شاید بیشترین شکایتی که چشم پزشکان از بیماران خود در مورد پوشیدن لنزهای تماسی می‌شنوند این باشد: لنزهایم باعث می‌شوند که در چشم‌هایم احساس خشک بودن داشته باشم. سندرم خشکی چشم یک مشکل مرسوم در مورد کسانی که لنزهای تماسی می‌پوشند و حتی کسانی که نمی‌پوشند است. اما در صورتی که از لنزهای تماسی استفاده کنید، این مشکل شما ممکن است بسیار شدیدتر باشد که به خشک شدن خود لنزها نیز منتهی می‌شود.

سندرم خشکی چشم یک مشکل مرسوم در مورد کسانی که لنزهای تماسی می‌پوشند و حتی کسانی که نمی‌پوشند است.

خوشبختانه درمان‌های موثری برای خشکی چشم مربوط به لنزهای تماسی وجود دارد. اگر هنگام پوشیدن لنز به نشانه‌های خشکی چشم مانند سوزش، احساس خراش خوردگی یا قرمزی چشم مبتلا شدید، انتخاب نوع جدیدی از لنزهای تماسی یا وسایل مراقبتی می‌توان احساس راحتی بیشتری به چشم‌های شما ببخشد. عبارت «لنزهای تماسی برای چشم‌های خشک» به تکنولوژی جدیدی اشاره دارد که تولید کنندگان لنزهای تماسی برای کاهش عوارض ناشی از خشکی چشم به دلیل پوشیدن لنزهای تماسی توسعه داده‌اند، عوارضی که دلیل اصلی افراد برای نپوشیدن لنزهای تماسی هستند.

گاهی اوقات افراد در مورد خشکی چشم ناشی از لنزهای تماسی با چشم پزشک خود صحبت نمی‌کنند زیرا از این موضوع بیم دارند که به آن‌ها گفته شود بهتر است دیگر از لنز استفاده نکنند. اما با تنوعی که امروزه در مورد لنزهای تماسی و محصولات مراقبتی دیده می‌شود، نیاز به برداشتن لنزهای تماسی و استفاده نکردن از آن‌ها به دلیل خشکی چشم به مقدار بسیار زیادی کاهش یافته است.

سندرم خشکی چشم یک مشکل مرسوم در مورد کسانی که لنزهای تماسی می‌پوشند و حتی کسانی که نمی‌پوشند است.

لنزهای تماسی نرم برای چشم‌های خشک

تولید کنندگان بسیاری لنزهای تماسی خاصی را به طور ویژه برای کاهش ناراحتی چشم‌های خشک در هنگام پوشیدن لنز طراحی و توسعه داده‌اند. برندهای معتبر و رایج لنزهای تماسی نرم مخصوص چشم‌های خشک عبارتند از:

Bausch + Lomb Ultra: این لنزهای تماسی هیدروژل سیلیکونی از تکنولوژی موسوم به MoistureSeal استفاده می‌کنند که راحتی و سطح بینایی بی‌سابقه‌ای در طول روز در مقایسه با لنزهای هیدروژل سیلیکونی معمول ایجاد می‌کنند. تکنولوژی مذکور باعث شده که این لنزها تا بیش از ۱۶ ساعت رطوبت را در خود حفظ کرده و از گارانتی مناسبی نیز برخوردارند و تا ۹۰ روز می‌توان آن‌ها را برگردانده و هزینه را پس گرفت.

Dailies Total 1: این لنزهای تماسی که توسط کمپانی Alcon تولید شده‌اند از نوع لنزهای یک بار مصرف بوده که پس از یک روز مصرف باید دور انداخته شوند. این لنزها دارای یک مدرج خلاقانه نشان دهنده سطح آب است و حجم آب تقریباً ۳۳ درصد از هسته لنز را به خود اختصاص داده و در قسمت جلو و پشت لنز نیز این میزان به بیش از ۸۰ درصد می‌رسد. به دلیل طراحی خلاقانه و منحصربفردش، این لنز یک سطح بسیار نرم برای راحت بودن در چشم ایجاد کرده که تا پایان روز باقی می‌ماند.

CooperVision Proclear: این لنزهای تماسی پرطرفدار برای چشم‌های خشک از مواد هیدروژل با محتوای آبی فراوان ساخته شده و حاوی مولکول‌هاییی هستند که به طور طبیعی در غشاهای سلولی بدن انسان یافته شده و آب را جذب کرده و اطراف خود را با آب می‌پوشانند که باعث می‌شود این لنزها همواره مرطوب بوده و حتی پس از ۱۲ ساعت پوشیدنی نیز همچنان با آن‌ها احساس راحتی داشت.

این نوع لنز تماسی در حال حاضر تنها لنزی است که سازمان غذا و داروی ایالات متحده برای داشتن چنین ویژگی و برچسبی آن را تایید کرده است. لنزهای Proclear در طرح‌های مختلفی در دسترس بوده که از آن میان می‌توان به لنزها یک بار مصرف روزانه، لنزهای تماسی دوکانونی و لنزهای تماسی هلالی برای درمان آستیگماتیسم اشاره کرد.

