نگهداری لنز طبی

نگهداری لنز طبی راه و روش خاص خود را دارد که برای حفظ سلامت چشم‌ها باید آنها را رعایت کنید. چرا که استفاده‌ی ناصحیح از لنز و نگهداری اشتباه ممکن است موجب خطرات جدی برای چشمان شما شود.

برای مثال استفاده از محلول‌های نامناسب ضدعفونی کننده و نگهداری لنز، ممکن است موجب عفونت چشم و تحریک آن گردد. گرچه شیوه‌ی نگهداری لنز بسته به هر لنز متفاوت است، اما قوانین عمومی نیز برای نگهداری تمامی آن‌ها وجود دارد.

اگر از لنزهای روزانه و یکبارمصرف استفاده نمی‌کنید، نگهداری لنز طبی یکی از موضوعات اساسی‌ای است که باید به آن توجه کنید. درباره روش‌های نگهداری لنز خود حتما با دکتر خود مشورت کنید و علاوه بر آن نکات کلی و ضروری زیر را نیز در رابطه با نگهداری لنز مطالعه کنید.

نگهداری از لنز تماسی

اصول و روش‌های عمومی نگهداری لنز طبی

همانطور که اشاره کردیم لنزهای طبی با توجه به ویژگی‌های خاصی که هرکدام دارند، روش‌های نگهداری خاص خود را می‌طلبند.

اما یک سری روش‌های کلی نیز در رابطه با نگهداری لنز وجود دارد که در این مطلب به آن‌ها خواهیم پرداخت. اگر به سلامت چشمتان اهمیت می‌دهید، بهتر است روش‌ها و نکات زیر را با دقت تمام مطالعه کنید.

۱-  آیا هنگام دست زدن به لنزهایتان دست خود را تمیز و خشک می‌کنید؟

اولین چیزی که در نگهداری لنز طبی باید همیشه به یاد داشته باشید این است که قبل از اینکه لنز خود را به چشم بگذارید و یا دربیاورید، باید دستهایتان تمیز و خشک باشد.

 • قبل از اینکه به لنزها دست بزنید، دست‌های خود را کاملا با آب و صابون بشویید و ضدعفونی کنید.
 • پس از اینکه دست‌هایتان را شستید با حوله‌ی بدون پرز، دست‌هایتان را خشک کنید.
 • نباید بگذارید هیچ کرک و یا پرزی وارد چشمهایتان شود.
 •  اگر می‌خواهید آرایش کنید، بهتر است لنز را اول به چشمتان بگذارید.
 • قبل از شستن و پاک کردن آرایشتان نیز لنزها را بردارید.

۲- لنزهای خود را با ملایمت تمیز کنید

به منظور نگهداری لنز طبی ، شما می‌توانید لنزتان را به طور جداگانه تمیز کنید تا هرگونه کثیفی را از روی سطح آن بردارید. کمی محلول پاک کننده‌ی مخصوص لنز، و یا محلول چندمنظوره به یکی از دستانتان بریزید. سپس لنز را با ملایمت با انگشت سبابه‌ی خود بمالید.

 • پس از مالیدن آن‌ها را خوب بشویید.
 • روش مالش رو شستشو روش بسیار موثریست.

۳- هنگام گذاشتن و درآوردن لنز بسیار مراقب باشید

هنگام گذاشتن لنز باید بسیار مراقب باشید تا باعث تحریک چشمتان نشوید. قبل از اینکه لنز را بگذارید، آن را با انگشت اشاره‌ی خود نگه دارید و با مراقبت کامل آن را در مرکز چشمان خود قرار دهید. هنگام بیرون آوردن لنزها با ملایمت این کار را انجام دهید تا باعث پارگی آن نشوید.

 •  مواظب باشید که لنز را در راستای درستی خارج کنید. کشیدن لنز در راستای بالا و یا پایین موجب تحریک آن خواهد شد.
 •  اگر با درآوردن و یا گذاشتن لنز مشکل جدی دارید، با دکتر خود در این باره صحبت کنید.
 • اگر ناخن‌های بلندی دارید بهتر است بیشتر مراقب باشید تا ناخن‌هایتان موجب پارگی لنز و یا خراش رو چشمتان نشود.

