لنز برای چشم‌هایی که به سختی لنز را قبول می کنند: آستیگماتیسم

 لنز آستیگماتیسم

اگر در استفاده از لنز دچار مشکل هستید یا پزشک به شما گفته که کاندید مناسبی برای استفاده از لنز تماسی نیستند، شما فردی بشمار می‌روید که چشم‌هایش به سختی لنز را قبول می‌کنند. یعنی لنز در چشم شما فیت نمی‌شود یا اصطلاحا جا نمی‌افتد.

اما نگران نباشید این حالت بدین معنی نیست که به هیچ عنوان نمی‌توانید از لنز استفاده کنید. بلکه باید گزینه‌های مناسب چشم خود را پیدا کنید و بدانید که چگونه باید از آنها استفاده کنید. برای این منظور باید پزشک مراقبت‌های چشمی (ECP) – اپتومتریست – پیدا کنید که تخصص کاملی در زمینه فیت کردن لنز در چشم داشته باشد.

آیا لنز در چشم‌های شما جا نمی‌افتد؟

اگر نمی‌توانید لنز تماسی را در چشم نگه دارید و اصطلاحا لنز در چشمتان جا نمی‌افتد، ممکن است یکی از مشکلات زیر را داشته باشد:

در این مطلب به طور مشخص می‌خواهیم در مورد لنزهای مناسب برای چشم‌های مبتلا به آستیگماتیسم توضیح دهیم.

 لنز آستیگماتیسم
مقایسه چشم معمولی و چشم مبتلا به آستیگماتیسم

آستیگماتیسم چیست؟

در وهله اول به طور مختصر باید بدانید که چشم انسان کروی است و در شرایط عادی زمانی که نور به داخل چشم راه میابد، ممکن است منکسر و یا منحرف شود و با این شرایط یک تصویر واضح از منظره، در مغز جای می‌گیرد. اما چشمی که دچار آستیگماتیسم است، بیشتر به شکل توپ راگبی و یا انتهای یک قاشق در می‌آید. برای این دسته از افراد زمانی که نور وارد چشم می‌شود، نور به جهات بیشتری منکسر می‌شود و همین پدیده سبب می‌شود تا بیمار تنها نقطه خاصی را واضح ببیند و بقیه نقاط در فواصل دیگر به صورت تار و یا مواج دیده شوند.

آستیگماتیسم که در اصطلاح رایج با لفظ «آستیگمات» شناخته می‌شود را می‌توان با عینک، لنز یا عمل جراحی برطرف کرد.

چشم پزشک به راحتی با نگاه کردن به درون چشم بیمار می‌تواند آستیگماتیسم او را تشخیص دهد. از آنجا که این عارضه می‌توانند اختلالاتی همانند دور بینی یا نزدیک بینی را نیز به وجود بیاورد، پیشنهاد می‌کنیم به محض اینکه متوجه تغییرات در چشم خود شدید به پزشک مراجعه کنید.

لنز تماسی توریک

لنز توریک، نوعی لنز نرم است که برای اصلاح آستیگماتیسم به کار برده می‌شود. این لنزها از مواد هیدروژل معمولی یا هیدروژل سیلیکونی ساخته شده‌اند. برخی از لنزهای آستیگمات نیز از نوع لنزهای سخت ساخته شده‎اند که از جنس لنزهای نفوذپذیر به گاز هستند.

لنزهای نرم توریک متفاوت از لنزهای نرم اسفریک معمول هستند که فقط نزدیک‌بینی و دوربینی را اصلاح می‌کنند.

لنز تماسی توریک باید حتما تحت نظر پزشک متخصص ساخته شود تا برای چشم مشکلی به‌وجود نیاورد. این لنزها در دیوپترهای متنوعی موجود هستند و برای اصلاح نزدیک‌بینی و دوربینی مناسب خواهند بود.

بد نیست اشاره کنیم، بیشتر توریک‌ها لنز نرم هستند و از مواد هیدروژل معمولی یا سیلیکون هیدروژل نفوذپذیر ساخته می‌شوند. اما گاهی هم پیش می‌آید که از لنزهای نفوذپذیر به اکسیژن (GP) ساخته شوند.

