شیشه فتوکرومیک

اگر عینکی باشید به خوبی با مشکلات استفاده از عینک طبی زیر نورآفتاب آشنا هستید. شما مجبورید همیشه دو عینک همراه خود داشته باشید و وقتی بیرون و در فضای باز قرار می‌گیرید، عینک آفتابی را به چشم بزنید و وقتی در محیط مسقف و بسته قرار دارید، دوباره عینک طبی را به چشم بزنید.

البته بعضی افراد از عینک‌های آفتابیِ طبی استفاده می‌کنند که در خارج از خانه کارشان را راحت می‌کند. اما همچنان در داخل خانه مجبور هستند عینکشان را عوض کنند. یعنی در هر صورت ملزم به حمل دو عینک به طور همزمان هستند.

برای چنین وضعیتی چه کار می‌توان کرد؟ یکی از گزینه‌های موجود در بازار، شیشه‌های فتوکرومیک است.

شیشه فتوکرومیک چیست؟

شیشه‌هایی که با قرار گرفتن در معرض تابش امواج الکترومغناطیسی، میزان عبور نور از آن افت پیدا می‌کند و پس از قطع شدن تابش، دوباره به حالت اولیه برمی‌گردد. از این شیشه‌ها در ساخت عینک‌های طبی استفاده می‌شود.

به زبان ساده‌تر، عینک فتوکرومیک دارای نوع خاصی از عدسی است که در نور شدید آفتاب تیره و در نور کم دوباره شفاف می‌شود.

مدت زمان تغییر رنگ این عدسی‌ها در شرایط نوری مختلف، متفاوت است. به طوری که در طول این فرایند اتوماتیک، تیره شدن عینک ظرف ۳۰ ثانیه صورت می‌گیرد اما روشن‌تر شدن عدسی ممکن است تا ۵ دقیقه هم به طول بیانجامد.

این فرایند همچنین از نظر رنگ نیز به صورت یکنواخت یا سایه روشن متغیر است و فتوکرومیک در رنگ‌های مختلف برای عدسی‌های عینک وجود دارد.

شیشه فتوکرومیک

عدسی‌های فتوکرومیک چمندین دهه است که در بازار عرضه می‌شوند. در ابتدا این لنزها فقط شیشه‌ای و به رنگ توسی بودند اما امروزه با جنس‌های مختلف و رنگ‌های متنوع عرضه می‌شوند. در حال حاضر مشهورترین برند شیشه فتوکرومیک Transitions است. البته برندهای محتلفی این عدسی‌ها را تولید می‌کنند. از جمله می‌توان به Sensity، فوتوفیوژن و Thin & Dark اشاره کرد.

روند تغییر رنگ شیشه‌های فتوکرومیک به جنس عدسی و کارخانه سازنده آن بستگی دارد. عدسی‌های فتوکرومیک اولیه با کلراید نقره یا هالید نقره ساخته می‌شدند تا با اشعه‌های UV واکنش نشان داده و تیره و روشن شوند. اما فتوکرومیک‌های امروزی از رنگ‌های مخصوصی استفاده می‌کنند که در برابر تابش فرابنفش خورشید تیره یا روشن می‌شوند.

مزایای استفاده از عینک فتوکرومیک

این عینک‌ها استفاده آسانی دارند و لازم نیست دو عینک برای بیرون و داخل خانه داشته باشید. همین یک عینک کار عینک طبی و عینک آفتابی را به طور همزمان انجام می‌دهد.

شیشه فتوکرومیک به طور مداوم از چشم در برابر اشعه‌های مضر UV محافظت می‌کنند و دیگر لازم نیست نگران سلامت چشم خود باشید.

با داشتن عینک فتوکرومیک نه عینک خود را گم می‌کنید نه آن را جا می‌گذارید زیرا لازم نیست دو عینک همراهتان باشد.

عینک فتوکرومیک در هزینه‌های شما نیز صرفه‌جویی می‌کند. با یک بار خرید هم عینک طبی دارید و هم آفتابی.

معایب عینک فتوکرومیک

تیره و روشن شدن عدسی عینک به برند و جنس عدسی بستگی دارد. بنابراین لازم است پیش از خرید حتما در مورد زمان تغییر رنگ شیشه از عینک‌فروشی سوالات لازم را بپرسید. انتخاب اشتباه می‌تواند مشکلاتی برایتان ایجاد کند.

در هوای سرد تیره یا روشن شدن رنگ عدسی با تاخیر انجام می‌شود.

شیشه فتوکرومیک در داخل ماشین به اندازه کافی تیره نمی‌شود زیرا شیشه جلوی خودرو یک لایه محافظ UV دارد. به این خاطر که لنز در غیاب اشعه ماوراءبنفش شفاف است. بنابراین در اغلب جاهایی که با نور مصنوعی روشن شده این عینک‌ها شفاف هستند. این مساله می‌تواند هنگام رانندگی چشم راننده را اذیت کند. البته برخی برندها این مشکل را برطرف کرده‌اند.

بیشتر بخوانید: عینک فتوکرومیک چیست و چگونه عمل می‌کند؟

در آخر هم بد نیست بدانید با استفاده از شیشه‌های فتوکرومیک در عینک می‌توان تا ۸۵ درصد نوری که در محیط است و وارد چشم می‌شود را از طریق این عدسی‌ها حذف کرد. یعنی فردی که به نور حساسیت دارد، می‌تواند با سفارش دادن عدسی فتوکرومیک ضعیف یا متوسط ورود این مقدار نور اضافی را از چشم حذف کند.

در صورتی که فرد، بیماری خاص چشمی نداشته باشد و تنها نور او را آزار دهد، دو رنگ خاکستری و قهوه ای برای او مناسب است و در سایر موارد بسته به نوع بیماری، رنگ عدسی توسط پزشک تعیین می‌شود.

پاسخی بگذارید

خبرنامه لوناتو

با ثبت نام در خبرنامه لوناتو از جدیدترین محصولات و جشنواره‌های فروش ویژه ما مطلع شوید.

در حال ارسال

متشکریم، عضویت شما با موفقیت انجام شد.