۴- به لنزهای خود آب و یا بزاق دهان نزنید

دقت کنید که برای نگهداری لنز طبی رنگی یا معمولی و پاک کردن و ضدعفونی آن از محلول‌های مخصوص استفاده کنید. هیچگاه آن‌ها را با آب نشویید و یا بزاق دهان به آن‌ها نزنید. میکروارگانیسم‌های موجود در آب ممکن است باعث عفونت و یا آسیب چشم‌های شما شوند.

 • هیچ‌گاه لنزتان با آب دهان پاک نکنید، این کار موجب عفونت خواهد شد.
 • به هیچ وجه لنزهای خود را در هیچ گونه آبی نشویید. چه این آب، آب آشامیدنی باشد چه آب مقطر و چه آب اقیانوس و چشمه.
 •  به همین دلیل بهتر است که به منظور نگهداری لنز و جلوگیری از عفونت چشم‌هایتان هنگام شنا و یا در سونا، لنز به چشم نداشته باشید.

۵-  از محلول‌های لنز مناسب استفاده کنید

لنزهای مختلف، محلول‌های ضدعفونی مخصوص به خود را دارند. بنابراین استفاده‌ی محلول لنز مناسب لنزتان یکی از موارد ضروری در نگهداری لنز به شمار می‌رود. بنابراین حتما بروشورها و نوشته‌های روی محلول‌ها را با دقت مطالعه کنید و از دکتر خود نیز راهنمایی بخواهید. شما می‌توانید از محلول‌های چندمنظوره نیز برای پاک کردن و نگهداری لنزهایتان استفاده کنید.

 • محلول سالین (محلول نمک‌) برای نگهداری لنز می‌تواند مناسب باشد، اما به منظور ضدعفونی از این محلول استفاده نکنید.
 • اگر از محلول آب اکسیژنه استفاده می‌کنید قبل کامل شدن روند مورد نیاز ضدعفونی و خنثی سازی، لنزها را به چشم خود نگذارید.
نگهداری لنز طبی

سوالات رایج در مورد نگهداری لنز طبی

با لنز طبی می‌توان استخر رفت؟

به منظور نگهداری صحسح از لنز و جلوگیری از عفونت چشم‌هایتان، بهتر است هنگام شنا و یا در سونا، لنز به چشم نداشته باشید. میکروارگانیسم‌های موجود در آب ممکن است باعث عفونت و یا آسیب چشم‌های شما شوند.

لنز طبی را می‌توان با آب شیر شست؟

هرگز لنز تماسی چشم را با آب شیر نشویید. آب لوله‌کشی شامل موجودات ریزی است که باعث بروز عفونت در چشم می‌شوند.

قاب لنز را باید با محلول بشوییم یا با آب معمولی هم می‌شود؟

به دلیل وجود میکروارگانیزم‌های آب، بسیاری از پزشکان توصیه می‌کنند که قاب لنز را هم با محلول‌های شوینده و ضدعفونی‌کننده بشویید. اما اگر می‌خواهید با آب بشویید حتما با آب داغ شیر بشویید و سپس با دستمال بدون پرز خشک کنید.

وقتی لنز در چشم است می‌توان آرایش را پاک کرد؟

خیر، اول لنز را خارج کنید و بعد اقدام به پاک کردن آرایش‌ از چشم و دورچشم خود بکنید.

۵۶ دیدگاه

 1. سلام من دو هفته پیش برای اولین بار لنز طبی رنگی خریدم و هیچ مشکلی نداشتم . جایی رفتم که به محلول لنز دسترسی نداشتم شب تا صبح لنز رو توی ظرف یک بار مصرف گذاشتم و محلول نرماسلین ریختم روش و به مدت ده ساعت تو محلول بود .بعد از ده ساعت از محلول مخصوص خودش استفاده کردم . بعد از ۲۰ ساعت از لنز استفاده کردم اما به محض استفاده چشمام اشک کرد و متورم شد و میسوخت . چشم پزشک گفت عفونت کرده . آیا لنز من خراب شده ؟ یا اینکه بعد از درمان عفونت میتونم استفاده کنم ؟مارک لنز دهب بود .

