی را در برابر چشمان خود می بینند و از طرف دیگر نیز افراد نابینا از خود می پرسند که آیا تصورات آن ها و آن چیزی که در برابر چشمانشان دارند با دیگر افراد نابینا متفاوت است یا خیر. هیج جواب یکسانی برای این سوالات وجود ندارد زیرا درجات مختلفی از نابینایی وجود دارد. علاوه بر این از آن جایی که «دیدن» اطلاعات بر عهده مغز است مهم ترین نکته این خواهد بود که آیا شخص از همان ابتدا نابینا بوده یا سابقه ی دیدن داشته است.

عینک آفتابی افراد نابینا

عینک آفتابی افراد نابینا آیا نقش محافظ هم دارد یا فقط تزئینی است؟

طبیعت چشم اغلب نابینایان به نور حساس است. کاربرد عینک آفتابی محافظت از چشمان در برابر اشعه های ساطع شونده از محیط پیرامون است. رنگ تیره نور را برمی گرداند و چشم را در برابر آن می پوشاند. عینک های آفتابی استاندارد مانند یک فیلتر عمل می کنند و مانع رسیدن اشعه های مضر ماوراء بنفش خورشید به چشم می شوند.
شاید این پرسش به وجود بیاید که اشعه ماوراء بنفش چگونه برای نابینایان خطرناک است، در حالی که چشم مأموریت اساسی خود یعنی (دیدن) را انجام نمی دهد؟

پاسخ این است که اشعه ماوراء بنفش فقط دید و بینایی را تهدید نمی کند، و باعث ضعیف شدن آن نمی شود، بلکه فراتر از آن خطرات دیگری هم دارد و منجر به التهاب قرنیه، ملتحمه، عفونت چشم، برفکوری و… می شود. حتی در برخی موارد شدیدتر، ممکن است منجر به سرطان در ناحیه چشم شود، به خصوص در چشم هایی که به نور حساس هستند.

دلیل دیگر استفاده از عینک آفتابی توسط افراد نابینا محافظت چشم در برابر خطرات محیطی از جمله شاخه های آویزان یک درخت، خار و خاشاک معلق در هوا در هنگام باد و توفان و یا محافظت از برخورد با درهای باز است.

خرید عینک آفتابی از فروشگاه آنلاین عینک و لنز لوناتو

افراد نابینا چه می بینند؟

عینک آفتابی افراد نابینا

نابینا از بدو تولد: شخصی که هیچ تجربه ای از دیدن ندارد

ساموئل، که نابینا بدنیا آمده است این که افراد نابینا همه چیز را سیاه می بینند را نادرست می خواند زیرا چنین فردی هیچ تجربه ای از رنگ سیاه ندارد که آن را با چیزی مقایسه کند. وی می گوید:" هیچ چیزی وجود ندارد". برای شخصی که بینایی سالم دارد درک این موضوع با این کار امکان پذیر خواهد بود: یکی از چشم هایتان را بسته و از چشم دیگر برای تمرکز کردن روی یک چیز استفاده نمایید. چشم بسته چه می بیند؟ هیچ. یک روش دیگر این است که بگوییم آرنج شما چه می بیند!

کسانی که بینایی خود را از دست داده اند

عینک آفتابی افراد نابینا

افرادی که بینایی خود را از دست داده اند تجربیات بسیار متفاوتی دارند. برخی می گویند که تاریکی مطلق در برابر چشمان آن هاست مانند این که در یک غار تاریک هستند. برخی دیگر نورهایی را می بینند یا توهمات تصویری روشنی را مشاهده می کنند که می تواند از شکل ظاهری اشیاء نشأت گرفته باشد یا شکل ها و رنگ های بسیار ناواضح و ذرات نورانی.

علاوه بر نابینایی مطلق، نابینایی عملکردی نیز وجود دارد که تعاریف متفاوتی برای آن تعیین شده است. روی هم رفته چیزی که این افراد می بینند به شدت نابینایی و شکل این اختلال بصری وابسته است.

نوع دیگری نیز از نابینایی وجود دارد که در آن شخص اشیاء بزرگ و افراد را می بیند اما قدرت تمرکز روی آن ها را ندارند. این افراد ممکن است رنگ ها را تشخیص دهند یا افراد و اشیاء را در فاصله ای خاص و معین ببینند،برای مثال می توانند انگشت هایشان را در مقابل صورت قرار داده و بشمارند. در مواردی نیز درک رنگ ها ممکن است از بین برود یا تمام بینایی مات و غیرقابل تشخیص باشد که در افراد مختلف شدت آن متفاوت است. برای مثال برخی نورهای نئونی را می بینند که همواره در حال چرخش و روشن شده بوده و رنگ آن ها مرتباً تغییر می کند.

درک بسیار کم

اشخاصی هستند که درک بصری ناچیزی دارند اما نمی توانند تصاویر واضحی را در ذهنشان شکل دهند. برای مثال این افراد می توانند بگویند که چراغ ها روشن یا خاموش هستند. عینک آفتابی افراد نابینا کمک می‌کند تا از سردرد ناشی از نور در امان بمانند.

دید تونلی

در این افراد دید می تواند نسبتاً نرمال و طبیعی باشد و یا نباشد اما تنها در یک شعاع خاص دید طبیعی خواهد بود.

