علائم، عوامل و راه‌های درمان حساسیت‌های چشمی

علائم، عوامل و راه‌های درمان حساسیت‌های چشمی

دور ریختن و پاک کردن مواد حساسیت‌زا
اگر غبار موجب آبریزش و خیسی چشمان شما می‌شود، با سرمایه گذاری بر ملحفه‌ و روبالشی‌هایی که قابلیت دور نگه‌داشتن غبار را دارند از ایجاد حساسیت جلوگیری کنید. ملحفه‌ها را با آب داغ شسته و سعی کنید که سطح رطوبت را در خانه خود بین ۳۰ درصد تا ۵۰ درصد نگه دارید. کف‌های ساختمان را با یک طی مرطوب بشوئید. از حرکات رفت و برگشتی به هنگام تمیز کردن کف‌ها، که موجب به جنبش درآمدن مواد حساسیت‌زا می‌شود، خودداری نمایید.

getty_rm_photo_of_woman_mopping_floor

 

کپک قارچی و حساسیت چشمی
اگر قارچ‌های موجود در خانه موجب مشکلات چشمی برای شما شده‌اند، به طور منظم سرویس‌های بهداشتی، آشپزخانه، و زیرزمین خانه خود را که مکان‌هایی مناسب برای کمین کردن قارچ‌ها هستند، بشوئید. یک دستگاه رطوبت زا تهیه کرده و آن را مرتب تمیز کنید. یک فیلتر هوای با راندمان بالا می‌تواند در به دام انداختن قارچ‌ها پیش از حمله آنها به چشمانتان کمک بسزایی کند.

 

princ_rm_photo_of_moldy_wallpaper

 

درمان حساسیت چشمی
اکثر قطره‌هایی که برای حساسیت چشم تجویز می‌شوند ممکن است حاوی دارو‌های مشابهی که برای درمان آلرژی بینی استفاده می‌شوند باشد: آنتی هیستامین، ضد احتقان‌ها، و تثبیت کننده‌های سلول‌های مست. آنتی هیستامین‌ها از طریق مسدود کردن اثرات هیستامین با علائم حساسیت مبارزه می‌کنند، که می‌تواند به کنترل خارش چشم کمک کند. تثبیت‌کننده‌های سلول‌های مست با مانع شدن از آزاد سازی مواد شیمیایی مانند هیستامین‌ها از سلول‌ها مست موجب کاهش التهاب می‌شوند.

 

princ_rm_photo_of_mastocyte_cell
قطره‌های حساسیت چشمی
جایگزین‌های اشک عوامل حساسیت‌زا را از چشمان شما شسته و چشمان شما را مرطوب نگه می‌دارد. قطره‌ها ضد احتقان باعث چروکیدگی عروق خونی چشمان شما شده و در نتیجه موجب کاهش قرمزی چشم می‌شود. ولی استفاده طولانی مدت از قطره‌های ضد احتقان علائم حساسیت‌ را بدتر می‌کند. هر دو نوع قطره‌های چشمی قابل دسترس هستند. افراد با شرایط خاص نباید از برخی از انواع به خصوص قطره‌های چشمی استفاده کنند، لذا برای استفاده از قطره‌های چشمی حتما به چشم پزشک مراجعه نمایید.

 

getty_rm_photo_of_eye_drop_application

 

داروهای خوراکی برای حساسیت چشمی
آنتی هیستامین خوراکی و ضد احتقان خوراکی ممکن است در کنترل علائم حساسیت چشمی کمک کننده باشند. با این حال، آنتی هیستامین‌های خوراکی تمایل به خشک کردن بیش از حد چشمان شما دارند و ممکن است با عث سرگیجه شوند. هم چنین برخی از ضد احتقان‌های OTC عوارض عوارض جانبی دارند، مانند سرگیجه و یا تحریک پذیری. افراد با شرایط خاص نبایستی برخی از انواع داروهای خوراکی ضد حساسیت را مصرف کنند. با پزشک خود صحبت کنید.

 

getty_rf_photo_of_woman_with_pills_in_hand

 

دیگر انواع قطره‌های چشمی
قطره‌های چشمی آنتی هیستامین موجب کاهش تورم، قرمزی، و خارش چشم می‌شوند. برخی از قطره های چشمی هر دو خاصیت آنتی هیستامین و تثبیت‌کننده سلول‌ مست را دارند. این قطره‌ها با نسخه پزشک قابل تهیه هستند. گزینه‌های تجویزی دیگر می‌توانند شامل مواردی چون قطره‌های چشمی دارویی ضد التهابی و غیر استروئیدی و نیز قطره‌های چشمی مبتنی بر استروئید باشند.

 

princ_rm_photo_of_woman_applying_eyedrops

 

آیا واکسن‌های حساسیتی کمک‌کننده هستند؟

واکسن‌های حساسیتی برای حساسیت چشمی به خوبی عمل می‌کنند. واکسن‌های حساسیتی(معالجه  یا جلوگیری از بیماری بوسیله  پادگن) به سیستم ایمنی بدن شما کمک می‌کند تا در برابر موادی که باعث ایجاد علائم حساسیت می شوند مقاوم باشند. این‌ها معمولا برای انواع به خصوصی از حساسیت‌های استفاده می‌شوند. دوره درمان ممکن است ماه‌ها طول بکشد و شما باز هم نیاز به مصرف دارو داشته باشید. آیا شما چنین فردی هستید؟ با دکتر خود مشورت کنید.

getty_rm_photo_of_doctor_with_syringe

پایان دادن به حساسیت چشمی

از پیشگیری و اشک‌های مصنوعی OTC گرفته تا قطره‌های چشمی تجویزی و واکسن‌های ضد حساسیتی، کارهای بسیاری هست که شما می‌‌توانید برای خارج کردن تیغ‌ حساسیت از چشمتان انجام دهید. یک برنامه عملی با مشورت دکتر خود هماهنگ کنید تا امروز آخرین روز شما باشد که با چشمانی قرمز ، اشک آلود و خارنده بیرون می‌روید.

aller15

منبع:

Webmd.com

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
همکاران ما در اصرع وقت با شما تماس خواهند گرفت
ویژگی‌های خرید از لوناتو
  • تست رایگان ۵ عینک
  • ۳۰ روز گارانتی بازگشت وجه
  • ۱۸۰ روز گارانتی کیفیت جنس فریم و عدسی عینک
  • ضمانت اصالت کالا
  • عودت و بازگشت رایگان
جهت مشاوره رایگان شماره تلفن خود را وارد کنید
اولین نفری باشید که از اخبار و فروش‌های ویژه لوناتو با خبر میشود.