چرا افتادگی پلک ایجاد می‌شود؟

افتادگی پلک

دلایل بروز افتادگی پلک

افتادگی پلک (پتوزیز) شرایطی است که طی آن پلک بالا، پایین‌تر از میزان نرمال قرار می‌گیرد.

در موارد حاد، افتادگی پلک می‌تواند به حدی باشد که باعث بسته شدن کامل چشم شده و مانع از دیدن شود.

افتادگی پلک می‌تواند در یک یا هر دو چشم، به طور مادرزادی یا به تدریج در گذر زمان ایجاد شود. در بعضی موارد، افتادگی پلک بدون تأثیر بر بینایی یا سلامتی، فقط از جنبه ظاهری بر فرد اثر می‌گذارد.

اما در مواردی هم می‌تواند نشانه هشدار دهنده‌ای از وجود شرایطی باشد که عملکرد ماهیچه‌ها، اعصاب، مغز و حفره چشم را مختل کرده است. احتمال وقوع این علائم اغلب زمانی بیشتر است که افتادگی پلک طی چند ساعت یا چند روز ایجاد شود. اما مهمترین دلایل افتادگی پلک عبارتند از:

  • مادرزادی: این حالت عمدتاً ناشی از اختلال مادرزادی در عضلات بالابرنده پلک است. در ۷۰ درصد موارد تنها یک چشم درگیر این عارضه شده و اگر باعث اختلال در بینایی شود معمولاً در همان ابتدای تولد با عمل جراحی اصلاح می‌شود تا اختلالی در فرآیند رشد بینایی نوزاد ایجاد نکند.
  • آپنیوتروپیک: با افزایش سن، در اثر نیروی جاذبه به تدریج تاندون‌ها و بافت‌های نگه دارنده پلک کشیده شده و باعث این نوع از افتادگی پلک می‌شود. اگرچه این افتادگی پلک ممکن است در هر دو چشم رخ دهد اما معمولاً در یک چشم شدیدتر است.
  • ضعف عضلانی: یکی از اولین علائم سستی و ضعف عضلات، افتادگی پلک است. این اختلال ارتباط بین عصب و ماهیچه را مختل می‌کند. این اختلال به تدریج ممکن است به عضلات صورت، بازو، پاها و سایر نقاط بدن منتقل شود.
  • بیماری‌های عضلانی: افتادگی پلک می‌تواند ناشی از نوعی بیماری ارثی عضلانی به نام دیستروفی عضلانی باشد که بر روی حرکات چشم و حتی عمل بلعیدن نیز اثر می‌گذارد.
  • مشکلات عصبی: از آنجا که عضلات چشم بوسیله اعصاب مغز کنترل می‌شوند لذا هر اتفاقی که به مغز یا اعصاب جمجمه آسیب بزند می‌تواند باعث افتادگی پلک شود. سکته مغزی، تومور مغزی، تورم رگ‌های خونی در مغز و تخریب اعصاب به علت دیابت از جمله این شرایط هستند.
  • مشکلات حفره چشم: گاهاً افتادگی پلک ممکن است به علت عفونت، تومور در پلک، تومور در حفره چشم یا ضربه به چشم ایجاد شود.

در صورتی که افتادگی پلک باعث اختلال در بینایی شود معمولاً از جراحی پلاستیک استفاده می‌شود. بلفاروپلاستی نوعی جراحی پلک است که با اهداف درمانی یا زیبایی انجام می‌شود.

منبع: دکتر محمد میر محمد صادقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
اولین نفری باشید که از اخبار و فروش‌های ویژه لوناتو با خبر میشود.
درخواست مشاوره تلفنی
درصورتیکه در خرید محصولی مردد هستید یا نیاز به مشاوره تلفنی با همکاران ما دارید، لطفا نام و شماره تماس خود را وارد کنید تا همکاران ما با شما تماس بگیرند.