خانه اخبار آیا با عینک طبی می‌توان از چشم در برابر اشعه های مضر خورشید محافظت کرد؟

آیا با عینک طبی می‌توان از چشم در برابر اشعه های مضر خورشید محافظت کرد؟

نویسنده فروغ بیداری
عینک طبی ضد اشعه

عینک طبی ضد اشعه UV

عینک طبی ضد اشعه یو وی علاوه بر اصلاح مشکلات بینایی می‌تواند از چشم‌های فرد در برابر تابش‌های مضر خورشید محافظت کند.

همه می‌دانیم که پرتوهای UV خورشید می‌توانند به طور مستقیم به چشم و پوست انسان آسیب‌های جدی وارد کنند. برای محافظت از پوست در برابر آفتاب باید از کرم‌های ضدآفتاب باکیفیت استفاده کرد. برای محافظت چشم‌ها و پوست اطراف آن هم باید از عینک کمک گرفت. بدون شک بهترین عینک برای محافظت از چشم در برابر اشعه یو وی، عینک آفتابی استاندارد است. اما جالب است بدانید که عینک‌های طبی هم توان مسدود کردن تابش‌های مضر خورشید را دارند. چگونه؟ در زیر توضیح داده‌ایم.

با لوناتو همراه باشید.

آیا اشعه UV واقعا به چشم آسیب می‌رساند؟

بدون شک بله. تابش‌های فرابنفش خورشید چه کوتاه باشند چه بلند، به چشم‌ها صدمه وارد خواهند کرد.

قرار داشتن در معرض نور خورشید می‌تواند بیماری‌های مربوط به چشم همچون دژنراسیون ماکولا و آب مروارید را تشدید کند.

وقتی در حال رانندگی هستید، یا لب ساحل حمام آفتاب می‌گیرید یا حتی در فضای بیرون از خانه زیر نور آفتاب نشسته‌اید، اگر عینک آفتابی مناسب با قابلیت ضد یو وی قوی نداشته باشید احتمال اینکه چشم‌های شما به آب مروارید مبتلا شود بسیار زیاد است.

آب مروارید در واقع، تیرگی عدسی طبیعی چشم است. یعنی افراد مبتلا به آب مروارید، شبیه به دیدن از پشت پنجره پوشیده از یخ یا مه آلود تصاویر را می‌بینند. ضد UV بودن عدسی عینک طبی یا آفتابی، از شکل‌گیری این بیماری پیشگیری می‌کند.

آیا عینک طبی ضد اشعه UV است؟

عینک ضد یو وی

در بالا هم اشاره کردیم که اشعه‌های فرابنفش خورشید برای بدن انسان و به‌ویژه چشم‌ها بسیار مضر هستند. تابش‌های یو‌-وی سبب شکل‌گیری بیماری‌های چشمی مربوط به سن همانند آب مروارید و دژنراسیون ماکولا می‌شوند.

به همین خاطر بسیار مهم است که از چشم‌ها در برابر این تابش‌های مضر و خطرناک محافظت شود.

در گذشته عدسی عینک طبی فقط از شیشه ساخته می شد. اما امروزه بیشتر آن‌ها از پلاستیک پیشرفته ساخته می‌شوند. لنزهای جدید سبک‌تر هستند و به راحتی شیشه نمی‌شکنند. همچنین قادرند با فیلترهای مختلف پوشش داده شوند تا از چشم انسان در برابر اشعه­‌ی ماورای بنفش (UV) محافظت کنند.

ضد UV بودن عدسی عینک در عینک کودکان بسیار حائز اهمیت است زیرا آن‌ها بیشتر زمان خود را در بیرون از خانه و زیر نور خورشید سپری می‌کنند.

محققان اعتقاد دارند که ۵۰ درصد از مضراتی که یک شخص می‌تواند از اشعه فرابنفش خورشید در طول زندگی خود دریافت کند، تا سن ۱۸ سالگی روی می‌دهد. بنابراین، قرار داشتن بیش از حد کودکان در معرض این تابش‌های مضر می‌تواند در آینده منجر به بروز بیماری‌های چشمی همچون آب‌مروارید یا دژنراسیون ماکولا شود.

خوشبختانه، اگر عینک طبی دارای عدسی‌های پلاستیکی های‌ایندکس و پلی‌کربناتی باشد، می‌تواند این تابش‌ها را مسدود کند. دلیلش هم خاصیت جاذب این مواد است.

