هنگام خانه تکانی مراقب چشم ها باشید؛ بخار مواد شوینده موجب کوری می شود

سوختگی چشم با مواد شوینده

سال نو نزدیک است و بیشتر خانواده‌ها مشغول خانه تکانی هستند. این سنت دیرینه همیشه با مصرف مواد شوینده همراه است که اگر درست استفاده نشوند ممکن است سلامت فرد را در معرض خطر قرار دهند. یکی از اعضای بدن که در معرض خطر مواد شوینده شیمیایی قرار دارد، چشم‌ها هستند.

گزارشات علمی زیادی ثابت کرده‌اند که انواع مواد شیمیایی می‌توانند به چشم آسیب برسانند. مواد شوینده از جمله خطرناک‌ترین مواد برای چشم به شمار می‌روند و در صورت تماس با چشم به سرعت قرنیه را زخم کرده و حتی در موارد شدیدتر می‌توانند به سوراخ شدن کره چشم منجر شوند.

سوختگی شیمیایی یکی از آسیب‌های ناشی از مصرف مواد شوینده است که در نتیجه تماس بافت زنده بدن با محلول‌ها یا پودرهای شیمیایی پدیدار می‌شود. این سوختگی ممکن است در چشم‌ها نیز ایجاد شود. ماده‌ی خورنده همچون یک اسید یا باز قوی به سرعت باعث تخریب بافت‌های چشم می‌شوند.

مواد شوینده همچنین می‌توانند موجب ایجاد زخم‌های شدید در پلک شوند و چسبندگی‌های کره چشم و پلک را به همراه داشته باشند.

آسیب ناشی از این مواد ممکن است آن قدر جدی باشد که بینایی به طور کامل از بین برود. جهت کاهش آسیب چشم‌ها توصیه می‌شود حتما هنگام کار از عینک حفاظتی استفاده شود. به این خاطر که یکی از معمول‌ترین روش‌های ایجاد سوختگی شیمیایی، پاشیدن مواد روی صورت است.

همچنین ممکن است دست‌های فرد به شوینده آغشته باشد و با مالیدن آنها به چشم، مشکلات خطرناکی برای او ایجاد شود.

سوختگی چشم با مواد شوینده

به گفته‌ی کارشناسان، بدترین شکل استفاده از مواد پاک کننده و شوینده آن است که آنها را با آب گرم مخلوط یا از آنها در محیط‌های بسته‌ای که بخار آب وجود دارد، استفاده کنید.

برای در امان ماندن از آسیب‌های چشمی ناشی از مصرف مواد شوینده توصیه می‌کنیم از انواع پاک کننده‌هایی استفاده کنید که آسیب کمتری می‌رساند. به طور مثال، استفاده از پودرهای شوینده که آنزیم هم دارند، بسیار ایمن‌تر از استفاده از مواد سفیدکننده‌ای است که بخار دارد.

از مصرف مواد شوینده و پاک کننده‌ها در فضاهای بسته خودداری کنید. بخار متصاعد شده از ترکیب جوهرنمک و وایتکس بسیار برای چشم، پوست و ریه خطرناک است و باید از ترکیب این دو ماده جدا پرهیز کرد.

هنگام شست‌وشوی حمام و دستشویی از ماسک‌های محافظ استفاده کنید، پنجره ها را باز و تهویه را روشن کنید تا جریان هوا برقرار شود.

سوختگی چشم با مواد شوینده
در سوختگی‌های شیمیایی چشم، کمک‌های اولیه اهمیت بسیاری دارد، زیرا چنانچه این کمک‌ها خیلی سریع و به نحوی مؤثر انجام گیرد، موجب نجات بینایی فرد آسیب دیده خواهد شد.

نشانه‌های سوختگی شیمیایی چشم‌ها در اثر مصرف مواد شوینده و پاک‌کننده

نشانه‌های سوختگی شیمیایی چشم‌ها به نوع ماده شیمایی و مقداری که وارد چشم‌ها شده است بستگی دارد و ممکن است از یک قرمزی موقتی و ساده تا حساسیت و کور شدن همیشگی متغیر باشد.

پاشیده شدن مواد شوینده شیمیایی به چشم‌ها همچنین می‌توانید خطر مسموم شدن هم در پی داشته باشد به این خاطر که ممکن است ماده شیمیایی جذب جریان خون شود. وقتی شوینده‌های غیر سمی همچون صابون یا شامپو در چشم می‌روند می‌توانید با آب خالی آنها را شست‌وشو دهید. اما اگر شوینده شیمیایی باشد باید حتما به پزشک مراجعه کنید و تحت درمان قرار بگیرید.

