سایز لنز تماسی به درشت یا ریز بودن چشم مربوط است

سایز لنز تماسی

اگر استفاده کننده لنز تماسی باشید احتمالا برایتان پیش آمده که احساس کنید لنز در چشم شما حرکت می‌کند. خوب است بدانید که حرکت ملایم لنز در چشم کاملا طبیعی است.

به گفته اپتومتریست‌ها، هر قدر چشم درشت باشد باید لنز بزرگتر استفاده کرد.

عدم تناسب لنزهای مختلف اعم از لنزهای طبی و زیبایی، باعث ایجاد مشکلات چشمی به خصوص تنگی قرنیه چشم‌ می‌شود و استفاده‌کنندگان در هنگام خرید باید از کوچک یا بزرگ بودن سایز لنز اطمینان حاصل کنند.

لنز‌ها برخلاف نمره عینک، دارای سه مشخصه زیر هستند:

  • قطر لنز
  • میزان انحنای لنز
  • نمره لنز

که هر سه مورد ممکن است در افراد مختلف متغیر باشد.

برخی افراد ممکن است احساس کنند که لنز در چشم آنها حرکت می‌کند و باید به این نکته اشاره کرد که در حالت عادی لنز نباید به قرنیه بچسبد و یک حرکت خیلی ملایم روی سطح قرنیه دارد اما اگر لنز متناسب با اندازه قرنیه انتخاب نشده باشد ممکن است حرکت بیش از اندازه در چشم داشته باشد.

معمولا لنزهای نرم قطرشان بیشتر از قطر قرنیه و لنزهای سخت کوچکتر از قطر قرنیه است. بنابراین، هنگام استفاده از لنزها باید این مساله را مدنظر داشته باشید.

لنزهای تماسی نرم از ۱۳٫۸ میلی‌متر تا ۱۴٫۲ اندازه بندی دارند و اندازه لنز بر اساس شکاف پلکی بیمار و در اصطلاح عامیانه، میزان درشت بودن چشم او تجویز می‌شود.

به قطر لنز دیامتر هم می گویند. دیامتر در بین لنزهای رنگی بسیار اهمیت پیدا می کند. کسانی که سیاهی چشم درشت تری نسبت به بقیه افراد دارند باید از دیامتر های بالاتر از ۱۴٫۰۰ استفاده کنند. در غیر این صورت رنگ چشمشان از زیر لبه‌های لنز بیرون زده و از نظر زیبایی دچار مشکل خواهند شد.

در حال حاضر بیشترین نوع مصرف را لنزهای نرم روزانه دارند که قطر متوسط آنها از ۱۳٫۵ تا ۱۴٫۵ میلی‌متر متغیر است و با یک یا دو انحناء پایه ثابت در دسترس قرار دارند.

لنزهای نرم علاوه بر پوشش تمام قرنیه اغلب دو تا سه میلی‌متر دورتر از آن را هم می‌پوشاند و استفاده راحت‌تری هم دارند. اما چون شکل قرنیه را به خود می‌گیرند نمی‌توانند آستیگماتیسم قرنیه را اصلاح کنند. به همین خاطر، برای آستیگماتیسم‌های بالاتر از ۱٫۵ دیوپتر تجویز نمی‌شوند زیرا دید خوبی را برای بیمار فراهم نمی‌کنند.

سایز لنز تماسی

در مورد نحوه نگهداری لنز تماسی هم باید بگوییم که چربی، پروتئین، یا انواع باکتری در طی روز روی لنز رسوب می‌کند که با استفاده از محلول‌های مخصوص باید از لنز جدا شوند. انتخاب محلول باید متناسب با جنس لنز و با تجویز پزشک مورد استفاده قرار گیرد چرا که محلول غیر استاندارد در بازار زیاد است.

اگر لنز به صورت روزانه مصرف می‌شود باید حتماً شب آن را از چشم خارج کرده و تا صبح در محلول قرار دهیم، ترجیحاً صبح قبل از استفاده می‌توان با سرم نمکی نیز آن را آبکشی کرد تا هیچ چیزی روی آن باقی نماند.

باید اشاره کنیم که آلودگی هوا بر روی کیفیت لنزها تاثیر منفی می‌گذارد. آلودگی هوا باعث می‌شود که ذرات آلاینده بر روی لنزها بنشیند و به سختی پاک شود و در صورت ضدعفونی نشدن و شست و شوی نادرست، باعث عفونت‌های چشمی می‌شود.

همچنین در پاسخ به این سوال عمومی که چرا در برخی موارد تنها با استفاده چند ساعته از لنز چشم‌ها دردناک و قرمز می‌شوتد، باید گفت: معمولا با استفاده از لنز به ویژه لنزهای نسل قدیم که سطح تخلخل کمتری دارند، اکسیژن رسانی کمتری شده و زودتر چشم را خسته می‌کند اما لنزهای نسل جدید اکسیژن‌رسانی بهتری دارند و فرد کمتر با اینگونه موارد روبه‌رو می‌شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
مشاوره رایگان تخصصی
اگر در انتخاب محصولات نیاز به مشاوره دارید یا مشکلی دارید که جواب آنرا پیدا نکرده اید فرم زیر را تکمیل کنید تا همکاران ما با شما تماس بگیرند