انتخاب عینک بر اساس شکل صورت

انتخاب عینک بر اساس شکل صورت باید یکی از دغدغه‌های اصلی شما پیش از خرید هر نوع عینکی باشد؛ عینک طبی یا آفتابی.

وقتی از فروشگاه‌های معمولی قصد خرید عینک را دارید، می‌توانید گزینه موردنظر را روی صورت خود امتحان و در نهایت، مدل مناسب رنگ و فرم چهره خود را خریداری کنید.

اما برای خرید اینترنتی از فروشگاه‌های آنلاین، این امکان دیگر برای شما مهیا نخواهد بود. به‌همین خاطر بسیار مهم است که با برخی از اصول انتخاب صحیح فریم عینک آشنا باشید.

البته گفتنی است که فروشگاه اینترنتی لوناتو، به خریداران عزیز این امکان را می‌دهد تا 5 عینک را انتخاب کرده و به‌صورت رایگان در خانه خود امتحان کنند.

اما برای همین انتخاب هم، بهتر است بدانید چه تیپ فریمی برای صورتتان خوب است تا همان 5 عینک را از میان گزینه‌های صحیح انتخاب و امتحان کنید.

برای این منظور، در وهله اول باید شکل صورت و رنگ پوست خود را تعیین کنید. همچین نکات زیر را نیز مدنظر داشته باشید:

 • اگر پیرچشمی دارید، فریمی را انتخاب کنید که به اندازه کافی بزرگ باشد تا عدسی‌های مخصوص این عارضه چشمی که بزرگ و ضخیم هستند، در آن جای بگیرد.
 • فارغ از رنگ و شکلی که برای فریم عینک انتخاب می‌کنید، عدسی باید پوشش ضدبازتاب و خاصیت ضد UV داشته باشد تا از چشم‌های شما در برابر تابش‌های مضر محافظت کرده و دید واضح و دقیقی ایجاد کند.

انتخاب عینک بر اساس شکل صورت

شما باید برای خرید عینک آفتابی یا طبی متناسب با شکل صورتتان، سه نکته اساسی را هنگام انتخاب فریم مدنظر داشته باشید:

 1. عینک مُبین ویژگی‌های فردی شما باشد. به‌طور مثال اگر چشم آبی هستید، فریمی با رنگ آبی انتخاب کنید.
 2. درست این است فریم عینک در تضاد با شکل صورت شما باشد. به‌طور مثال برای صورت‌های بیضی، فریم‌های عریض گزینه‌های مناسب‌تری خواهند بود. یا برای صورت مربعی، عینک گرد خوب است.
 3. اندازه فریم باید با اندازه صورت شما برابر باشد.
انتخاب عینک طبی
اشکال مختلف صورت

با اینکه بیشتر صورت‌ها ترکیبی از چندین شکل هستند، اما به‌صورت کلی می‌توان آنها را به 7 دسته تقسیم‌بندی کرد: گرد، بیضی، مستطیل، مثلثیِ رو به بالا، مثلثی رو به پایین، لوزی و مربعی.

صورت به شکل بیضی

صورت بیضی را به‌عنوان یکی از بهترین فرم‌های چهره در نظر می‌گیرند زیرا متقارن است و اجزای آن با هم تناسب دارند.

افرادی که صورتشان چنین فرمی دارد، باید بدنبال فریم‌هایی باشند که به اندازه کافی عریض است. یا عینکی که از پهن‌ترین قسمت صورت، پهنای بیشتری داشته باشد.

برای انتخاب عینک بر اساس شکل صورت باید بدانید فریم‌هایی به شکل گردو که خیلی باریک یا پهن نیستند نیز گزینه‌های مناسبی برای صورت بیضی است.

صورت بیضی: ارتفاع صورت از عرض آن بیشتر است. یعنی فاصله‌ی پیشانی تا چانه‌ی آن‌ها بیشتر از فاصله‌ی گونه تا گونه است. در این فرم از صورت عرض پیشانی تا حدودی بیشتر از عرض چانه است. صورت‌های بیضی باید از فریم‌های عینک با عرض زیاد استفاده کنند.