نشانه‌ها شامل موارد زیر هستند:

 • احساس سوزش
 • احساس گزیده شدن و وجود خار در چشم
 • قرمزی
 • درد
 • التهاب پلک
 • تاری دید
 • اشک‌ریزش شدید چشم

پیامدهای سوختگی شیمیایی چشم‌ها

حلال‌ها، مواد ضدعفونی کننده، محلول‌های لوله بازکن، گاز پاک‌کن، جوهرنمک و سفیدکننده‌ها که بیشتر در منزل و محل کار قرار دارند، از جمله موادی به شمار می‌روند که در صورت تماس با چشم، سوختگی شیمیایی را ایجاد می‌کنند.

همچنین باید بدانید مواد شوینده و شیمیایی در صورت تماس با چشم، خشکی در چشم ایجاد می‌کنند و به این ترتیب چشم در معرض ابتلا به عفونت و زخم‌های قرنیه قرار می‌گیرد.

وقتی سوختگی شیمیایی چشم‌ها زیاد و جدی باشد ممکن است بیماری‌های زیر را به وجود بیاورد:

 • سوراخ شدن قرنیه چشم: آسیب عمیق و جدی در قرنیه
 • زخم قرنیه: صدمه سطحی در قرنیه
 • آب مروارید: هاله‌ای غیر طبیعی از ابر در مقابل نگاه بیمار
 • گلوکوم ( آب سیاه ): فشار زیاد چشم که سبب آسیب دیدن عصب‌های بینایی می‌شود.

سوختگی چشم با مواد شوینده

اقدامات لازم بعد از پاشیده شدن مواد اسیدی یا قلیایی به چشم

مواد شیمیایی و شوینده‌ها بخارهایی از خود متصاعد می‌کنند که تماس با این بخارها چشم را تحریک می‌کند. نتیجه آن هم ریزش اشک از چشم، سرخی چشم و سوزش چشم است. البته اشکالات تنفسی هم ایجاد می‌کند.

البته باید بدانید بخارهای متصاعد از مواد شوینده و شیمیایی زمانی می‌تواند به چشم صدمه بزند که مدت زمان حضور در محل تصاعد این بخارها طولانی باشد. اما خوشبختانه در بیشتر مواقع عوارض ناشی از این بخارها در چشم مانند ریزش اشک چشم، سرخی چشم و سوزش چشم باعث می‌شود فرد خیلی سریع از محیط مورد نظر خارج شود و در نتیجه صدمه جدی هم به چشم‌هایش وارد نشود.

اما به طور کلی، پس از تماس چشم با مواد شیمیایی بهترین اقدام برای پیشگیری از آسیب‌های دائمی بافت چشم این است که فورا چشم‌ها را شست‌و‌شو دهید. بدین روش که چشم را در مدت زمان طولانی یعنی نیم ساعت تا یک ساعت به طور مرتب با آب بشویید تا مواد شیمیایی رقیق شده و از چشم خارج شود. سپس به چشم پزشک مراجعه کنید.

مواد شیمیایی به دو سته بازها و اسیدها تقسیم می‌شوند که تاثیر آنها با هم متفاوت است. آسیبی که توسط بازها به چشم وارد می‌شود از آسیب وارده به واسطه اسیدها بیشتر و شدیدتر است. به این خاطر که بازها قابلیت نفوذ به لایه‌های عمیق‌تر چشم را دارند و این عضو مهم بدن را از عمق دچار آسیب می‌کنند. این در حالیست که اسید تمایل به تخریب سطح چشم دارد و سطح چشم را متأثر می‌کند.

اگر لنز تماسی به چشم دارید بلافاصله آن را از چشم خارج کنید.

با کمک انگشتان دست، پلک‌ها را از هم جدا کنید تا چسبیدگی پلک‌ها ایجاد نشود. مواد شیمیایی باعث ایجاد حالت چسبندگی در پلک‌ها می‌شود و ممکن است پلک پایین به سمت خارج برگشته و سبب بازماندن پلک‌ها شود.

منبع: betterhealth

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
مشاوره رایگان تخصصی
اگر در انتخاب محصولات نیاز به مشاوره دارید یا مشکلی دارید که جواب آنرا پیدا نکرده اید فرم زیر را تکمیل کنید تا همکاران ما با شما تماس بگیرند