آیا افراد عینکی باهوش‌تر از بقیه هستند؟ تحقیقات علمی پاسخ می‎‌دهند

نابغه‌ها عینکی هستند؟ حتما متوجه شده‌اید که در اغلب فیلم‌ها و سریال‌های تلویزیونی وقتی می‌خواهند فردی را بسیار باهوش یا نابغه نشان دهند، آن شخصیت حتما عینکی است.

در فیلم‌ها همیشه کسی که باهوش و تحصیل‌کرده است، چشمان ضعیفی دارد. شاید حتی خود شما هم در مدرسه متوجه شده باشید عینکی‌ها بیشتر از بقیه درس می‌خوانند.

این تصورات چندان هم دور از واقعیت نیستند. زیرا بر اساس تحقیقات جدید مشخص شده کسانی که عینکی هستند بیشتر از دیگران سرشان در کتاب است. همچنین مشخص شده این افراد کمتر از دیگر افراد در فعالیت‌های ورزشی در مدرسه شرکت می‌کنند.

جالب است بدانید نتیجه تحقیق روی افرادی که دارای مشکل نزدیک‌بینی هستند نشان داده که قدرت درک بهتری نسبت به بقیه دارند.

البته شایان ذکر است که این مساله ریشه در ژنتیک افراد دارد. یعنی اغلب کسانی که مشکلی در بینایی خود دارند از نزدیک‌بینی و دور بینی گرفته تا آستیگماتیم، کسانی هستند که به لحاظ ژنتیکی قابلیت درک و دریافت بهتری نسبت به مردم معمولی دارند.

Komono-Maurice-Powder-Pink-Model

گروهی از محققان دانشگاه ادینبورگ به سرپرستی گایل داویس اطلاعات موجود در رابطه با  ۳۰۰ هزار نفر در خلال سنین ۱۶ تا ۱۰۲ ساله از سراسر اروپا، آمریکا و استرالیا را مورد بررسی قرار دادند.

این مطالعه که بزرگ‌ترین تحقیق در زمینه قابلیت درک و تفکر انسان است، مشخص کرد که تفاوت‌های ژنتیکی متعددی در به ارث رسیدن مهارت‌های فکری افراد تاثیر مستقیم دارند. این یافته‌های علمی زمینه‌ساز کشف این موضوع شده‌اند که ساختار مغز افراد و ژنتیک آنها در تغییر مهارت‌های فکری آنها در طول زندگی‌شان اثر موثر دارند.

به‌طور کلی، ۱۴۸ نقطه روی DNA افراد وجود دارد که با عملکرد بهتر تفکر و درک همکاری می‌کند، ۵۸ نقطه از این موارد در گذشته هرگز شناسایی نشده بودند. یکی از این نقاط ویژه هم بیشترین توانایی درک را دارد که حدود ۳۰ درصد از آن به ژنی مربوط می‌شود که بینایی ضعیف را بدنبال دارد.

در نتیجه این تحقیق همچنین مشخص شد افرادی که به لحاظ ژنتیکی قدرت درک و تفکر بالایی دارد، با اینکه ممکن است بینایی ضعیفی پیدا کنند اما در عوض عمر طولانی‎تر، سیستم قلب و عروق سالم‌تر، سلامت مغز بالاتر و خطر ابتلا به سرطان ریه کمتری دارند.

این تنها آزمایشی نیست که در رابطه با درک بالاتر و بینایی ضعیف‌تر صورت گرفته. در گذشته هم آزمایشات مبنی بر این موضوع انجام شده بود و نتیجه آن نشان می‌داد کسانی که مشکل نزدیک‌بینی دارند باهوش‌تر از بقیه هستند. به‌طور مثال، نتیجه یکی از تحقیقات سال ۱۹۸۸ میلادی ثابت کرده بود از میان ۵۹۴۳ نفر از مردان ۱۸ ساله‌ با چشمان ضعیف در مقایسه با ۹۸۹۱ مرد با همین سن و چشمان سالم و قوی، آنهایی که نزدیک‌بین بودند در تست‌های علمی رتبه‌های بالاتری آورده بودند.

البته دلیل اصلی و علمی این مساله مشخص نیست. در ضمن، هوش و ذکاوت افراد می‌تواند موضعی و بر اساس شرایط تغییر کند. اما چیزی که پرواضح است، این است که عینک زدن باعث می‌شود تا مردم و اطرافیان شما را فردی باهوش‌تر تلقی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

خبرنامه لوناتو

با ثبت نام در خبرنامه لوناتو از جدیدترین محصولات و جشنواره‌های فروش ویژه ما مطلع شوید.

در حال ارسال

متشکریم، عضویت شما با موفقیت انجام شد.

مشاوره در واتس اپ مشاوره تلفنی