آموزش گذاشتن لنز در چشم (بخش دوم)

آموزش گذاشتن لنز در چشم (بخش دوم)

در ادامه بحث روش استفاده از لنزها به نکات زیر می‌پردازیم.

لنزها را با آب نشویید

getty_rm_photo_of_water_dripping_from_faucet

اگر محلول شستشو لنز به پایان رسیده است ممکن است فکر کنید می‌توانید با آب لوله‌کشی آن‌ها را بشویید، ولی هرگز این کار را نکنید. میکروبهایی در آب وجود دارد که خیلی وقت‌ها سبب بیماری‌های جدی چشمی می‌شوند. همچنین هیچگاه در حمام و زیر دوش لنزها را به چشمتان نگذارید. قراردادن لنزها در دهان و خیس کردن آن‌ها با آب دهان هم یکی از اشتباهاتی هست که اغلب مشاهده شده است.

به محفظه نگهداری لنزها هم توجه داشته باشید

getty_rf_photo_of_saline_dropping_on_contact_lens

همانطور که به پاکیزگی لنزها توجه می‌کنید، حواستان به محفظه نگهداری لنزها هم باشد. بهتر است هر شب با استفاده از محلول ضدعفونی آن‌ها را بشویید. با استفاده از یک دستمال تمیز آن‌را خشک کنید و اجازه دهید تا در آفتاب خشک شوند. ترجیحا هر سه ماه یکبار محفظه لنز را تعویض کنید.

اگر با لنز راحت نیستید آن را تعویض کنید

getty_rm_photo_of_contact_lens_on_finger

ممکن است زمان استفاده از لنز اذیت شوید یا احساس کنید چیزی داخل چشمتان است، حتما لنز را خارج کنید و با استفاده از محلول کثیفی و گردوغبار را از آن پاک کنید. لنز را روی انگشت اشره خود بگذارید و به آن نگاه کنید اگر شبیه حرف انگلیسی U بود لنز در شرایط نرمال و خوب قرار دارد ولی اگر شبیه حرف انگلیسی V شده بود آن‌را به خوبی بشویید و در چشم خود بگذارید و اگر احساس بهتری نداشتید چشم خود را به پزشک نشان دهید.

استفاده نوجوانان از لنزهای تماسی

getty_rm_photo_of_teen_with_contact_lens

برای نوجوانان محدودیتی وجود ندارد به شرطی که در مورد استفاده از لنزها به خوبی توجیه شده باشند. بهترین لنزها برای این افراد لنزهای یکروزه است که نیازی به تمیز کردن و نگهداری ندارد. بهتر است برای استفاده از لنز با پزشک مشورت کنید و هیچ وقت از لنز دوستانتان استفاده نکنید.

نکاتی در مورد آرایش برای کسانی که از لنز استفاده می‌کنند

getty_rf_photo_of_contact_lens_and_mascara

– قبل از اینکه آرایش کنید لنزهای نرم را روی چشم خود بگذارید و اگر لنز سخت استفاده می‌کنید بعد از آرایش روی چشم بگذارید و در هنگام درآوردن لنزها همیشه قبل از آرایش این کار را انجام دهید.

– از مواد ضد حساسیت‌زا برای آرایش استفاده کنید. از سایه و خط چشم پر زرق و برق و درخشان استفاده نکنید و از ریمل‌های حجم دهنده و بلند کننده و همچنین ضدآب استفاده نکنید. این موارد موجب آسیب رساندن و لکه دار کردن لنزها می‌شود.

– خط چشم را در لایه داخلی چشم بین لنز و چشم نکشید.

– وسایل آرایشی خود را حداقل هر سه ماه یکبار تعویض کنید.

لنزهای تماسی و ورزش

getty_rm_photo_of_swimmer_wearing_goggles

در بیشتر ورزش‌ها و فعالیت‌ها می‌توانید از لنزهای تماسی استفاده کنید. لنزها بندرت می‌افتند و برتری اصلی نسبت به عینک این است که بخار نمی‌کنند در نتیجه شما هنگام ورزش دید بهتری دارید. ولی اگر شنا می‌کنید حتما حواستان باشد از عینک‌های ضد آب استفاده کنید. آب استخر بسیار سبب عفونت می‌شود و در صورتی که لنز خیس شده باشد به سختی می‌توان آن‌را از چشم جدا کرد. از قطره‌های شور و مخصوص برای جدا کردن آن‌ها استفاده کنید و بعد از آن لنزها را به خوبی ضدعفونی کنید.

حتما عینک هم داشته باشید

getty_rf_photo_of_teen_wearing_sunglasses

حتی زمانیکه از لنز استفاده می‌کنید احتمالا بعضی وقتها به عینک احتیاج پیدا خواهید کرد. حتما باید یک عینک با آخرین شماره نسخه خود داشته باشید برای زمانیکه به هر دلیل نمی‌توانید از لنز استفاده کنید. همچنین شما باید یک عینک آفتابی برای محافظت چشمتان در برابر اشعه ماورا بنفش خورشید داشته باشید. از عینکهای آفتابی استفاده کنید که ۹۹٪ اشعه یووی را می‌گیرند و در روزهای آفتابی، در آب، برف، شن و در هنگام رانندگی آن را بپوشید.

لنزهای رنگی و زیبایی

age_rm_photo_of_decorative_contact_lens

ممکن است استفاده از لنزهای رنگی و از این قبیل لنزها بیشتر جنبه سرگرمی داشته باشند ولی ممکن است مشکلاتی را به وجود آورند. حتما برای تهیه به مراکز معتبر یا پزشکان مراجعه کنید تا اطمینان کامل را داشته باشید. در بعضی از مواقه لنزهای غیر استاندارد موجب عفونت و بیماری چشمی می‌شوند.

چشم‌ها و صفحات نمایش

getty_rf_photo_of_woman_and_laptop

نوجوانان و بزرگسالان ساعت‌های زیادی را جلوی تلویزیون، کامپیوتر یا با موبایل‌هایشان می‌گذرانند. این مورد مشکلاتی را به وجود می‌آورد. زمانی‌که ما با این وسایل کار می‌کنیم کمتر پلک می‌زنیم و این مورد موجب خستگی و خشکی چشم می‌شود. برای کمک به بهبود شرایط بهتر است از قانون ۲۰-۲۰-۲۰ . استفاده کنید

با پزشک مشورت کنید

getty_rf_photo_of_optometry_machine

اگر به استفاده از لنز فکر می‌کنید حتما با پزشک مشورت کنید. لنزها مواد سازنده، شکل و مقاومت متفاوتی دارند که فقط با تطابق با نسخه عینک نمی‌توان جنس مناسب را انتخاب کرد. اپتومتریست‌ها به راحتی می‌توانند با پیدا کردن نمره مناسب چشم شما بهترین نسخه را به شما بدهند. اگر واقعا قصد خرید آنلاین لنز را دارید اولین کار مشورت با پزشک و بعد خرید لنز است.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
اولین نفری باشید که از اخبار و فروش‌های ویژه لوناتو با خبر میشود.