 • عینک مناسب صورت بیضی: عینک‌های کلاب‌مستر، ویفرر، خلبانی، چندضلعی، پروانه‌ای، مستطیل و مربع شکل برای صورت‌های بیضی مناسب است.

صورت به شکل مثلثی رو به پایین

این شکل از صورت بسیار زیاد است. اغلب مردم چانه‌های باریکی دارند و در قسمت پیشانی، صورتشان پهن‌تر می‌شود. برای اینکه عینک باعث پهن‌تر دیده شدن قسمت بالای صورت نشود، توصیه می‌کنیم فریم‌هایی که در قسمت پایین خود عریض هستند را برگزینید.

رنگ روشن و جنس فریم هم بسیار اهمیت دارد. عینک‌های بدون فریم برای صورت‌های مثلثی مناسب‌تر خواهند بود.

یا اگر عینک فریم‌دار می‌خواهید، نمونه‌هایی که بسیار باریک و روشن هستند را انتخاب کنید.

صورت مثلثی: وقتی صورت شبیه مثلث رو به بالاست یعنی پیشانی باریک دارد و فاصله‌ی بین گونه تا گونه با چانه نسبتا زیاد است. صورت‌های مثلث باید عینک‌هایی با فریم تزیین‌شده یا با جزئیات بیشتر در نیمه‌ی بالایی فریم را امتحان کنند.

 • عینک مناسب صورت مثلثی: فریم گربه‌ای، خلبانی، کلاب‌مستر، بیضی، چندضلعی یا مستطیل برای این فرم صورت مناسب است.

صورت به شکل مستطیلی

در صورت مستطیلی، درازی صورت از پهنای آن بیشتر است و اغلب هم بینی‌های کشیده دارند.

برای اینکه، درازی صورت مستطیل را پنهان کنید و آن را متعادل‌تر نشان دهید، توصیه می‌کنیم فریمی را انتخاب کنید که بیشتر از ارتفاع، پهنا داشته باشند.

نمونه‌هایی که پل کوتاهی دارند تا بینی را کوتاه‌تر نشان دهند یا آنهایی که دسته‌های زینتی دارند تا پهنای صورت را بیشتر کنند هم گزینه‌های خوبی هستند.

صورت مستطیلی: طول صورت بیشتر از عرض آن است. اکثرا فاصله‌ی گونه تا خط فک زیاد است و بینی کشیده‌ای دارند. صورت‌های مستطیلی باید از عینک‌هایی که دارای فریم با عمق زیاد استفاده کنند. پل عینک هرچقدر کمتر باشد، بینی را کوتاه‌تر نشان می‌دهد.

 • عینک مناسب صورت مستطیلی: فریم‌هایی خلبانی، ویفرر، کلاب‌مستر، گرد، چندضلعی، گربه‌ای، بیضی و پروانه‌ای برای این فرم صورت‌ها مناسب است.

انتخاب عینک برای صورت مربعی

صورت مربعی، فک قوی و پیشانی پهنی دارد و درازی و پهنای صورت در آن با هم برابر است. برای اینکه این صورت را کشیده‌تر نشان دهید، بهتر است عینک‌هایی با فریم‌های باریک که پهنای بیشتری نسبت به ارتفاعشان دارند را برگزینید.

برای انتخاب عینک بر اساس شکل صورت ، عینک‌های بیضی و باریک هم برای فرم‌های مربعی گزینه‌های خوبی هستند.

صورت مربعی: صورت‌های مربعی‌شکل، خط فک تقریبا مستقیم و قوی دارند. عرض پیشانی آن‌ها تناسب خوبی با عرض گونه تا گونه‌ی آن‌ها دارد و می‌توان گفت طول و عرض چهره‌ی ‌آن‌ها برابر است. صورت‌های مربع باید عینکی استفاده کنند که عرض بیشتری به نسبت طول دارند.