عینک آفتابی افراد نابینا

عینک آفتابی افراد نابینا برای چه هدفی استفاده می‌شود؟

حقیقتی که شاید از آن اطلاع نداشته باشید این است که تمام روشندلان به طور کامل نابینا نیستند و می توانند چیز هایی را ببینند هر چند از این میان تعداد افرادی که به طور کامل نابینا هستند کم نیست. اما اکثر آنها از عینک آفتابی استفاده می کنند که دلایل مختلفی دارد. از جمله اینکه شاید بخواهند هنگام حضور در اجتماع حالت و رنگ چشم خاص خود را پنهان کنند.

علت دیگر می تواند برای محافظت از چشم و صورتشان نسبت به شاخه ها یا دیگر عوامل غیر طبیعی باشد.

شاید دلیل استفاده از عینک آفتابی توسط فرد نابینا فقط جنبه آگاهی‌بخشی داشته باشد. مثلا، وقتی شما یک فرد با یک عینک آفتابی در یک مکان بسته مثل مترو می بینید احتمال می دهید که او مشکل بینایی داشته باشد بنابراین بیش از پیش مراقبش خواهید بود.

نکته قابل توجه این است که ۹۰% نا بینایان می توانند نشانه هایی را ببینند. در بعضی موارد این نشانه ها فقط در نور خلاصه می شود و برای کسانی که فقط به نور حساس هستند کار کمی دشوار می شود چون این نور ها می تواند برای آنها ایجاد سردرد کند.بنابراین آنها نیاز بیشتری به عینک آفتابی دارند تا دیگر نابینایان.

آیا افراد نابینا در رویاهای خود چیزی می بینند؟

شخصی که نابینا به دنیا آمده خواب می بیند اما این رویا و خواب شامل تصاویر نمی شود. این رویاها می توانند شامل صداها، اطلاعاتی راجع به لمس، بوها، مزه ها و یا احساسات باشد. از طرف دیگر اگر شخصی بینایی داشته و به هر دلیلی آن را از دست بدهد خواب های او می توانند شامل تصاویر نیز باشند. افرادی که دارای دید ناقص هستند نیز می توانند در خواب تصاویر را ببینند.

شکل ظاهری اشیاء در رویا به نوع تاریخچه ی نابینایی وابسته است. در اغلب موارد دید در رویاها با گستره ای از چیزهایی که فرد در طول زندگی خود دیده قابل مقایسه است. برای مثال کسی که به کوررنگی مبتلاست به ناگاه رنگ های تازه ای را در خواب نخواهد دید. اشخاصی که بینایی آن ها در طول زمان کاهش یافته می توانند به همان وضوح روزهای اول خواب ببینند یا مانند شرایط کنونی خواب هایشان حاوی تصاویر مبهم و مات باشد. افرادی که از لنزهای اصلاحی استفاده می کنند نیز تجربه ی مشابهی خواهند داشت.

درک نور به شیوه ی غیربصری

نکته ی جالب این است که برخی از افرادی که کاملاً نابینا هستند می توانند نور را به صورت غیربصری درک نمایند. محققان سلول های ویژه ای را کشف کرده اند که سلول های ipRGC نامیده می شوند و در چشم موش و انسان یافت می شوند. این سلول ها در رشته های عصبی که سیگنال های بینایی را از شبکیه به مغز منتقل می کنند. این سلول ها در واقع نور را درک می کنند اما در دیدن این نورها تاثیری ندارند. از این رو اگر شخصی نابینا تنها یک چشمش نیز توانایی بالقوه دیدن نور را داشته باشد می تواند روشنایی و تاریکی را درک نماید.

سوالات رایج در مورد عینک آفتابی افراد نابینا

چرا افراد نابینا عینک دودی می‌زنند؟

یکی از دلایل استفاده از عینک آفتابی توسط افراد نابینا محافظت چشم در برابر خطرات محیطی از جمله شاخه های آویزان یک درخت، خار و خاشاک معلق در هوا در هنگام باد و توفان و یا محافظت از برخورد با درهای باز است.

چرا افراد نابینا از عینک آفتابی تیره استفاده می‌کنند؟

نکته قابل توجه این است که ۹۰% نا بینایان می توانند نشانه هایی را ببینند. در بعضی موارد این نشانه ها فقط در نور خلاصه می شود و برای کسانی که فقط به نور حساس هستند کار کمی دشوار می شود چون این نور ها می تواند برای آنها ایجاد سردرد کند. بنابراین آنها نیاز بیشتری به عینک آفتابی دارند تا دیگر افراد نابینا.

افرادی که نابینا شده‌اند چه چیزی در مقابل خود می‌بینند؟

کسانی که به طور مادرزادی نابینا نیستند، تجربیات بسیار متفاوتی دارند. برخی می گویند که تاریکی مطلق در برابر چشمان آن هاست مانند این که در یک غار تاریک هستند. برخی دیگر نورهایی را می بینند یا توهمات تصویری روشنی را مشاهده می کنند که می تواند از شکل ظاهری اشیاء نشأت گرفته باشد یا شکل ها و رنگ های بسیار ناواضح و ذرات نورانی.

عینک آفتابی افراد نابینا چه کمکی به آنها می‌کند؟

عینک آفتابی مانند عصای سفید نشان می دهد که یک فرد نابیناست و با دیدن فردی با عینک آفتابی و عصای سفید، می توانید تشخیص دهید که فرد مورد نظر نابیناست و در این صورت با او به روش درست و مناسب رفتار خواهید کرد.

Related Articles

کامنت بگذارید