در گذشته ورزشکاران به ندرت از عینک ورزشی برای حفاظت از چشم استفاده می‌کردند. از این‌رو آسیب‌های چشمی ناشی از ورزش نیز گسترده بود. امروزه با توجه به افزایش آگاهی در میان مردم، عینک‌های ورزشی بر چشم افرادی که در زمینه ورزش فعالیت می‌کنند، به وفور دیده می‌شود.
یک عینک ورزشی مناسب عینکی است که:

 • در طول فعالیت ورزشی راحت و ایمن باشد.
 • چشم‌ها را در برابر اشعه ماوراء بنفش (UV) مصون نگه دارد.
 • چشم‌ها را از خطرات فیزیکی حفظ کند.
 • گستره بینایی و دید فرد را افزایش دهد.

در اکثر ورزش‌ها، بینایی تاثیر مستقیم روی عملکرد فرد دارد. بنابراین برای برتری در مسابقات، باید مطمئن شوید که بینایی در بالاترین راندمان ممکن قرار دارد. یک عینک ورزشی مناسب می‌تواند جلوه نور را کاهش و کنتراست را افزایش دهد. بنابراین بینایی شما را بهتر و عکس‌العمل شما را سریع‌تر خواهد کرد.

در مطلب زیر برآن شدیم چند نمونه از عینک‌های ورزشی را معرفی کنیم، تا با شناخت دقیق‌تر و بهتر لزوم استفاده از عینک در حین ورزش را نشان دهیم.

بهترین عینک‌های ورزشی را در فروشگاه اینترنتی لوناتو پیدا کنید.

عینک ورزشی و عینک‌های ایمنی برای حفاظت چشم

چشم‌ها در حین ورزش، حتی ورزش‌های بی‎خطری مانند بدمینتون، در معرض آسیب قرار دارد. به طور کلی هر گونه ورزشی که در آن توپ، راکت و اشیای معلق در هوا وجود داشته باشد، تهدیدی برای چشم محسوب می‌شود.
کارشناسان معتقدند در صورتی که ورزشکاران عینک‌های محافظ مانند عینک‌های ایمنی با لنزهای پلی‌کربنات استفاده کنند، می‌‌توانند با بیشتر آسیب‌های چشم مربوط به ورزش مقابله کنند.

امروزه با توجه به نوع ورزش و نیاز ورزشکاران, عینک‌های مختلفی طراحی و به بازار عرضه شده است. در زیر به چند نمونه اشاره می‌کنیم:

عینک ورزشی مناسب برای تنیس

تنیس یکی از ورزش‌هایی است که در آن بینایی خوب از اهمیت بسیاری برخوردار است. زیرا برد یا باخت به دید خوب و سرعت عمل فرد بستگی دارد. از همین رو، عینکی که به هنگام ورزش تنیس استفاده می‌کنید باید ویژگی‌های خاصی داشته باشد. لنزهای دوگانه که راحتی را برای چشم به ارمغان می‌آورند، بازوهای قابل تنظیم و انعطاف‌پذیر، برخورداری از جدیدترین تکنولوژی‌ها برای بینایی بهتر و پوشش صد درصدی اشعه UVA و UVB بدون تاریک کردن دید از مهم‌ترین ویژگی‌های عینک‌های ورزشی مناسب برای تنیس است. عینک ورزشی Show-X2 مارک نایک یک نمونه مناسب برای این ورزش است.

عینک ورزشی
عینک ورزشی Show-X2 مناسب برای تنیس

عینک ورزشی مناسب برای والیبال ساحلی

به طور یقین بازی والیبال در زیر نور آفتاب و در یک ساحل شنی کار دشواری است. ولی می‌توان با مسدودسازی نور آفتاب به کمک عینک ورزشی مناسب، از سختی‌های بازی کاست. به منظور پوشش مناسب چشم و وضوح تصاویر استفاده از عینک‌هایی با لنزهای یکپارچه توصیه می‌شود. انتخاب عینک‌هایی که چشم‌اندازی دقیق از همه زوایا در اختیار  ورزشکار قرار دهد، گزینه مناسبی است. در کنار یک فریم سبک وزن برای راحتی در طول تمرین، قابلیت تهویه هوا از طریق شکاف‌های موجود در پل بینی و بازوهای فریم عینک از دیگر ویژگی‌های است که یک عینک مناسب برای بازی والیبال می‌تواند داشته باشد. عینک ورزشی HYPERFORCE ELITE مارک نایک با دربر داشتن این ویژگی‌ها نمونه مناسبی برای این ورزش محسوب می‌شود.

