برای کارمندان عینک کامپیوتر بخرید و کلی پول صرفه جویی کنید !

اگر شما در هنگام کار با رایانه سر و کار دارید، قطعاً می‌دانید که خیره شدن طولانی به صفحه نمایش در مدت یک روز کاری به چشم درد، خستگی چشم، سردرد، درد عضلات و دیگر علائم سندرم بینایی رایانه (CVS) می‌انجامد. اما ممکن است ندانید که CVS می‌تواند موجب خطاهای کاری و از دست دادن بازده کاری شما شود.

همچنین اگر شما صاحب یک شرکت باشید، ممکن است علاقه مند باشید که بدانید که مطالعات نشان داده‌اند که شما می‌توانید سود خود را از طریق تامین مزایای مراقبت بینایی کارمندانتان و با استفاده از عینک‌های رایانه به منظور تقویت کارایی آنها افزایش داده و خطاها را کاهش دهید و ناکارآمدی کارمندانتان را به حداقل برسانید.

hd-computer-vision-syndrome

آیا سندرم بینایی رایانه واقعا یک مشکل برای کار محسوب می‌شود؟

به گزارش انجمن بینایی سنجی امریکا (AOA)، متداول‌ترین اعتراضات مطرح شده از طرف کارمندانی که با رایانه سر و کار دارند مربوط به بینایی آنها می‌شود. مطالعات نشان داده‌اند که ۵۰ تا ۹۰ درصد کاربران رایانه از علائم بصری سندرم بینایی رایانه رنج می‌برند. این علائم عبارتند از چشم درد، خشکی چشم، سوزش چشم، تار بینی و دو بینی.

رفته رفته که به تعداد افرادی که از رایانه برای کار‌های خود استفاده می‌کنند افزوده می‌شود، CVS نیز به یک معضل اساسی سلامتی تبدیل می‌شود. به گزارش  AOA، عده‌ای از بینایی سنجان به این نتیجه رسیده اند که سالیانه حدود ۱۰ میلیون تست بینایی در امریکا به دلیل مشکلات بینایی مرتبط با استفاده از رایانه انجام می‌شود.

cvs

CVS و رابطه آن با بازده کاری کارمندان

مطالعه‌ای در دانشگاه آلابامای امریکا (UAB) در دانشکده بینایی سنجی صورت گرفت که رابطه بین بینایی کارمندان رایانه‌ای و بازده کاری آنها در محل کار را بررسی می‌کرد.

نتایج این مطالعه عبارتند از:

  • رابطه مستقیمی بین داشتن یک بینایی صحیح و مناسب از یک سو و بازده کاری از سوی دیگر وجود دارد. این رابطه به خصوص در مورد وظایف پیچیده و/یا تکراری مانند وارد کردن داده‌ها در رایانه مشهود بوده است.
  • رابطه مستقیمی بین داشتن یک بینایی صحیح و مناسب از یک سو و میزان زمان لازم برای یک کارمند کامپیوتری برای انجام یک وظیفه وجود دارد. وظایف مرتبط با رایانه، هنگامی که کارمندان عینک‌هایی با تصحیح بینایی نامناسب‌تری به چشم دارند، زمان بسیار بیشتری به طول خواهد انجامید.
  • بازده کاری حتی در مورد کاربرانی که از داشتن مشکل بینایی خود نا‌آگاه بوده‌اند، کاهش پیدا خواهد کرد. آن دسته از کاربران رایانه که خطاهای انکساری کوچکی دارند، ممکن است متوجه هیچ گونه ناراحتی در بینایی خود نشوند. ولی بدون یک عینک تصحیح کننده بینایی مناسب، عملکرد آنها در یک وظیفه به خصوص به طور قابل توجهی تحت تاثیر قرار خواهد گرفت چیزی حدود ۲۰ درصد!

کنت دام، پزشک بینایی سنج و مدیر اصلی محققین اظهار داشته است :”داده‌های به خوبی حاکی از آن هستند که بهبود بخشیدن به وضعیت بینایی کارمندانی که از رایانه استفاده می‌کنند، در بازده‌های بسیار بالاتر آنها در محل کارشان و نیز افزایش راحتی بینایی و بصری آنها خواهد انجامید”.

عینک‌های مخصوص رایانه و خط تحتانی

به گزارش مطالعه UAB، سود اقتصادی رسیده به مدیرانی که برای کارمندان خود عینک‌های مخصوص رایانه تهیه می‌کنند می‌تواند از طریق اندازه گیری میانگین بازده کارمندانش طی یک دوره یک ساله و تقسیم  این بازدهی بر هزینه‌های مربوط به عینک‌های تهیه‌شده، معین شود.

Nielsen-Optik_Computerbrillen

 

به عنوان مثال:

 

  • در صورتی که یک مدیر برای یک فعالیت‌های کارمند خود در روز ۱۲۵ دلار خرج کند، و آن کارمند ۱۰۰ دلار بازدهی داشته باشد، هزینه این مدیر ۱٫۲۵ دلار به ازای هر فعالیت انجام شده است.
  • در صورتی که عینک‌های مخصوص رایانه بتوانند بازده این فعالیت‌ها را فقط ۵ درصد افزایش دهند(یک تخمین ملاحظه کارانه با توجه به نتایج مطالعه UAB)، اکنون کارمندان می‌توانند ۵ فعالیت اضافه در روز انجام دهند، که منجر به ذخیره و پس‌انداز ۶٫۲۵ دلار (۵×۱٫۲۵)  خواهد شد.
  • اگر فرض کنید که آن کارمند ۲۵۰ روز در سال سر کار می آید، مقدار ذخیره سالیانه برای مدیر به ازای هر کارمند برابر ۱۵۶۲ دلار خواهد بود.
  • در صورتی که شرکت، هزینه تست بینایی و عینک‌های مخصوص رایانه‌ی کارمندان خود را بدهد( فرض کنیم برابر با ۳۰۰ دلار باشد)، این هزینه میزان ذخیره سالیانه شرکت را به ۱۲۶۲ دلار به ازای هر کارمند می‌رساند.

و اگر بازده به مقدار ۱۰ درصد افزایش پیدا کند، میزان ذخیره مالی به بیش از دو برابر افزایش خواهد یافت.

مطالعه UAB همچنین حاکی از آن است که برنامه‌های سودده بینایی رایانه‌ای می‌تواند سود اقتصادی قابل توجهی را به شرکت‌هایی که دارای کارمندانی متعدد رایانه‌ای هستند می‌رساند. نتایج این مطالعه نشان داده‌اند که :

تامین مراقبت‌های بینایی رایانه‌ای برای همه کارمندانی که از رایانه استفاده می‌کنند، حتی آنهایی که علائم CVS را تجربه نکرده‌اند، در رسیدن به بازدهی نجومی و ذخیره هزینه برای مدیران نتیجه خواهد داد.

مشکلات Musculoskeleta، که ممکن است ناشی از مشکلات بینایی مرتبط با رایانه باشد، می تواند به طور بالقوه از طریق مراقبت‌های بینایی رایانه‌ای، به حداقل رسیده و یا به کلی از بین بروند.

دام گفته است: ” مطالعه ما تایید می‌کند که سرمایه گذاری در عینک‌های مخصوص رایانه برای کارمندان، به نرخ قابل توجهی از سود‌دهی مالی خواهد انجامید”.

منبع:

allaboutvision

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
اولین نفری باشید که از اخبار و فروش‌های ویژه لوناتو با خبر میشود.