خانه اخبار چرا لنز باعث سوزش چشم ها می‌شود؟ آیا محلول لنز مقصر این مشکل است؟

چرا لنز باعث سوزش چشم ها می‌شود؟ آیا محلول لنز مقصر این مشکل است؟

نویسنده فروغ بیداری
سوزش چشم با لنز

سوزش چشم با لنز

سوزش چشم با لنز یکی از مشکلات شایع بین افرادی است که از لنزهای طبی یا رنگی استفاده می‌کنند. بسیاری از افراد برایشان سوال است که چرا پس از باز کردن درب لنز و گذاشتن آن داخل چشم‌هایشان، لنز باعث سوزش چشم می‌شود؟ و با آنکه از محلول مخصوص لنز استفاده کرده‌اند باز هم باعث آزار آنها شده است؟

در ادامه این مطلب پاسخ این سوالات را برایتان نوشته‌ایم.

چرا پس از گذاشتن «لنز نو» چشم‌ها دچار سوزش می‌شوند؟

سوزش چشم با لنز نو یکی از شایع‌ترین مشکلات کسانی است که از لنز استفاده می‌کنند.

دلیلش هم این است که محلول لنز پلمپ شده، محلولی قدیمی و مانده است که کارخانه در زمان تولید در آن ریخته است. شما نباید هرگز لنزی را که از داخل آن محلول خارح کرده‌اید در چشم‌های خود بگذارید.

بلکه باید اول داخل جالنزی را با محلول لنز جدیدی که خریده‌اید پر کنید. لنز را حداقل چهار ساعت و در بهترین حالت، یک شب تا صبح در محلول بگذارید. تازه پس از این زمان می‌توانید از لنز نو استفاده کنید.

توجه داشته باشید که درباره‌ی برند محلول لنز از پزشک یا اپتومتریست مشورت بگیرید.

پس برای پیشگیری از سوزش چشم با لنز باید پس از باز کردن پلمپ، محلول لنز را تعویض کنید و پس از گذشت چند ساعت لنز را استفاده کنید.

چرا لنز چشمو میسوزونه

سوزش چشم‌ها با لنز ممکن است به خاطر «سندرم خشکی چشم» باشد

اگر از خشکی چشم رنج می‌برید، این موضوع نیز می‌تواند دلیل این باشد که لنز چشم‌هایتان را بسوزاند.

وقتی خشکی چشم دارید، با گذاشتن لنز، این خشکی را تشدید می‌کنید. زیرا لنز رطوبت چشم را زیر خود نگه می‌دارد و این امر به سوزش چشم منجر می‌شود. بنابراین، شاید یکی از دلایل سوزش چشم بعد از گذاشتن لنز ، خشکی چشم‌ها باشد.

برای درمان این مشکل می‌توانید قطره اشک مصنوعی Avizor یا قطره مرطوب‌کننده آویزور را از لوناتو سفارش دهید.

بیشتر بخوانید: ۷ دلیل قرمز شدن چشم بعد از گذاشتن لنز؛ از خشکی چشم تا برعکس بودن لنز

سوزش چشم با لنز ممکن است به خاطر «حساسیت» باشد

احساس ناخوشایند سوزش چشم‌ها بعد از گذاشتن لنز می‌تواند ناشی از حساسیت‌های فصلی یا حساسیت چشم‌ها به محصولات آرایشی و بهداشتی باشد. حتی ممکن است به برخی مواد موجود در خانه آلرژی داشته باشید.

اگر سوزش چشم به خاطر حساسیت است باید حتما از محلول لنز بدون مواد نگهدارنده استفاده کنید. مواد نگهداره‌ی موجود در محلول‌های شوینده و ضدعفونی‌کننده سبب تشدید علایم آلرژی می‌شوند.

همچنین لنزهای خود را در پایان هر روز تمیز کنید و به طور اصولی شست‌وشو دهید. این کار باعث پاک شدن لنزها از آلودگی‌هایی می‌شود که در طول روز روی آن‌ها نشسته است.

حتما پک لنز را هم تمیز کنید. این قاب را هر روز صبح با محلول مخصوص بشویید و بگذارید که در هوای اتاق خشک شود. هر شب لنزها خود را در داخل محلول تازه مخصوص لنزها قرار دهید. همچنین اطمینان حاصل کنید که هنگام دست زدن به لنزها دست‌های شما هم تمیز باشد.

بیشتر بخوانید: جلوگیری از قرمزی چشم با لنز ؛ ۸ دلیل برای قرمزی و سوزش چشم‌ها بعد از گذاشتن لنز

سوزش چشم‌ها با لنز ممکن است به خاطر «پارگی لنز» باشد

شاید لنزهای شما پاره یا کثیف شده باشند. شما باید لنزها را از چشمانتان دربیاورید و به‌دقت آنها را نگاه کنید تا متوجه تغییر شکل آنها شوید. هم‌چنین باید با محلول ضدعفونی‌کننده آن‌ها را بشویید تا گردوغبار احتمالی از روی آنها زدوده شد.

تا زمانی که چشمتان قرمز و تحریک شده است لنزها را به چشم‌ها وارد نکنید تا اوضاع بدتر نشود

سوالات رایج در مورد سوزش چشم با لنز

آیا محلول لنز می‌تواند عامل سوزش چشم ها باشد؟

بله این امکان وجود دارد. بعضی از محلول‌های مرطوب و چرب کننده حاوی مواد نگهدارنده هستند. این مواد نگهداره در چشم برخی از مردم حساسیت شدید به شکل سوزش و قرمزی شدید چشم ایجاد می‌کنند.

چرا لنز در چشم‌هایم راحت نیست؟

اگر پوشیدن لنز تماسی به شما احساس ناخوشایندی می‌دهد ممکن است به دلیل سایز نامناسب لنز باشد. یا مثلا به این خاطر که چشم‌هایتان از لحاظ شکل و اندازه با هم متفاوت هستند. شاید دست‌هایتان آلوده بوده است. یا شاید لنز را پشت‌و رو در چشم قرار داده‌اید.

باد کولر می‌تواند باعث سوزش چشم شود؟

اگر از لنز رنگی یا طبی استفاده می‌کنید، وقتی در ماشین یا خانه هستید، مراقب باشید که باد کولر مستقیما به صورت و چشمان شما اصابت نکند. زیرا این مساله به خشکی بیشتر چشم‌ها و سوزش چشم منجر خواهد شد.

چگونه از سوزش چشم با لنز پیشگیری کنیم؟

حتما پیش از استفاده از لنز دست های خود را بشویید. تاریخ مصرف لنز را چک کنید. تاریخ انقضای محلول لنز را چک کنید که نگذشته باشد. لنز را درست در چشم بگذارید (پشت و رو نباشد). بیشتر از ساعت معمول از لنز استفاده نکنید.

Related Articles

کامنت بگذارید