  • سلام بله دلیل استفاده نکردن از محلول مخصوص ممکنه میکروب گرفته باشه . بهتر هست قبل استفاده خوب با محلول لنز شستشو بدید ولی اگر بازم مشکل داشتید باید لنز جدید بخرید

 2. آقا لنز ها را باید تو چه دما یی نگهداری کنیم توی دمای اتاق خوبه یا یخچال؟

 3. سلام
  دکتر من بهم گفت موقع استفاده از لنز بعد از در آوردنش از محلول مخصوص اونو رو توی آبی که جوش آومده بعد سرد شده قرار بدم تا محلول از روی لنز پاک بشه بعد اونرو استفاده کنم. و یه سوال چند وقت یکبار باید محلول لنز رو عوض کنم؟

  • سلام معمولا از مایع لنز استفاده میکنن برای شستن لنز و تا زمانیکه تاریخ انقضا داره میتونید ازش استفاده کنید. در مورد آب جوش اطلاعی ندارم و احتمالا این یک مورد تجربی بوده برای دکترتون

 4. سلام من حدود پانزده ساله که عینک استفاده میکنم،چشمام هم ضعیف هست و هم آستیگمات،چشم چپم۲.۵ و چشم راستم۲هست شماره اش.دوست دارم که از لنزطبی استفاده کنم،اما نمیدونم میتونم تحملش کنم یا نه چون شنیدم لنز،آستیگمات چشم رو پوشش نمیده،لطفا راهنماییم کنید

 5. سلام پزشک من درباره شست وشوی لنزم بمن گفت که ازمحلول نرمال سالین استفاده کنم،اما روی بسته بندی محلول سدیم کلراید نوشته بلافاصله بعد از باز شدن باید استفاده بشه،یعنی برایدر هربار استفاده از لنزم باید محلول نرمال سالین جدید بگیرم؟

  • سلام خوبیدوقتی لنزخشک میشوددرجالنزی آیاناپدیدمیشودیانه آقای دکترچون من لنزداشتم‌بعدجالنزی دیدی هیچی داخلش نیست حته لنزخشک شده توش نبودبعدبمن لنزای جدیدموداخل جالنزی گذاشتم

 6. سلام
  من چشمام ضعیفه و نمرش۱/۵و۱/۲۵هست
  یک هفته پیش وقتب لنز سمت راست و گذاشتم چشمم اذیت شد ولی قرمز نشد
  حس کردم شاید به خاطر کثیفی لنز باشه ولی اینطور نبود
  وقتی دقت کردم دیدم کنار لنز دچار خوردگی شده البته خیلی کم
  این اذیت شدن میتونه به خاطر این خوردگی باشه؟
  اگه از لنز هم چنان استفاده کنم به چشمم اسیب میزنه؟
  چندتا مارک معتبر لنزم میخواستم.
  واینکه وقتی میخوایم از لنز استفاده کنیم اگه بعد از شستن دست ها،دستامون و به جایی نزنیم بازم لازمه دست ها خشک بشن؟

  • سلام درصورتیکه لنزتون پاره شده باید عوض کنیپ دیگه استفاده نکنید. معمولا بهتره لنز رو با مایع لنز بشورید قبلش و این مورد باعث میشه دستتون خیس باشه

 7. سلام. من زیاد لنز نمی گذارم… بعد از یک ماه وقتی لنز را می خواستم بردارم… دیدم که مایع خشک شده، ایا لنز من الان مشکل پیدا کرده؟!!

 8. سلام وقت بخیر عمل لازیک ۸ سال پیش انجام دادم الان شماره چشمم یک شده لنزم رو گذاشتم چشمم متورم وقرمز شد اما نه خاصیت ارتجاعیش رو از دست داده نه پاره شده چکار کنم لنز رو عوض کنم متشکر

 9. سلام ببخشید میخواستم بپرسم اگه لنز طبی بی رنگ توی چشم باشه و با دست خیلی اروم گوشه های چشمو بمالیم مشکلی برای لنز پیش میاد؟