اما اگر عدسی عینکی که انتخاب می‌کنید از جنس پلاستیک CR-39 و دیگر مواد سازنده عدسی عینک تهیه شده باشد باید حتما یک لایه پوشش ضد اشعه UV برای آن تهیه کنید.

آیا جنس عدسی عینک طبی در ضد UV بودن آن موثر است؟

بله جنس‌های مختلف عدسی‌های عینک قابلیت‌های متفاوتی دارند.

عدسی‌های پلی‌کربناتی عینک طبی خودشان قابلیت مسدود کردن اشعه‌های فرابنفش را دارند. در نتیجه، به پوشش ضد UV نیاز ندارند. این لنزها حدود ۱۰ برابر قوی‌تر از لنزهای معمولی عینک‌های آفتابی و طبی هستند. از این رو به پوشش ضد UV اضافه نیازی ندارند.

عدسی‌های تدریجی در خود قابلیت ضد اشعه فرابنفش دارند. در حقیقت تمامی لنزهای فتوکرومیک از هر نوعی که باشند، از چشم‌ها در برابر اشعه‌های UVA و UVB محافظت می‌کنند. این در حالیست که این عدسی‌ها به صورت خودکار بین حالت‌های محافظت از چشم در برابر اشعه‌های UV و اصلاح انحراف بینایی در حال تغییر و سوئیچ کردن هستند.

به طور کلی باید بدانید که عینک فتوکرومیک دارای نوع خاصی از عدسی عینک است که در نور شدید آفتاب تیره و در نور کم دوباره شفاف می‌شود. مدت زمان تغییر رنگ این عدسی‌ها در شرایط نوری مختلف، متفاوت است. به طوری که طی این فرایند اتوماتیک در اکثر موارد تیره شدن عینک ظرف ۳۰ ثانیه صورت می‌گیرد، این در حالیست که روشن‌تر شدن عدسی ممکن است تا ۵ دقیقه به طول بیانجامد.

به‌طور طبیعی و در صورتی که فرد کاهش بینایی نداشته باشد، می‌توان تا ۸۵ درصد نوری را که در محیط است و وارد چشم می‌شود را از طریق این عدسی‌ها حذف و از چشم در برابر اشعه UV محافظت کرد.

بیشتر بخوانید: هر آنچه در مورد ضد UV بودن عدسی عینک آفتابی باید بدانید

عدسی‌های پلاستیک شاخص بالا و تریوکس Trivex هم ضد یو وی هستند. تریویکس از پلاستیک‌هایی شبیه پلی‌کربنات ساخته می‌شوند و سبک، نازک و مقاوم در برابر ضربه هستند.

شما می‌توانید انواع عدسی عینک همچون عدسی طبی درایو سیف زایس Zeiss DuraVision Drivesafe Clarlet 1.5 ، عدسی طبی ال تی ال Ophthalmic Lenses Organic 1.67 Elixir ، عدسی طبی فتو کرومیک زایس Zeiss DuraVision Photo Fusion Gray Clarlet 1.5 و عدسی طبی سولو Solo lens Hydro+ 1.5 را از لوناتو خریداری کنید.

سوالات رایج در مورد ضد یو وی بودن عدسی عینک طبی

آیا عدسی عینک طبی هم ضد یو وی است؟

بله اگر عدسی عینک را از میان برندهای معتبر جهانی انتخاب کنید حتما خاصیت ضد اشعه بنفش خواهد داشت.

کدام عدسی عینک طبی 100 درصد ضد UV است؟

عدسی‌هایی که از جنس پلی کربنات، تریویکس و های ایندکس هستند.

برای داشتن عینک طبی آفتابی باید چه مدل عینکی خرید؟

عینک با شیشه فتوکرومیک به طور همزمان طبی و آفتابی است.

آیا پوشش ضد یو وی را روی عدسی طبی هم می‌توان اضافه کرد؟

بله،شما می‌توانید عدسی عینک طبی یا عینک آفتابی را با یک لایه پوشش ضد یو وی، به شیشه ضد اشعه فرابنفش تبدیل کنید.

منبع: mayoclinic

Related Articles

1 کامنت

farhad 14 مهر 1402 - 00:23

سلام من عینک طبی دارم تازه هم ساخته شده ایا الان بد ساخت میشه ضد اشعه UVاضافه کرد یا نه برای دیدن اشعه موبایل زده شده ولی جالب نیست مشکل دارم باهاش

پاسخ

کامنت بگذارید