هر رنگ عینک آفتابی برای چه کاری مناسب است؟

رنگ‌های مختلف عینک برای چه منظوری است و عینک آفتابی چه رنگی بگیریم که بیشتر به ما بیاید سوال‌هایی کلی هستند و پاسخ به آنها شامل چند بخش می‌شود. اول اینکه منظور از «رنگ عینک» چیست؟ آیا در مورد رنگ «عدسی» عینک آفتابی می‌پرسید یا در مورد رنگ «فریم» عینک آفتابی؟

عدسی عینک‌های دودی در رنگ‌های متنوعی عرضه می‌شوند. هر کدام از این رنگ‌ها ویژگی‌های خاص خود را دارند. اما هدف اصلی از تمامی این رنگ‌ها که در میان همه‌شان مشترک است، زیبایی و افزایش جذابیت عینک است.

در واقع، عدسی‌های رنگی عینک آفتابی زنانه یا مردانه، فقط برای جذابیت بیشتر طراحی می‌شوند و ویژگی خاص دیگری به عینک اضافه نمی‌کنند.

این مساله در مورد فریم عینک دودی هم مصداق دارد. یعنی شما با انتخاب رنگ فریم فقط به جذاب‌تر دیده شدن تیپ خود کمک می‌کنید. همین و بس!

البته، انتخاب هر کدام از این رنگ‌ها (عدسی و فریم) هم اصول خاص خود را دارد. رنگ عینک باید با رنگ پوست و استایل همیشگی شما تناسب داشته باشد. یا مثلا برخی از رنگ‌ها برای فعالیت‌ها یا محیط‌های خاصی مناسب‌تر هستند.

برای اینکه بدانید چه رنگ عینک آفتابی برای شما مناسب‌ است ادامه‌ی این مطلب را بخوانید.

با لوناتو همراه باشید.

عینک دودی چه رنگی بگیریم
نگاه کلی به رنگ عدسی عینک آفتابی و هوای مناسب برای آنها

رنگ «عدسی» عینک آفتابی

در پاسخ به سوال که چه رنگ عینک آفتابی برای من مناسب است ، اولین چیزی که می‌توانیم بگوییم توجه به خاصیت رنگ‌های عدسی است.

هر کدام از رنگ‌های عدسی عینک دودی، نورهای متفاوتی را فیلتر می‌کنند. در نتیجه برای محیط‌های متفاوتی مناسب هستند. در ادامه، این رنگ‌ها را معرفی کرده‌ایم و توضیح داده‌ایم چرا، چگونه و کجا از آنها استفاده کنید.

عدسی توسی عینک آفتابی

برای هر نوع آب‌وهوا به جز روزهای برفی مناسب است.

لنزهای خاکستری عینک آفتابی، بدون این که در رنگ‌ها تغییر ایجاد کنند، نور را کاهش می‎دهند. بنابراین، عینک‌هایی که عدسی توسی دارند برای رانندگی مناسب هستند.

رنگ‌های توسی (خاکستری) و سبز عینک دودی جزو رنگ‌های طبیعی هستند. هر چه این رنگ‌ها تیره‌تر باشند، بیشتر می‌توانند شدت نور و بازتاب‌های آن را کاهش دهند.

از آنجا که رنگ توسی عینک آفتابی، در کنار کاهش میزان بازتاب نور، میدان و عمق دید فرد را هم زیاد می‌کند برای فعالیت‌هایی که دید طبیعی در آنها بسیار مهم است، مناسب است.

عدسی قهوه‌ای عینک آفتابی

برای هوای آفتابی و نیمه‌ابری مناسب است.

رنگ‌های قهوه‌ای در عدسی عینک آفتابی، با از بین بردن رنگ‌های خنثی، کنتراست و عمق تصویر بیشتر برای فرد ایجاد می‌کنند. البته لنزهای قهوه‌ای باعث ایجاد تغییر رنگ می‌شوند. یعنی با این عینک‌ها تصاویر را با رنگ‌های واقعی‌شان نمی‌بینید.

اگر برایتان سوال است که عینک آفتابی چه رنگی بگیرید باید بدانید که عدسی قهوه‌ای انحراف رنگ ایجاد می‌کند. اما علاوه بر اینکه تابش نور را حذف می‎کنند، نور آبی را نیز کاهش می‎دهند.

یعنی عینک دودی با لنز مسی یا قهوه‌ای، در نور آبی آسمان و سبزی چمن، کنتراست فوق‌العاده‌ای ایجاد می‌کند. در نتیجه برای فعالیت‌های ورزشی مثل دوچرخه‌سواری، ماهی‌گیری، گلف، تنیس، اسکی و ورزش‌های آبی مناسب است.