 10. سلام، وقتتون بخیر
  من بدلیل دسترسی نداشتن به مایع لنز، لنزم رو درون آب گذاشتم تا باعث خشک شدنش نشه، این رو هم میدونم که گذاشتن لنز توی آب واقعا خطرناکه. سوالم این هست که من اگر دوباره لنزم رو توی مایع مخصوص خودش بزارم بمونه و بعد دوباره بخوام استفاده کنم مشکلی پیش نمیاد؟

 11. سلام من امشب جای لنزمو خونه ی کسی جا گذاشتم الان موندم کجا بذارم لنزمو ک مشکلی براش پیش نیاد و اینکه اگه روش باز باشه ینی تو چیزی بذارم ک در نداشته باشه مشکلی داره؟

 12. سلام من هفته ی قبل لنز جدید خریدم که تا ۲۰۲۱ هم تاریخ داره ، از همون روز اول عید که استفاده کردم چشم راست خیلی راحته ولی چشم چپم خیلی اذیت میکنه ، همش احساس افتادن لنز یا چروک شدن میکنم ولی تو آینه نگاه کردم مشکل ظاهری نداشته و بعد از هر بار پلک زدن یکم انگار گیر کنه و تار هم میبینم ، نمیدونم الان مشکل از لنزه ؟

 13. سلام
  من سه روزاولی که لنزوخریداری کردم واستفاده کردم هیچی مشکلی نداشتم چشامم اذیت نمیشدولی بعدش چشام قرمزمیشنواذیت میشم شدیدا.به دکترم گفتم گفت ویروسی شده.میخواستم بپرسم چجوری کاملاضدعفونیش کنم?وچجوری دیگه ویروسی نشه؟

  • سلام احتمالا موضوعات بهداشتی رو رعایت نکردید. باید سعی کنید همیشه قبل و بعد از استفاده لنز هارو خوب با مایع لنز بشویید

 14. منم همین مشکلو داشتم بعد متوجه شدم که لنزو چپکی گذاشتم چون بی رنگه مشخص نیس بعد اون طرف که بیشتر قوس داره رو گذاشتم و درست شد

 15. سلام. من حدود ۱۰ماهه که لنزم خریداری کردم. و یک یا دو بار در ماه ازش استفاده میکنم. و تا حالا هم ۴ یا ۵ بار بیشتر محلول جا لنزی رو عوض نکردم. امروز متوجه شدم دو ماه از انقضای محلول گذشته ، هنوز میتونم از لنزم استفاده کنم یا خیر؟ (محلول لنزم آل کلین سافت هستش)

 16. سلام من مسافرت رفتم وقتی برگشتم دیدم یدونه از لنزهام تو جالنزی خشک شده مایع لنزروش ریختم دوباره ب حالت اوش برگشت الان میتونم ازش استفاده کنم یاخیر؟

 17. سلام من امروز به جالنری دسترسی نداشتم مجبور شدم لنز رنگی که طبی هم هست رو داخل ظرفی بزارم داخل اب ولی لنز چشم چپ و راستم با هم قاطی شده برای تشخیصشون باید چی کار کنم میتونم تو چشمم امتحان کنم؟

  • سلام برای مطمئن شدن اگر نمرتون با هم تفاوت داره باید یکبار استفاده کنید و ببینید دیدتون چه طور هست. در صورت تار دیدن لنزهارو تغییر بدید

 18. سلام من چند سالی میشه از لنز استفاده تازگی به مشکل خوردم و یکی از چشمام میسوزه چند بار دکتر متخصص رفتم ولی گفتن چشماتون مشکلی پیدا نمیکنه ولی دلیل سوزش همیشگیشو نمیدونم حتی وقتی لنزم درمیارم سوزش چشمام ادامه داره ممنون میشم راهنماییم کنید

  • سلام دلایل مختلفی میتونه داشته باشه از جمله خشکی چشم. از قطره ها اشک مصنوعی استفاده کنید ولی برای مطمئن شدن از دلیل اصلی باید ببینید مشکلتون دقیقا از کجاست

  • سلام هر جایی میتونید نگهداری کنید فقط دما نباید خیلی کم یا خیلی زیاد باشه . دمای محیط مناسب هست

