هر آنچه در مورد ضد UV بودن عدسی عینک باید بدانید

هر آنچه در مورد ضد UV بودن عدسی عینک باید بدانید

اجازه دهید در همین ابتدای مقاله با شما رک و راست باشیم: اگر نمی‌خواهید در آینده با مشکلات چشمی مواجه شوید باید این عضو مهم از بدن را در برابر اشعه‌های مضر فرابنفش (UV) محافظت کنید.

اگر مراقب نباشید ممکن است آسیب‌های جدی به چشم وارد شود، از دژنراسیون ماکولا گرفته تا آب مروارید.

با این تفاسیر این سوال پیش می‌آید که چگونه می‌توان از چشم‌ها در برابر اشعه‌های UV محافظت کرد؟ خوشبختانه باید بدانید که فروشگاه اینترنتی عینک و لنز لوناتو عینک‌هایی ارائه می‌دهد که به طور کامل ضد یو وی هستند. اما برای اینکه با نکات و ترفندهای لازم برای محافظت چشم در برابر تابش‌های فرابنفش خورشید آشنا شوید از شما دعوت می‌کنیم تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

ضد UV بودن در عینک‌ها به چه معنی است؟

وقتی در مشخصات یک عینک نوشته که ضد UV است، یعنی عدسی‌های آن توانایی محافظت در برابر تابش‌های فرابنفش خورشید را دارند. این ویژگی بسیار مهم و خاص کمک می‌کند تا فرد زیر نور شدید آفتاب هم بتواند تصاویر را با وضوح و کیفیت عالی ببیند و چشم‌هایش اذیت نشود. ضد UV بودن عدسی عینک همچنین از اثرات مضر آفتاب بر روی چشم‌ها هم محافظت می‌کند و باعث می‌شود کمتر در برابر نور چشم‌های خود را جمع کنید. حتما می‌دانید که زیاد جمع کردن چشم باعث شکل‌گیری چروک در اطراف چشم‌ها می‌شود.

بنابراین هنگام خرید عینک آفتابی یا عینک طبی، علاوه بر زیبایی عینک و متناسب بودن با تیپ و استایل خود به این نکته هم توجه داشته باشید که عدسی‌های آن حتما ضد UV باشند.

آیا عینک‌های ارزان‌قیمت توانایی محافظت از چشم در برابر اشعه‌های یو وی را دارند؟

عینک‌های ارزان‌قیمت هم از چشم در برابر اشعه‌های UV محافظت می‌کنند اما خیلی کم و نه به اندازه کافی.

اگر واقعا قصد دارید که از چشمان خود بهترین مراقبت را داشته باشید، پیشنهاد می‌کنیم عینک با کیفیت عالی خریداری کنید. درست است که باید پول بیشتری پرداخت کنید، اما در عوض به سلامتی چشم‌ها و بینایی خود آسیبی وارد نخواهید کرد.

در فروشگاه اینترنتی لوناتو انواع مختلف عینک آفتابی و عینک طبی وجود دارد که همگی ضد UV هستند. بعلاوه، شما می‌توانید حتی پوشش‌های محافظ دیگری همچون پوشش پلاریزه را نیز برای عینک انتخابی خود سفارش دهید.

هر آنچه در مورد ضد UV بودن عدسی عینک باید بدانید

آیا اشعه UV واقعا به چشم آسیب وارد می‌کند؟

بدون شک بله. تابش‌های فرابنفش خورشید چه کوتاه باشند چه بلند، به چشم‌ها صدمه وارد خواهند کرد. در معرض نور خورشید قرار داشتن می‌تواند بیماری‌های چشمی همچون دژنراسیون ماکولا و آب مروارید را تشدید کند.

وقتی در حال رانندگی هستید، یا لب ساحل حمام آفتاب می‌گیرید یا حتی در فضای بیرون از خانه زیر نور آفتاب نشسته‌اید، اگر عینک آفتابی مناسب با قابلیت ضد یو وی قوی نداشته باشید احتمال اینکه چشم‌های شما به آب مروارید مبتلا شود بسیار زیاد است.

آب مروارید در واقع، تیرگی عدسی طبیعی چشم است. یعنی افراد مبتلا به آب مروارید، شبیه به دیدن از پشت پنجره پوشیده از یخ یا مه آلود تصاویر را می‌بینند.

بیشتر بخوانید: چه عواملی باعث شکل‌گیری آب مروارید می‌شود

آیا عدسی‌های پلی‌کربناتی هم به پوشش ضد UV نیاز دارند؟

خیر، عدسی‌های پلی‌کربناتی به پوشش ضد UV نیاز ندارند. این لنزها حدود ۱۰ برابر قوی‌تر از لنزهای معمولی عینک‌های آفتابی و طبی هستند. از این رو به پوشش ضد UV اضافه نیازی ندارند.

این مزیت برای عینک کودکان بسیار حائز اهمیت است زیرا آن‌ها بیشتر زمان خود را در بیرون از خانه و زیر نور خورشید سپری می‌کنند. محققان اعتقاد دارند که ۵۰ درصد از مضراتی که یک شخص می‌تواند از اشعه فرابنفش خورشید در طول زندگی خود دریافت کند، تا سن ۱۸ سالگی روی می‌دهد. بنابراین، قرار داشتن بیش از حد کودکان در معرض این تابش‌های مضر می‌تواند در آینده منجر به بروز بیماری‌های چشمی همچون آب‌مروارید یا دژنراسیون ماکولا شود.

بیشتر بخوانید: عدسی پلی‌کربناتی بهترین انتخاب برای عینک کودکان است

هر آنچه در مورد ضد UV بودن عدسی عینک باید بدانید

آیا عدسی‌های تغییرپذیر (تزنزیشن) دارای خاصیت ضد UV هستند؟

عدسی‌های ترنزیشن در خود قابلیت ضد اشعه فرابنفش دارند. در حقیقت تمامی لنزهای فتوکرومیک از هر نوعی که باشند، از چشم‌ها در برابر اشعه‌های UVA و UVB محافظت می‌کنند. این در حالیست که این عدسی‌ها به صورت خودکار بین حالت‌های محافظت از چشم در برابر اشعه‌های UV و اصلاح انحراف بینایی در حال تغییر و سوئیچ کردن هستند.

به طور کلی باید بدانید که عینک فتوکرومیک دارای نوع خاصی از عدسی است که در نور شدید آفتاب تیره و در نور کم دوباره شفاف می‌شود. مدت زمان تغییر رنگ این عدسی‌ها در شرایط نوری مختلف، متفاوت است. به طوری که طی این فرایند اتوماتیک در اکثر موارد تیره شدن عینک ظرف ۳۰ ثانیه صورت می‌گیرد، این در حالیست که روشن‌تر شدن عدسی ممکن است تا ۵ دقیقه به طول بیانجامد.

بیشتر بخوانید: عینک فتوکرومیک چیست و چگونه عمل می‌کند؟

بطور طبیعی و در صورتی که فرد کاهش بینایی نداشته باشد، می‌توان تا ۸۵ درصد نوری را که در محیط است و وارد چشم می‌شود را از طریق این عدسی‌ها حذف و از چشم در برابر اشعه UV محافظت کرد.

بیشتر بخوانید: مزایا و معایب شیشه فتوکرومیک

منبع: eyebuydirect

بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید! ارسال دیدگاه

پاسخی بگذارید