عینک آفتابی چه رنگی بگیریم

عدسی زرد / طلایی عینک آفتابی

برای هوای مه‌آلود و نیمه‌تاریک مناسب است.

عینک آفتابی با عدسی زرد، طلایی یا کهربایی علاوه بر اینکه تابش نور را حذف می‎کند، نور آبی را نیز کاهش می‎دهد.

باید بدانید که رنگ زرد بیشترین میزان کنتراست را ایجاد می‌کند. عمق دید بسیار وسیعی هم برای بیننده به دنبال دارد. اما در عین حال، عدسی زرد توان مسدود کردن نورهای شدید را ندارد.

عینک آفتابی با عدسی زرد برای محیط‌های کم‌نور مناسب است. به این خاطر که کنتراست را افزایش می‌دهد. همچنین برای آب‌وهوای ابری، بارانی و برفی هم گزینه‌ای‌ عالیست.

اگر از دوستداران ورزش‌های تنیس، اسکی یا اسنوبورد هستید، عینک آفتابی با عدسی زرد می‌تواند بهترین انتخاب برای شما باشد. این لنز برای عکاسی هم بسیار خوب است.

پس در پاسخ به این سوال که عینک آفتابی چه رنگی بگیریم ؟ شاید بتوان گفت رنگ زرد برای بیشتر مردم با هر نوع سلیقه‌ای می‌تواند انتخاب خوبی باشد.

عدسی قرمز عینک آفتابی

برای هوای آفتابی، نیمه‌ابری، ابری و برفی مناسب است.

عینک آفتابی با عدسی قرمز برای هر نوع فعالیتی مناسب است. از جمله می‌توان به رانندگی، دوچرخه‌سواری و اسکی اشاره کرد.

قرمز با افزایش میزان کنتراست در نورهای کم، تصویر واضحی برای بیننده مهیا می‌کند.

عینک آفتابی مردانه و زنانه با عدسی قرمز را می‌توان برای مدت طولانی به چشم زد و مشکلی هم پیدا نکرد. عدسی قرمز از خستگی چشم‌ها پیشگیری می‌کند.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید عدسی رنگی برای عینک‌های ورزشی

عدسی آبی / بنفش عینک آفتابی

عینک آفتابی چه رنگی بگیریم

برای هوای مه‌آلود و برفی مناسب است.

لنز آبی / بنفش در عینک دودی مناسب فعالیت‌هایی مثل اسکی، ماهی‌گیری و گلف مناسب است. این رنگ برای عدسی عینک فقط جنبه تزئینی دارد و کارایی خاصی نمی‌توان برای آن نام برد.

لنزهای آبی یا بنفش سبب تقویت رنگ‌ها می‌شوند و بازتاب نور را کاهش می‌دهند.

عدسی سبز عینک آفتابی

برای هر نوع آب‌وهوا به جز روزهای برفی مناسب است.

لنزهای سبز عینک آفتابی، بدون این که در رنگ‌ها تغییر ایجاد کنند، نور را کاهش می‎دهند.

رنگ‌های سبز هم مثل توسی جزو رنگ‌های طبیعی است. هر چه این رنگ‌ها تیره‌تر باشند، بیشتر می‌توانند شدت نور و بازتاب‌های آن را کاهش دهند.

از آنجا که عینک سبز میدان و عمق دید فرد را هم زیاد می‌کند برای فعالیت‌هایی که دید طبیعی در آنها بسیار مهم است، مناسب‌تر است. مثل رانندگی، دوچرخه‌سواری، ماهی‌گیری، اسکی و تنیس.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید عینک به عنوان هدیه برای دوستان

عینک آفتابی چه رنگی بگیریم

رنگ فریم عینک آفتابی

برای اینکه بدانیم عینک آفتابی چه رنگی بگیریم بهتر است سراغ فریم‌هایی برویم که با رنگ پوست ما همخوانی دارد.

عینک‌های آفتابی متنوعی با فریم‌های رنگی در سبک‎های مختلف در بازار موجود هستند. توصیه ما این است که عینک دودی را صرفا بر پایه علاقه انتخاب نکنید، بلکه هنگام خرید عینک آفتابی حتما به ویژگی‌های چهره خودتان توجه داشته باشید و مطمئن شوید که متناسب فرم صورت شماست.

بیشتر بخوانید: چگونه بهترین عینک را برای صورت خود انتخاب کنیم؟

رنگ‌های مختلف عینک آفتابی مناسب چه رنگ پوستی است؟

رنگ پوست همه مردم در دو دسته‌ی سرد (آبی‌) یا گرم (زرد) قرار می‌گیرد.