مدل معمولی (کروی) لنز تماسی نرم توریک که مخصوص آستیگماتیسم است و به اصلاح نزدیک‌بینی یا دوربینی می‌پردازد به دو روش رفتار می‌کند:

۱- لنزهای توریک در بخش‌های گوناگون خود، قدرت‌ متفاوتی دارند که مقدار آن با توجه به میزان نزدیک‌بینی یا دوربینی چشم آستیگمات متغیر است.

۲- لنزهای توریک به گونه‌ای طراحی می‌شوند که با توجه به شرایط گوناگون، به‌راحتی در قرنیه چرخیده و دید واضحی برای شخص فراهم کنند.

از آنجا که هر چشم آستیگماتیسم خاص خود را دارد، پیدا کردن لنز تماسی توریک مناسب که وضوح دید عالی، تناسب کامل با چشم و راحتی کامل را داشته باشد،  چندان آسان نیست. همچنین، قالب شدن لنز نرم توریک در چشم به کارشناسی بیشتری نسبت به لنزهای نرم معمولی نیاز دارد. به این دلایل، یافت و خریداری لنزهای توریک نسبت به دیگر لنزهای تماسی به وقت و صرف هزینه بیشتری نیاز دارد.

همچنین، به خاطر طراحی ویژه این لنزها، هزینه تعویضشان نیز بالاتر از لنزهای کروی معمولی است.

لنز تماسی سخت GP

جا دارد اشاره کنیم که مدل‌های معمولی لنزهای سخت نفوذپذیر به گاز هم می‌توانند آستیگماتیسم معمولی را اصلاح کنند. اما نمونه‌های توریک لنزهای سخت GP برای اصلاح انواع خاص یا آستیگماتیسم شدید مورد استفاده قرار می‌گیرند.

سطح یکپارچه لنزهای تماسی نفوذپذیر به گاز جایگزین قرنیه معیوب در سطح چشم برای انکسار نور می‌شوند و بدین روش بدون اینکه به کنترل چرخش لنز در چشم نیازی باشد، آستیگماتیسم را اصلاح می‌کنند.

با اینکه گفته می‌شود این لنزها دید واضح‌تری نسبت به لنزهای توریک دارند، اما به دلیل ساختار سخت و ضخیم خود استفاده آسانی ندارند و از این رو مردم عموما کمتر سراغ این نوع لنز می‌روند. در ضمن، این لنزها باید برای هر فردی به طور مجزا ساخته شوند و در نتیجه هزینه خریدشان از لنزهای نرم و لنزهای معمولی بیشتر است.

لنز تماسی هیبریدی

 لنز آستیگماتیسم

لنزهای هیبریدی نیز راه‌حل خوبی برای اصلاح مشکل آستیگماتیسم است؛ مخصوصا برای کسانی که وضوح و دقت دید لنزهای سخت را می‌خواهند اما در عیم حال بدنبال لنزی راحت برای استفاده هستند که مشکلات لنز سخت را نداشته باشد.

لنزهای هیبریدی یک منطقه مرکزی دارند که از مواد لنز تماسی نفوذپذیر به گاز ساخته شده است. در اطراف آن نیز منطقه‌ای وجود دارد که از جنس هیدروژل یا هیدروژل سیلیکونی است.

لنزهای هیبریدی عموما استفاده راحتی دارند و خیلی خوب در چشم جای می‌گیرند، اما دقت و وضوح دیدی که لنزهای نفوذپذیر به گاز مهیا می‌کنند بسیار بیشتر از این مدل‌هاست. بعلاوه، این نوع لنزها نیز برای عادت کردن به زمان طولانی‌تر نسبت به لنزهای نرم نیاز دارند. هیبریدی‌ها نیز همچون GPها باید با توجه به نمره چشم هر فرد به طور اختصاصی برای او ساخته شوند.

منبع: allaboutvision

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
اولین نفری باشید که از اخبار و فروش‌های ویژه لوناتو با خبر میشود.
درخواست مشاوره تلفنی
درصورتیکه در خرید محصولی مردد هستید یا نیاز به مشاوره تلفنی با همکاران ما دارید، لطفا نام و شماره تماس خود را وارد کنید تا همکاران ما با شما تماس بگیرند.