 • عینک مناسب صورت مربعی: عینک‌هایی با فریم خلبانی، ویفرر، کلاب‌مستر، گرد، بیضی، گربه‌ای و پروانه‌ای شکل برای چهره‌هایی با فرم مربعی، مناسب است.

فرم لوزی صورت

این صورت‌ها به این صورت هستند که در بخش‌های بالا و پایین خود، باریک می‌شوند و در قسمت گونه، پهنایشان زیاد خواهد بود. این فرم صورت بسیار کم است. برای انتخاب بهترین فریم، بهتر است عینک‌های گربه‌ای، بیضی شکل یا بدون فریم را برای آن انتخاب کنید.

صورت لوزی: صورت‌های الماسی (لوزی) طول چشم و خط فک باریکی دارند و البته گونه‌هایی به‌نسبت عریض که ممکن است برجسته هم به نظر آید. صورت‌های لوزی باید عینک با فریم‌های بدون لبه استفاده کنند.

 • عینک مناسب صورت لوزی: فریم‌های خلبانی، گرد، گربه‌ای و بیضی‌شکل برای صورت‌هایی با فرم لوزی یا الماسی مناسب‌تر است.

صورت به شکل گرد

صورت‌های گرد، خطوط خمیده با پهنا و عرض برابر دارند. برای اینکه صورت‌های گرد را باریک‌تر و کشیده‌تر نشان دهید، بهتر است فریم‌های زاویه‌دار و باریک را انتخاب کنید که پل عینک در آنها کاملا مشخص است.

همچنین عینک هایی که پهنای بیشتری نسبت به ارتفاعشان دارند، همچون عینک‌های مربعی، گزینه‌های خوبی بشمار می‌آیند.

صورت گرد: عرض و ارتفاع صورت برابر است. افراد دارای این فرم صورت اکثرا دارای پیشانی کوتاه و خط فک منحنی و بدون زاویه هستند. صورت‌های گرد باید عینک با فریم زاویه‌دار و باریک استفاده کنند تا صورت کشیده به نظر برسد.

 • عینک مناسب صورت گرد: عینک‌های خلبانی، پروانه‌ای، مربع و مستطیل شکل برای این فرم صورت‌ها مناسب است.

صورت به شکل مثلثی رو به بالا

برای صورت‌هایی که در قسمت چانه پهن و در پیشانی باریک هستند، باید عینکی را انتخاب کنید که در قسمت گونه، به عرض صورت بیفزاید. عینک‌هایی که روی فریم خود تزئینات اضافه دارند یا مدل‌های گربه‌ای برای این تیپ صورت بهتر خواهند بود. رنگ تیره هم می‌تواند در ایجاد تعادل در صورت نقش مهمی داشته باشد.

صورت قلبی: صورت‌های قلبی یا مثلثی با راس به سمت پایین، با پیشانی عریض و چانه‌ای زاویه‌دار شناخته می‌شوند. بهتر است فریم عینک آن‌ها خط مستقیم در قسمت بالا نداشته باشد.

 • عینک مناسب صورت  قلبی: فریم‌های خلبانی، چندضلعی، گرد، مربع، پروانه‌ای، ویفرر و حتی تا حدودی مستطیل شکل برای صورت‌های قلبی مناسبند.

تحلیل رنگ صورت

علاوه بر انتخاب عینک بر اساس شکل صورت باید حتما به رنگ پوست صورت هم توجه داشته باشید.

 1. رنگ پوست همه مردم جهان ترکیبی از رنگ‌های سرد (آبی‌) و رنگ‌های گرم (زرد) است.
 2. هر فردی در رنگ پوست خود بهتر دیده می‌شود.
 3. رنگ فریم عینک باید مکمل رنگ صورت فرد باشد.

بهترین فاکتور برای تعیین بهترین پالت رنگی در انتخاب فریم عینک، مجموعه‌ای از رنگ‌های پوست، چشم و مو است.