رنگ فریم عینک آفتابی بهتر است مکمل رنگ صورت فرد باشد. البته اگر به رنگ چشم‌ها و رنگ مو هم توجه داشته باشید که خوب است. در این صورت می‌توانید بهترین انتخاب را برای رنگ عینک داشته باشید.

  • رنگ پوست: یا به آبی متمایل است یا به رنگ زرد. صورت‌های سرد به سمت آبی و صورتی متمایل هستند و صورت‌های گرم بیشتری هلویی هستند و به زرد تمایل دارند. البته، پوست زیتونی را رنگ سرد می‌دانند زیرا ترکیبی از زرد و آبی است.
  • رنگ چشم: دومین فاکتور برای تعیین رنگ فریم عینک است. رنگ چشم و رنگ فریم عینک بهتر است شبیه هم باشد، یا حداقل از یک تُن واحد انتخاب شود. به‌طور مثال، کسانی که چشم‌های آبی دارند می‌توانند از رنگ‌های بنفش و یاسی گرفته تا توسی و آبی را برای فریم عینک خود انتخاب کنند. یا چشم‌های قهوه‌ای بهتر است رنگ‌های خردلی، عسلی، قهوه‌ای و حتی مشکی را برگزینند.
  • رنگ مو: را هم به دو دسته سرد و گرم تقسیم‌بندی می‌کنند. بلوندِ صورتی، پلاتینه، پرکلاغی، سفید، قهوه‌ای مایل به قرمز، دودی و قهوه‌ای رنگ‌های سرد هستند. بلوند طلایی، نسکافه‌ای، قهوه‌ای-طلایی، هویجی و توسی چرک نیز در رده رنگ‌های گرم دسته‌بندی می‌شوند.
عینک آفتابی چه رنگی بگیریم


انتخاب رنگ فریم عینک آفتابی بر اساس رنگ پوست، مو و چشم

برای صورت‌هایی که رنگ گرم دارند، فریم‌ عینک آفتابی به رنگ خاکی، طلایی، هلویی، نارنجی، زغالی، قرمز آتشین، بلوند لاکی و آبی پررنگ انتخاب‌های هوشمندانه‌تری بشمار می‌آیند.

برای رنگ‌های سرد، بهترین رنگ فریم عینک آفتابی، مشکی، نقره‌ای، قهوه‌ای، توسی-آبی، صورتی، آبی، یشمی و کهربایی است.

بیشتر بخوانید: مشخصات عینک آفتابی خوب چیست؟

عینک آفتابی چه رنگی بگیریم بهتر است؟

همه‌ی عینک‌های رنگی پلاریزه هستند؟

پلاریزه بودن نوعی فناوری در عدسی عینک است و به رنگ آن ربطی ندارد. این فناوری را می‌توان برای همه‌ی انواع عینک آفتابی استفاده کرد؛ حتی برای عدسی‌های رنگی.

کدام رنگ عینک آفتابی از همه بهتر است؟

پاسخ این سوال به ویژگی‌های چهره و نیاز شما بستگی دارد. اگر ورزشکار هستید و بیشتر وقتتان در بیرون از خانه سپری می‌شود، عینک‌های توسی، سبز و کهربایی (زرد) برایتان مناسب‌تر است. با عدسی‌های توسی و سبز می‌توانید مطمئن باشید که همه‌ی رنگ‌ها طبیعی و درست دیده می‌شوند. اما مثلا در عدسی زرد، کنتراست تصویر زیاد می‌شود و ممکن است رنگ‌ها را پررنگ‌تر از حالت واقعی‌شان ببینید (از پشت عینک آفتابی).

عینک آفتابی چه رنگی بیشتر به من می‌آید؟

پاسخ این سوال به رنگ پوست شما بستگی دارد. اگر پوستتان گرم است، رنگ‌های گرم مثل زرد، قهوه‌ای، کهربایی و قرمز مناسب شماست. اما اگر پوست سردی دارید بهتر است عینک‌های آفتابی آبی، سبز، توسی یا بنفش انتخاب کنید.

عینک قرمز برای کجا مناسب است؟

عینک آفتابی با عدسی قرمز برای هوای آفتابی، نیمه‌ابری، ابری و برفی و تقریبا برای هر نوع فعالیتی مناسب است. از جمله می‌توان به رانندگی، دوچرخه‌سواری و اسکی اشاره کرد. قرمز با افزایش میزان کنتراست در نورهای کم، تصویر واضحی برای بیننده مهیا می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

خبرنامه لوناتو

با ثبت نام در خبرنامه لوناتو از جدیدترین محصولات و جشنواره‌های فروش ویژه ما مطلع شوید.

در حال ارسال

متشکریم، عضویت شما با موفقیت انجام شد.

مشاوره در واتس اپ مشاوره تلفنی