عینک ورزشی
عینک ورزشی NIKE HYPERFORCE ELITE مناسب برای والیبال ساحلی

عینک ورزشی برای دوچرخه‌سواری

الهام گرفتن از نیازهای دوچرخه‌سواران برای طراحی و تولید عینک اهمیت بالایی دارد. داشتن دید گسترده به اطراف از مهم‌ترین نیازها تلقی می‌شود. برای تحقق این امر می‌توان از فریم‌های نازک استفاده  کرد. می‌توان قسمت پایین لنز را بدون فریم در نظر گرفت تا دید دوچرخه‌سوار محدود نشود. پاک کردن عروق پیشنانی از دیگر مشکلات یک دوچرخه‌سوار است. برای حل مشکل می‌توان در قسمت بالای فریم، مسدودکننده عرق قرار داد. داشتن سیستم تهویه هوا می‌تواند بسیار کمک کننده باشد، به منظور راحتی کاربران، عینک در سایزهای مختلف به بازار عرضه شود. بهتر است لنزها از جنس پلی‌کربنات باشد و قابلیت تعویض با لنزهای طبی را داشته باشد. پل بینی دوگانه، طراحی خاص بازوهای عینک، سبک وزنی، با دوام بودن، قابلیت انعطاف بالا از دیگر ویژگی‌های مناسب برای عینک دوچرخه‌سواری است. عینک ورزشی ZONYK AERO PRO از مارک آدیداس نمونه مناسبی برای این ورزش است.

عینک ورزشی
عینک ورزشی ZONYK AERO PRO مناسب برای دوچرخه‌سواری

عینک ورزشی مناسب برای بدمینتون

یک عینک مناسب برای بازی بدمینتون، علاوه بر داشتن ویژگی‌های متمایز، باید ظاهر و زیبایی بارزی داشته باشد. انعطاف‌پذیری فریم‌ها، تهویه مناسب، سبک وزنی، بادوام بودن و مقاوم بودن در برابر ضربه و فشار از جمله نیازهای یک ورزشکار از یک عینک مناسب است.یک نمونه مناسب از این ویژگی‌ها، عینک ورزشی تایگو  است.

عینک ورزشی
عینک ورزشی تایگو مناسب برای بدمینتون

عینک ورزشی مناسب برای دو

عینک ورزشی دو با تکنولوژی خاص برای دوندگان طراحی می‌شود.یک عینک ورزشی مناسب باید با دوام، سبک و قابل انعطاف باشد، به دونده اجازه دهد که زاویه لنز را بر اساس راحتی و دید بهتر خود تنظیم کند. سیستم مسدودکننده عرق داشته باشد به طوری که عرق پیشانی را جذب کرده و مانع رسیدن آن به چشم شود. برای راحتی بیشتر در سایزهای مختلف موجود باشد تا بر اساس بزرگی سر انتخاب گردد. عینک ورزشی EVIL EYE HALFRIM.PRO نمونه‌ای از این عینک‌هاست.

عینک ورزشی
عینک ورزشی EVIL EYE HALFRIM.PRO مناسب برای دوندگان

عینک‌ ورزشی مناسب برای اسکی

ورزش‌های زمستانی مانند اسکی روی یخ  همانند سایر ورزش‌ها گستره دید وسیعی می‌طلبد. بنابراین نیاز به یک طراحی فشرده و بدون فریم است. بزرگ بودن فریم‌ها برای این ورزش یک مزیت تلقی می‌شود زیرا چشم‌ها را در برابر نور خورشید محافظت می‌کند، انعکاس نور تابیده شده به برف را کاهش دهند و به عنوان محافظی در برابر سرمای یخ‌بندان پیست و آسیب‌های احتمالی عمل می‌کند. عینک ورزشی BACKLAND مارک آدیداس نمونه مناسبی از این عینک‌هاست.

