تاثیر دیابت بر سلامت چشم‌ ها

دیابت یکی از بیماری‌هایی است که بر توانایی بدن در تولید انسولین یا استفاده از آن تاثیر می‌گذارد. انسولین مسئول کنترل میزان قند خون است.

به زبان ساده‌تر، دیابت یا بیماری قند نوعی اختلال سوخت و ساز در بدن است. در نتیجه این بیماری، بدن در برابر انسولین مقاوم می‌شود و در نتیجه، این هورمون نمی‌تواند عملکرد طبیعی خود را به انجام برساند.

بد نیست بدانید که وظیفه اصلی انسولین پایین آوردن قند خون است.

وقتی فرد دچار دیابت می‌شود یعنی بدنش توانایی استفاده و سوخت و ساز گلوکز را از دست می‌دهد و در نتیجه قند خونش زیاد می‌شود. افزایش قند خون برای مدت طولانی باعث تخریب رگ‌های بسیار ریز در بدن می‌شود. این امر سبب می‌شود تا ارگان‌های مختلف بدن همچون کلیه، چشم و اعصاب درگیر شده و مشکلات زیادی برای فرد ایجاد کنند.

همان‌طور که اشاره کردیم، یکی از قسمت‌های مهم بدن که درگیر عوارض ناشی از دیابت می‌شود، چشم است. باید بدانید که در افراد بزرگسال، آسیب‌های چشمی ناشی از عوارض بیماری دیابت، با گذشت پنج سال پس از شروع بیماری، پدیدار می‌شوند. این در حالیست که عوارض چشمی ناشی از دیابت در کودکان ممکن است زمانی که وارد سن بلوغ می‌شوند به تدریج خود را نشان دهد.

به همین دلیل بسیار مهم است که کودکان دیابتی بعد از رسیدن به سن بلوغ جهت معاینه چشم‌پزشکی به متخصص مراجعه کنند.

تاثیر دیابت بر سلامت چشم‌ ها

وقتی عروق خونی در شبکیه (بافت حساس به نور در پشت چشم) آسیب می‌بینند ممکن است باعث نشت خون و تورم چشم شود. یا ممکن است رگ‌های خونی جدید و غیرطبیعی یا شاخه‌های عروقی شکننده در سطح شبکیه رشد کنند که نتیجه آن تار و کج و معوج دیدن تصاویر است. این مشکل را «رتینوپاتی دیابتی» می‌نامند.

افرادی که دیابت دارند ۲۵ برابر بیشتر از افراد عادی در خطر کور شدن قرار دارند به این خاطر که رتینوپاتی دیابتی یکی از علل اصلی کاهش دید است.

افرادی که به دیابت مبتلا هستند یا کنترل قند خون در آنها ضعیف است، زنان باردار و کسانی که به فشار خون بالا  یا چربی خون بالا مبتلا هستند بیشتر از افراد عادی در معرض خطر ابتلا به رتینوپاتی دیابتی قرار دارند.

همان طور که در بالا هم اشاره کردیم، دیابت تاثیرات منفی زیادی روی چشم‌ها دارد. یکی از بیماری‌های چشم ناشی از دیابت گلوکوم یا آب سیاه است. آب سیاه در بیماران دیابتی در مقایسه با افراد دیگر جامعه شیوع بیشتری دارد. به همین خاطر توصیه اکید وجود دارد کسانی که به دیابت مبتلا هستند حتما تغییرات میدان بینایی و کاهش دید خود را تحت نظر داشته باشند و اگر تغییری در دیدشان پیدا شد فورا به پزشک مراجعه کنند.

همچنین به گفته متخصصان آسیب شبکیه چشم از دیگر عوارض بیماری دیابت بر چشم‌ها است. بیماران دیابتی بیشتر از دیگر بیماران در معرض آسیب‌های شبکیه قرار دارند. باید بدانید که این بیماری ممکن است به صورت ناگهانی بروز کند. در این حالت عروق تحت تاثیر قرار می‌گیرند که انسداد ورید مرکزی شبکیه و التهاب عصب بینایی شایع‌ترین عارضه چشم هستند. این اختلال‌ها با کاهش دید شدید همراه است.

روش‌های تشخیص آسیب‌های چشمی ناشی از دیابت 

معاینات چشم‌پزشکی و تصویربرداری از چشم از راه‌های تشخیص آسیب‌های چشمی ناشی از دیابت است.

در حال حاضر برای درمان عوارض شبکیه ناشی از دیابت از تزریق نوعی آمپول در داخل مایع زجاجیه استفاده می‌شود. البته لیزر و عمل جراحی هم برای مراحل پیشرفته‌تر بیماری استفاده می‌شود.

از آنجا که دیابت یک بیماری متابولیک است علاوه بر اختلال قندخون، ممکن است فرد به اختلالات چربی خون همراه با فشارخون نیز دچار شود. بنابراین در این افراد باید قندخون، چربی خون و فشار خون کنترل شود.

منبع: aao

پاسخی بگذارید

خبرنامه لوناتو

با ثبت نام در خبرنامه لوناتو از جدیدترین محصولات و جشنواره‌های فروش ویژه ما مطلع شوید.

در حال ارسال

متشکریم، عضویت شما با موفقیت انجام شد.