سلامت چشم و دوربینی

near-far-sightedness-farsightedness

  سلامت چشم و دوربینیEye Health

دوربینی

دوربینی یا در اصطلاحhyperopia، به اختلالی در چشم گفته می شود که چشم در دیدن اجسام دورمشکلی ندارد ولی نمی تواند اجسام نزدیک را به خوبی و با وضوح ببیند. کودکانی که نمره های خفیف روبه متوسط از دوربینی دارند با توجه به قدرت ماهیچه های چشم خودشان می توانند بر دوربینی غلبه کنند و نیازی به استفاده از عینک یا جراحی نیست. در بزرگسالان این مشکل بیشتر تاثیر دارد و ممکن است نتوانند حروف نوشته شده روی کاغذ را بخوانند. اما غالبا بزرگسالان درگیر با مشکل دوربینی برای دیدن واضح اجسام دور هم مشکل دارند.

چه چیزی سبب دوربینی می شود؟

دوربینی هم مانند نزدیک بینی و آستیکماتیسم مشکلی است که به بازتاب نور در چشم بر میگردد. این مشکل سبب می شود تا اشعه نور به درستی وارد چشم نشود و در نهایت تصاویر برای دیده شدن به درستی به مغز نرسند. در حالت ایده آل، قرنیه و عدسی چشم دو ابزاری هستند که کمک میکنند تصاویر با وضوح بالا روی سطح عدسی چشم متمرکز شود. اگرعمق چشم بسیار کوچک باشند یا اینکه جهت تمرکز روی اجسام مشکل داشته باشد تصاویر در پشت شبکیه چشم تشکیل خواهد شد که در اینصورت تصویری که به شبکیه منتقل می شود تار و در نهایت مغز هم تصاویر تار می بیند. این تداخل در بینیایی معمولا ارثی است و در بیشتر انسان ها از بدو تولد وجود دارد و ممکن است با بیشتر شدن سن بیشتر شود   Eye Health

علائم دوربینی چیست ؟

 کسانی که دوربین هستند ممکن است دچار : . سردرد . درد چشم . مشکل در دیدن و وضوح اجسام نزدیک . خستگی و سردرد بعد از خواندن یک مطلب شوند. اما اگر شما دوربین هستید و از عینک یا لنز های تماسی استفاده می کنید باید به پزشک مراجعه کنید و نسخه جدید بگیرید. چگونه می توان دوربینی را تشخیص داد؟ به راحتی با مراجعه به پزشک و انجام یک آزمایش بینایی سنجی می توان این اختلال بینایی را تشخیص داد.

چگونه می توان دوربینی را درمان کرد ؟

برای اینکه بتوانید از شر این موضوع خلاص شوید باید کاری کنید که نور به راحتی وارد چشم شما شود و تصاویر به درستی روی شبکیه چشم شما تشکیل شود. عینک، لنزهای تماسی و جراحی مواردی هستند که به شما کمک می کنند تا مشکل دوربینی چشمان شما برطرف شود. بسته به شماره و درجه دوربینی شما مشخص می شود که آیا باید همیشه از عینک استفاده کنید یا فقط زمانی که کارهایی با تمرکز بالا مانند خواندن کتاب یا دوخت و دوز انجا می دهید از عینک یا لنز استفاده کنید. چشمان دوربین با شماره هایی همراه با اعداد مثبت ۳٫۰۰+ در نسخه چشم پزشکی مشخص می شوند و هرچه نمره بالاتر باشد مجبورید از عینک یا لنزهای قوی تر استفاده کنید. اگر با عینک و لنزهای تماسی مشکل دارید عمل جراحی می تواند روشی برای کاهش یا حتی از بین بردن اختلال دوربینی برای شما باشد.

مرسوم ترین روشهای جراحی برای اختلال دوربینی :

PRK : در طول عمل photorefractive keratectomy سعی می شود با تغییر قرنیه، راه عبور نور را تصحیح کنند تا تصاویر روی سطح شبکیه تشکیل شود.

LASIK: در طول عمل laser-assisted in situ keratomileusis لایه ای از قرنیه برش داده می شود و بعد به وسیله لیزر بافت قرنیه برداشته می شود و دوباره لایه روی قرنیه سر جایش قرار می گیرد. این عمل مرسوم ترین عمل جراحی روی چشم است.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
همکاران ما در اصرع وقت با شما تماس خواهند گرفت
سلام، مدتی از ورود شما به سایت لوناتو گذشته و اگر هنوز محصول مورد نظرتون رو پیدا نکردید یا نیاز به کمک دارید من میتونم کمکتون کنم.
اگر تمایل دارید شماره خود را در کادر زیر وارد کنید تا من با شما تماس بگیرم
جهت مشاوره رایگان شماره تلفن خود را وارد کنید
اولین نفری باشید که از اخبار و فروش‌های ویژه لوناتو با خبر میشود.