عینک ورزشی
عینک‌ ورزشی BACKLAND مناسب برای اسکی

عینک ورزشی مناسب برای کوهنوردی

عینک ورزشی بهترین محافظ برای شرایط سخت کوهستان است. به عبارت بهتر در کنار حفاظت چشم در برابر آفتاب، محافظی مناسب در برابر سرما، ضربه‌های احتمالی و برخورد سنگریزه به چشم می‌باشد. بنابراین بادوام بودن و انعظاف‌پذیری از شروط عینک کوهنوردی می‌باشد. یک نمونه مناسب، عینک ورزش کوهستان  می‌باشد. این عینک همانند عینک‌های آفتابی-محافظتی دارای بند بوده تا در حین ورزش به زمین نمی‎افتد. لنزها قابلیت تعویض داشته و با جایگزینی آن با لنزهای طبی-آفتابی، می‌توان مشکل تاری دید را برطرف کرد.

عینک ورزشی
عینک طبی ورزشی کوهستان

عینک ورزشی مناسب برای موتورسواری

موتورسواری در کوهستان از جمله ورزش‌های پرخطری است که نیاز به ایمنی بالا دارد. ویژگی‌های یک عینک ایمنی برای موتورسواری، دو لایه بودن لنزها، پوشش ضد مه، امکان دید در هوای ابری و مه‌آلود می‌باشد. ساختار این عینک باید قابلیت اتصال به کلاه را داشته باشد. شامل لنزهای بیرونی متحرک باشد تا بتوان در صورت نیاز لنزها را به حالت آفتابی تغییر داد. سیستم تهویه هوا برای این عینک الزامی است. عینک ورزشی ID2 PRO مارک آدیداس نمونه‌ای از این عینک‌هاست.

عینک ورزشی
عینک ورزشی ID2 PRO مناسب برای موتورسواری

عینک طبی ورزشی

برای ورزشکارانی که چشمان ضعیفی دارند، استفاده نکردن از عینک در حین تمرین، گزینه مناسبی نخواهد بود. تاری دید باعث کاهش راندمان فرد در مسابقات می‌شود و خطرات زیادی برای ورزشکار به دنبال خواهد داشت. بنابراین بهترین گزینه ممکن استفاده از عینک‌های طبی است به گونه‌ای که مناسب فعالیت‌های ورزشی باشد. یکی از ویژگی‌های عینک طبی ورزشی، داشتن بند سر برای ثابت نگه داشتن عینک است. این بند باید قابلیت تنظیم شدن داشته باشد تا متناسب با اندازه سر هر فرد تنظیم شود. از دیگر ویژگی‌های این عینک این است که ورزشکار بتواد از همه زوایا، بهترین و شفاف‌ترین وضوح تصویر را دریافت کند. از این رو عینک طبی ورزشی اسنو می‌تواند گزینه مناسبی باشد.

عینک ورزشی
عینک طبی ورزشی اسنو

بهترین عینک‌های ورزشی را در فروشگاه اینترنتی لوناتو پیدا کنید.

۶ دیدگاه

 1. سلام

  جالبه برام از وقتی اومدم سایتتون ۱ ساعت گذشته و متوجه نشدم خخخخ

  هرچی میچرخم اینجا قسمت هایی که دوست دارم پیدا میکنم

  سایت خوبی پیدا کردم ولی سر سری سایتتونو دیدم حالا سایتتونو تو گوشیم سیو کردم وقتم ازاد شد میام دوباره میبینم

  ممنون

  • سلام میشه شیشع این عینک طبی ورزشی اسنو رو عوض کرد و لنز گذاشت برای چشم های ضعیف

  • سلام میتونید از لنز طبی استفاده کنید برای اسنو و عینکتون رو هم روش بزنید. این مدل این قابلیت رو نداره

 2. نیاز فوری به عینک مخصوص فوتسال بانوان دارم لطفا راهنمایی کنید

 3. سلام وقت بخیر
  عینک مخصوص ورزش تکواندو هم دارید لطفا راهنمایی بفرمایید

پاسخی بگذارید

خبرنامه لوناتو

با ثبت نام در خبرنامه لوناتو از جدیدترین محصولات و جشنواره‌های فروش ویژه ما مطلع شوید.

در حال ارسال

متشکریم، عضویت شما با موفقیت انجام شد.