 19. با عرض سلام و خسته نباشید میخواستم ببینم لنز تماسی رو بهتر با شامپوی لنز چند وقت ی بار بشوریم یا با قرص لنز؟؟؟؟

  • سلام منظورتون اگر محلول لنز هست باید هر بار که استفاده میکنید به خوبی شسته بشه. قرص لنز معمولا برای موارد خاص استفاده میشه

 20. سلام خسته نباشید ببخشید من محلول شستشوی لنز (طبی رنگی)مارک ote گرفتم روی جلدش تاریخ انقضاش ماه ۱۲ سال ۲۰۱۹ هست ولی فروشنده گفت از تاریخ باز شدن محلول ۲سال میتونی استفاده کنی آیادرسته؟یاحتما باید تا۱۲ سال ۲۰۱۹ فقط استفاده کنم؟

 21. سلام من دیشب به محلول لنز دسترسی نداشتم و مجبور شدم لنز هامو رنگی بذارم تو آب جوشیده شده ای که سرد شده لیوان رو هم تمیز شستم حدودا ۱۰ ساعت تو آب بود حالا گذاشتمش تو مایع لنز پاره نشده خراش هم نداره برای اینکه تمیز بشه و باعث عفونت نشه چیکار باید بکنم ؟

 22. سلام من از لنز خیلی اسفاده میکنم چند تایی هم داشتم و یکی جدید خریدم با محلول جدید یه هفته اس کاملا هم تمیز استفاده میکنم اما چشامو میسوزونه مخصوصا تو نور خیلی و اینکه یکی از چشمام هم یکم تار میشه انگار کثیف میشه ایا به محلول حساسیت دارم یا محلول تمیزش نمیکنه.. انقضا هم داره ولی تا حالا از این مارک استفاده نکرده بودم.. مرسی

 23. سلام من واسه چند روز قراره برم جایی که آب اونجا زیاد تمیز میخواستم بدونم اگه دستامو قبل استفاده از لنز بخوام با این آب و با صابون بشورم احتمال عفونت هست ؟

 24. سلام رنگ لنز من یکیش با اون یکی فرق پیدا کرده ایا مشکلی داره؟منظورم رنگشه

  • سلام باید ببینید دلیلش چی بوده که تغییر رنگ اتفاق افتاده. ممکنه لنزتون تاریخ انقضاش تموم شده باشه

 25. سلام. من عینک استفاده میکنم اما امروز لنز رنگی گرفتم ک میرم بیرون استفاده کنم. برند لنز rainbow هست. دکتر داروی نرمال سالین برام نوشت گفت قبل استفاده لنز و بعد استفاده لنز ی قطره روی لنز بریز.این دارو خاصیت میکروب کشی داره یا اون محلولی که لنزو میزاریم داخلش؟ و اینکه ایا برند لنزم جز برندای خوب هست؟

 26. سلام من حدود دوماه پیش لنز طبی گرفتم الان حس میکنم یه طرف لنزم نازک تر از طرف دیگس.از یه نفر پرسیدم گفت داره پاره میشه استفادش نکن.الان اگه استفاده کنم مشکلی پیش میاد ؟امکانش هست تو چشام پاره شه و؟
  بعد یه سوال دیگه دارم وقتی لنزو از چشام درمیارم میذارمش کف دستم و با انگشت اشارم شستشوش میدم.هر کی میبینه میگه نباید انقدر شستشوش بدم.میخوام بدونم کار اشتباهی میکنم؟؟

 27. سلام خسته نباشید من امروز لنزگرفتم وهنوزبازنکردم بهم گفتن وقتی لنز ازتوی چشم درمیارید توی یخچال بذارید من الان گذاشتم ایا مشکلی نداره

 28. سلام اگه لنزو در یخچال نگهداری کنیم مشکلی پیش میاد؟
  مایع لنز چطور؟

دیدگاهتان را بنویسید

خبرنامه لوناتو

با ثبت نام در خبرنامه لوناتو از جدیدترین محصولات و جشنواره‌های فروش ویژه ما مطلع شوید.

در حال ارسال

متشکریم، عضویت شما با موفقیت انجام شد.

مشاوره در واتس اپ مشاوره تلفنی