Extreme H2O: این لنزهای تماسی یکی دیگر از برندهای برتر لنزهای تماسی نرم هستند که برای کاهش خشکی چشم ناشی از پوشیدن لنز تجویز می‌شوند. لنزهای تماسی هیدروژل با محتوای آب فراوان این برند ویژگی پیوند آبی بسیار منحصربفردی داشته که به آن‌ها اجازه داده در تمام طول روز تمام سطح آب خود را حفظ کنند. لنزهای Extreme H2O در انواع هفتگی و دو هفته‌ای در دستری بوده و دارای نوع هلالی برای درمان آستیگماتیم نیز هست.

سندرم خشکی چشم یک مشکل مرسوم در مورد کسانی که لنزهای تماسی می‌پوشند و حتی کسانی که نمی‌پوشند است.

لنزهای اسکلرال برای چشم‌های خشک

گزینه دیگر برای افرادی که چشم‌های خشکی دارند استفاده از لنزهای تماسی اسکلرال است. این لنزهای قطور سخت با قابلیت نفوذ گازی بر روی تمام سطح قرنیه قرار گرفته تا سطح جلو چشم را از خشک شدن محافظت کنند. لنزهای اسکلرال نیز به طور ویژه و شخصی برای قرار گرفتن مناسب روی قرنیه‌های غیرمعمول طراحی شده و بینایی بهتری نسبت به لنزهای تماسی نرم در اختیار فرد قرار می‌دهند.

سندرم خشکی چشم یک مشکل مرسوم در مورد کسانی که لنزهای تماسی می‌پوشند و حتی کسانی که نمی‌پوشند است.

جراحی ارتوکراتولوژی

در اینجا می‌خواهیم در مورد رویکردی متفاوت از لنزهای تماسی برای چشم‌های خشک صحبت کنیم: لنزهایی که تنها در هنگام خواب پوشیده می‌شوند. ارتوکراتولوژی (Orthokeratology) یک نوع تکنیک شخصی‌سازی لنز تماسی است که در آن لنزهای تماسی نفودپذیر گازی به طور خاص برای اشخاص طراحی و تجویز شده که باید تنها در طول ساعاتی که خواب هستند بپوشند. وقتی که خواب هستید، لنزهای ارتوکراتولوژی باعث اصلاح ساختار سطح جلویی چشم (قرنیه) و تصحیح نزدیک‌بینی و دیگر اشتباهات و اشکالات انکساری چشم می‌شوند تا در طول روز و بدون نیاز به عینک طبی یا لنزهای تماسی دید مناسب‌تر و شفاف‌تری داشته باشید.

با حذف نیاز شما به پوشیدن لنزهای تماسی در طول روز، ارتوکراتولوژی می‌تواند باعث از بین رفتن نشانه‌های خشکی چشم ناشی از پوشیدن لنزهای تماسی شود.

سندرم خشکی چشم یک مشکل مرسوم در مورد کسانی که لنزهای تماسی می‌پوشند و حتی کسانی که نمی‌پوشند است.

قطره‌های چشمی

گاهی اوقات خشکی چشم ناشی از پوشیدن لنزهای تماسی را می‌توان با استفاده متناوب از قطره‌های چشمی خاصی به نام قطره‌های آرام‌بخش، قطره‌های مرطوب کننده یا اشک مصنوعی درمان کرد. اگر چه این قطره‌های چشمی مرطوب کننده تنها باعث احساس راحتی و آرامش و رفع کوتاه مدت نشانه‌های خشکی چشم ناشی از پوشیدن لنزهای تماسی می‌شوند اما برخی از انواع این قطره‌ها تاثیر مثبت طولانی‌تری دارند که تصمیم‌گیری در مورد مناسب‌ترین آن‌ها بر عهده پزشکتان خواهد بود.

پزشک شما ممکن است روش‌های درمانی دیگری نیز برای شما در نظر بگیرد تا شما را از خشکی چشم ناشی از پوشیدن لنزهای تماسی نجات دهد، از جمله ویتامین‌های چشمی، تخم کتان یا مکمل‌های روغن ماهی.

سندرم خشکی چشم یک مشکل مرسوم در مورد کسانی که لنزهای تماسی می‌پوشند و حتی کسانی که نمی‌پوشند است.

دیگر عوامل ابتلا به سندرم خشکی چشم:

  • آسیب به غده‌های اشکی اطراف چشم
  • آسیب یا بیماری پوستی در اطراف چشم
  • بیماری‌هایی از قبیل سندرم اسجوگرن یا دیگر سندرم‌های مرتبط با سیستم ایمنی بدن
  • داروهایی مانند آنتی‌هیستامین‌ها، برخی انواع داروهای ضدافسردگی، داروهای کنترل فشار خون و قرص‌های ضد بارداری
  • تغییرات هورمونی که همراه با یائسگی رخ می‌دهند
  • خشکی چشم می‌تواند به دلیل برخی آلرژی‌ها و یا پیری چشم نیز باشد.

پاسخی بگذارید

خبرنامه لوناتو

با ثبت نام در خبرنامه لوناتو از جدیدترین محصولات و جشنواره‌های فروش ویژه ما مطلع شوید.

در حال ارسال

متشکریم، عضویت شما با موفقیت انجام شد.