محافظت از چشم در فصل سرما

محافظت از چشم در فصل سرما همانند محافظت از دیگر اعضای بدن اهمیت دارد. شما فصل به فصل لباس‌های خود را تغییر می‌دهید. در تابستان لباس‌های خنک و در زمستان، لباس‌های گرم می‌پوشید. در مورد چشم‌ها هم باید کارهای پیشگیرانه انجام دهید.

در فصل سرما، چشم‌ها خشک و قرمز می‌شوند و ممکن است سوزش چشم هم پیدا کنید. تمام دلیلش هم بادهای سرد در بیرون از خانه و هوای خشک در داخل خانه است.

به همین دلیل باید روش‌های محافظت از چشم در فصل سرما را بشناسید تا این عضو بدن بتواند وظایف خود را به درستی انجام دهد.

مراقب از چشم در برابر وسایل گرمایشی

وسایل گرمایشی همانند بخاری ماشین، بخاری خانه،شوفاژ و … باعث خشک شدن چشم و خشک شدن پوست می‌شوند. برای مقابله با مشکلات ناشی از خشکی هوا می‌توان از دستگاه‌های تصفیه هوا و دستگه‌های بخارساز استفاده کرد.

اگر از لنز تماسی استفاده می‌کنید، برای حفظ سلامت چشم در هوای خشک لازم است از قطره‌های مرطوب‌کننده و قطره‌های اشک مصنوعی استفاده کنید. فقط حواستان باشد که قطره مخصوص لنز تماسی خریداری کنید.

خرید قطره چشم از فروشگاه لوناتو

محافظت از چشم در فصل سرما

مراقب از چشم در برابر اشعه‌های UV

شاید تابش‌های خورشید در فصل تابستان گرم‌تر و سوزنده باشند اما باید بدانید که اشعه UV خورشید در فصل زمستان دو برابر خطرناک‌تر از اشعه‌های فصل تابستان است. چرا؟ چون برف باعث بازتاب نور می‌شود و اثرات مخرب یو وی را دو برابر می‌کند.

برای محافظت از چشم در برابر UV باید از عینک آفتابی استفاده کنید. احتمالا می‌دانید که هر عینکی توان مسدود کردن اشعه‌های فرابنفش خورشید را ندارد و عدسی عینک باید حتما ضد UV باشد. تمام عینک‌های آفتابی اصل که ما در فروشگاه لوناتو عرضه می‌کنیم دارای خاصیت ضد یو وی هستند.

زمانی که چشم‌ها در معرض انعکاس نور خورشید قرار می‌گیرند، احتمال بروز التهاب قرنیه بالا می‌رود. این مشکل چشم‌ها را قرمز و دردناک و نسبت به نور حساس‌تر می‌کند. امکان دارد که نیاز به درمان با قطره‌های آنتی‌بیوتیکی باشد. قرار گرفتن در معرض اشعه‌های ماورای بنفش در بروز آب مروارید نیز نقش دارد.

جالب است بدانید که حتی با استفاده از عینک دودی ضد UV هم ۴۵ درصد از اشعه‌های فرابنفش به چشم انسان راه پیدا می‌کنند. از بالا، پایین و کناره‌های عینک آفتابی نور خورشید وارد می‌شود. برخی از مردم از لنز تماسی ضد UV به همراه عینک آفتابی استفاده می‌کنند تا خطرات این پرتوها را کاهش دهند.

مطالعات علمی هم مسدود کردن اشعه‌های UV توسط لنز تماسی را تایید کرده‌اند. بر اساس این تحقیقات، لنزهای ضد یو وی می‌توانند تا ۶۹ درصد UVA و تا ۹۶ درصد UVB را مسدود کنند.

شما در فروشگاه آنلاین لوناتو می‌توانید انواع مختلفی از لنزهای ضد یو وی را پیدا و خریداری کنید.