توجه به رنگ پوست برای انتخاب عینک

رنگ پوست، پایه اصلی برای انتخاب رنگ مناسب فریم عینک بشمار می‌رود. رنگ پوست یا به آبی متمایل است یا به رنگ زرد.

رخساره‌های سرد به سمت آبی و صورتی متمایل هستند و صورت‌های گرم بیشتری هلویی بوده و به زرد تمایل دارند.

رنگ زیتونی صورت را سرد می‌دانند زیرا ترکیبی از زرد و آبی است. بد نیست بدانید که حدود 60 درصد از مردم جهان صورت‌هایی به رنگ‌های سرد دارند.

توجه به رنگ چشم برای انتخاب عینک طبی

رنگ چشم، دومین فاکتور برای تعیین رنگ فریم عینک است. به‌طور مثال، کسانی که چشم‌های آبی دارند می‌توانند از رنگ‌های بنفش و یاسی گرفته تا توسی و آبی را برای فریم عینک خود انتخاب کنند. یا چشم‌های قهوه‌ای بهتر است رنگ‌های خردلی، عسلی، قهوه‌ای و حتی مشکی را برگزینند.

توجه به رنگ مو برای انتخاب عینک

رنگ مو را هم به دو دسته سرد و گرم تقسیم‌بندی می‌کنند. بلوندِ صورتی، پلاتینه، پرکلاغی، سفید، قهوه‌ای مایل به قرمز، دودی و قهوه‌ای رنگ‌های سرد هستند. بلوند طلایی، نسکافه‌ای، قهوه‌ای-طلایی، هویجی و توسی چرک نیز در رده رنگ‌های گرم دسته‌بندی می‌شوند.

رنگ‌های فریم عینک

انتخاب عینک بر اساس شکل صورت
رنگ‌های مناسب فصل‌های بهار و تابستان که توسط کمپانی مشهور پنتون تعیین شده‌اند

پس از تعیین سرد یا گرم بودن فریم عینک، باید رنگی را انتخاب کنید که متناسب صورتتان باشد. به‌طور مثال، برای صورت‌هایی که رنگ گرم دارند، فریم‌هایی به رنگ خاکی، طلایی، هلویی، نارنجی، زغالی، قرمز آتشین، بلوند لاکی و آبی پررنگ انتخاب‌های هوشمندانه‌تری بشمار می‌آیند.

برای رنگ‌های سرد، بهترین رنگ فریم عینک، مشکی، نقره‌ای، قهوه‌ای، توسی-آبی، صورتی، آبی، یشمی و کهربایی است.

سوالات رایج در مورد انتخاب عینک بر اساس شکل صورت

برای صورت گرد چه مدل عینکی مناسب است؟

عینک هایی که عرض و پهنای آنها بیشتر از ارتفاعشان است، همچون عینک‌های مربعی.

برای صورت کشیده و دراز چه عینکی باید بخریم؟

باید عینک پهن و بزرگ بگیرید که درازی صورت را پنهان کند. مدل‌هایی که پل کوتاهی دارند هم خوب هستند زیرا بینی را کوتاه‌تر نشان می‌دهند. همچنین، عینک هایی که دسته‌های زینتی دارند هم پهنای صورت را بیشتر می‌کنند و در نتیجه برای صورت دراز خیلی خوبند.

برای چشم آبی چه رنگ فریم عینک مناسب‌تر است؟

کسانی که چشم‌های آبی دارند می‌توانند از رنگ‌های بنفش و یاسی گرفته تا توسی و آبی را برای فریم عینک خود انتخاب کنند.

برای پوستی که سبزه است چه رنگ عینک بهتر است؟

فریم‌هایی به رنگ خاکی، طلایی، هلویی، نارنجی، زغالی، قرمز آتشین، بلوند لاکی و آبی پررنگ انتخاب‌های هوشمندانه‌ای برای پوست‌های سبزه بشمار می‌آیند.

پاسخی بگذارید

[mailerlite_form form_id=1]
مشاوره در واتس اپ مشاوره تلفنی