در حال نزدیک شدن به فصل پاییز هستیم. در این فصل هوا خشک است و باد می‌وزد و این عوامل سبب بروز خشکی چشم می‌شود. یکی از نشانه‌های خشکی چشم، جاری شدن اشک از چشم‌هاست. این مشکل در داخل خانه هم ممکن است پدیدار شود. در فصل سرما از سیستم گرمایشی استفاده می‌شود و این وسایل اغلب باعث خشکی چشم می‌شوند.

در فصل پاییز مشکلات چشم بیشتر از دیگر فصل‌هاست. به این خاطر که بادهای این فصل و همچنین فصل زمستان باعث تبخیر شدن رطوبت لایه فوقانی قرنیه می‌شوند. این مساله باعث می‌شود تا غدد اشک بیشتر از حد طبیعی فعالیت کنند تا بتوانند به این واسطه، رطوبت از دست رفته را جبران کنند.

به همین خاطر برای اینکه در فصل سرما از چشم‌ها اشک نیاید توصیه می‌کنیم از عینک‌های محافظ استفاده کنید. در روزهای سرد که باد شدید می‌وزد، حتما عینک آفتابی ضدUV بزنید تا چشم‌ها از آسیب باد و سوز زمستان در امان بمانند.

همچنین بهتر است پیش از خارج شدن از خانه حتما چند قطره اشک مصنوعی در چشم خود بچکانید.

بیشتر بخوانید: حساسیت چشم در فصل پاییز؛ از اشک‌ریزش تا خارش

از دیگر کارهایی که برای پیشگیری از اشک‌ریزش در فصل پاییز می‌توانید انجام دهید، استفاده از دستگاه بخور (مرطوب‌کننده هوا) است. همچنین توصیه می‌کنیم آب و مایعات بیشتری هم بنوشید.

اگر فعالیت‌ها و شغل شما به گونه‌ای است که زیاد به صفحه‌ی کامپیوتر چشم می‌دوزید، لازم است که به اندازه کافی پلک بزنید و چشم‌ها را باز و بسته کنید. این کار خشکی چشم‌ها را کاهش می‌دهد.

در آخر اگر متوجه شدید خشکی چشم شما بهبود نمی‌یابد سریعا به پزشک متخصص مراجعه کنید تا درمان لازم را انجام دهد و داروهای موردنیاز را برایتان تجویز کند.

بیشتر بخوانید: ترفندهای ضروری برای حفظ سلامت چشم در فصل پاییز

همچنین بد نیست اشاره کنیم التهابات و عفونت‌های پلک، خارش شدید، سوزش، قرمزی و تورم از جمله اختلالات چشمی هستند که در فصل پاییز  پدید می آیند. افزایش ریزگردها و تغییرات آب و هوایی نیز منجر به ایجاد حساسیت‌های چشمی در فصل پاییز می‌شود.

به طور کلی در فصل پاییز حساسیت چشم زیاد می‌شود که پزشکان این آلرژی را به دو دسته‌ی کلی تقسیم می‌کنند:

  • بیماری‌های پرده سطحی چشم
  • بیماری‌های قرنیه

هر دو مشکل از آب و هوا، ریزگردهای نباتی و گیاهی، آلودگی‌ها، وزش باد، فعال شدن و هجوم حشرات و پشه‌ها پدید می‌آیند.

بیشتر بخوانید: چگونه از بخار کردن عدسی عینک در پاییز پیشگیری کنیم؟

مشکلات چشم و بینایی در فصل پاییز

در سومین فصل از سال همچنین شاهد بروز اختلالات پلکی هستیم که ممکن است با عفونت لبه پلک یا ایجاد پوسته در سطح آن ایجاد شود که با خارش شدید، سوزش، قرمزی و تورم همراه است.

در صورت پدیدار شدن حساسیت‌های سطحی، بهترین اقدام، شست‌وشوی پلک با آب خنک و پاکیزه، استفاده از شامپوهای مخصوص شست‌وشوی چشم یا شامپو بچه است. همچنین گرم نگه داشتن لبه پلک با حوله گرم و استفاده از قطره اشک مصنوعی می‌تواند باعث کاهش التهابات و عفونت‌های پلک شود.

نکته: باید توجه داشته باشید که حساسیت‌های چشم در موارد اورژانسی هر دو پلک را درگیر و حرکات چشم را مختل می‌کند. همچنین ممکن است منجر به کاهش بینایی هم بشود. در چنین شرایطی حتما باید فوری به به پزشک متخصص مراجعه کنید.

بیماری‌های سطح چشم هم ممکن است با قرمزی پرده کنار قرنیه ایجاد و با علایمی نظیر اشک‌ریزش و ایجاد لکه‌های سفید بر سطح قرنیه پدیدار شوند.

توجه داشته باشید که بیماری‌های سطح چشم در صورت درمان نشدن ممکن است به التهاب داخلی تبدیل شوند.

در فصل پاییز باید مراقب حشرات باشید زیرا ممکن است به چشم هجوم ببرند و در آن تخم‌گذاری کنند. این مشکل با پدید آمدن کرم‌های بسیار ریزی در سطح پلک و با علایمی همچون خارش و سوزش خود را نشان می‌دهد.

بیشتر بخوانید: چگونه از شر خارش و اشک‌ریزش چشم خلاص شویم؟

دیدگاهتان را بنویسید

خبرنامه لوناتو

با ثبت نام در خبرنامه لوناتو از جدیدترین محصولات و جشنواره‌های فروش ویژه ما مطلع شوید.

در حال ارسال

متشکریم، عضویت شما با موفقیت انجام شد.

مشاوره در واتس اپ مشاوره تلفنی