خرید لنز چشم از فروشگاه آنلاین عینک و لنز لوناتو

مراقبت از چشم هنگام ورزش و بازی

برای محافظت از چشم در فصل سرما و در طول ورزش‌هایی همچون اسکی، اسنوبورد یا اسکیت باید از عینک‌های ورزشی مناسب استفاده کنید. البته همیشه در فصل سرما، استفاده از لنز تماسی گزینه بهتر از عینک است. به این دلیل که عینک بخار می‌کند و ممکن است در طول فعالیت‌های ورزشی از چشم بیفتد. اما لنز این مشکلات را ندارد. لنز طبی علاوه بر وضوح دید کامل، روی چشم ثابت است و مشکل شکستن و بخار گرفتن ندارد.

اگر عینک را به لنز ترجیح می‌دهید، می‌توانید در روزهایی ک ورزش پرفعالیت دارید از لنز روزانه یک بار مصرف استفاده کنید. این لنزها فقط برای یک روز استفاده کاربرد دارند و بعد از آن می‌توانید در زندگی روزمره خود همچنان از عینک طبی استفاده کنید.

اما استفاده از عینک آفتابی را همیشه در دستور کار قرار دهید.

اگر اهل اسکی هستید، یادتان باشد که برف تازه اشعه‌های ماورای بنفش را تا ۱۰۰ درصد انعکاس می‌دهد. بنابراین در ارتفاعات آسیب‌ها دو برابر هستند.

عینک آفتابی شما باید حداقل «یو وی ۴۰۰» باشد. در این صورت اشعه‌های ماورای بنفش A و B تا حد زیادی بلوکه می‌شوند.

حواستان باشد که آب مروارید در کمین تمام اعضای خانواده هست. حتی کودکان نیز باید در روزهای برفی از عینک‌های آفتابی استفاده کنند. اگر اهل اسکی هستید، باید بیشترین دقت را در خرید عینک آفتابی داشته باشید.

خرید عینک آفتابی از فروشگاه آنلاین عینک و لنز لوناتو

پیشگیری از خشکی چشم با پلک زدن

اگر فعالیت و شغل شما به گونه‌ای است که زیاد به صفحه رایانه چشم می‌دوزید، لازم است که به اندازه کافی پلک بزنید و چشم‌ها را باز و بسته کنید. این کار خشکی چشم‌ها را کاهش می‌دهد.

اگر حین کار کردن، چشم‌هایتان زیاد خشک می شود عادت کنید که به طور مرتب پلک بزنید و از زل زدن به صفحه کامپیوتر خودداری کنید.

سوالات رایج در مورد محافظت از چشم در فصل سرما

رایج‌ترین مشکلات چشم در فصل سرما چیست؟

خشکی و التهاب چشم ها از جمله مشکلات رایج در فصل سرما هستند. در واقع انعکاس نور خورشید روی برف‌ها و نیز خشکی هوای داخل منزل به دلیل استفاده از وسایل گرمایشی باعث تحریک چشم ها در زمستان شده و در طولانی مدت به ضعیف شدن آنها منجر می شود.

خشکی چشم بیشتر در چه افرادی به وجود می‌آید؟

معمولا افرادی که از لنز چشمی استفاده می کنند، بیشتر در معرض خشکی چشم قرار می گیرند. البته خشکی چشم در بین افراد دیگر بخصوص خانم هایی که در سنین قبل از یائسگی یا یائسگی قرار دارند نیز دیده می شود، چون افت میزان هورمون استروژن باعث بروز خشکی چشم ها می شود.

بهترین روش محافظت از چشم در فصل سرما چیست؟

آب و مایعات بیشتری بنوشید و در طول روز از دستگاه های بخور در منزل استفاده کنید.

برای درمان خشکی چشم در زمستان باید چه کار کرد؟

قطره اشک مصنوعی و ژل ها و قطره های چشمی در داروخانه ها به فروش می رسند که برای مرطوب کردن چشم ها و پیشگیری از تبخیر سریع مایع چشم مناسب هستند. می توانید با چشم پزشک مشورت کرده و از این محصولات استفاده کنید.

منبع: coopervision

دیدگاهتان را بنویسید

خبرنامه لوناتو

با ثبت نام در خبرنامه لوناتو از جدیدترین محصولات و جشنواره‌های فروش ویژه ما مطلع شوید.

در حال ارسال

متشکریم، عضویت شما با موفقیت انجام شد.

مشاوره در واتس اپ مشاوره تلفنی