ما می‌دانیم که همه کسانی که از لنز تماسی استفاده می‌کنند، نیازهای منحصربه‌خود را دارند. به همین خاطر لوناتو در فروشگاه خود محصولات متنوعی از برندهای شناخته‌شده جهان را به مشتریان عزیز ارائه می‌دهد. با سفارش لنز مناسب چشم خود، کالا در سریع‌ترین زمان ممکن و با قیمتی مناسب به دست شما خواهد رسید.

برای آشنایی با بهترین ترفندهای خرید از شما دعوت می‌کنیم تا ادامه این مطلب را مطالعه بفرمایید.

انتخاب لنز تماسی مناسب برای شما

نمره چشم و شکل چشم افراد مختلف با یکدیگر متفاوت است از این رو هر فردی باید به دنبال محصولی باشد که مناسب نیاز خودش است. هنگام جست‌وجو برای خرید، گزینه‌های متنوع از برندهای مختلف وجود دارند و توضیحات فنی ویژه‌ای هم برای هر کدام از آنها نوشته شده است. از جمله می‌توان به لنز توریک، دو کانونی، اسفریکال، سخت، نرم و … اشاره کرد.

اگر نمی‌دانید کدام‌یک از این لنزها مناسب چشم شما هستند، شاید توضیحات مختصری که در زیر ارائه شده‌اند تا حدی کمک‌کننده باشند.

همچنین لازم است اشاره کنیم که انواع گوناگون لنز در بلاگ فروشگاه آنلاین لوناتو به‌طور کامل توضیح داده شده‌اند.

لنزهای تماسی اسفریکال: لنزهایی برای نزدیک‌بینی یا دوربینی

آیا چشم شما نزدیک‌بین یا دوربین است؟ افراد نزدیک‌بین در فوکوس کردن روی سوژه‌های دور با مشکل مواجه هستند. همچنین نمره دیوپتر آنها منفی است. افرادی که چشم دوربین دارند، در فوکوس کردن بر نقاط نزدیک مشکل دارند و عدد دیوپتر آنها مثبت است.

فارغ از نزدیک یا دور بین بودن فرد، این مشکلات نشان می‌دهند که کره چشم این اشخاص کروی نیست و کشیده‌تر یا فشرده‌تر از حالت معمولی است.

غیرکروی بودن کره چشم باعث می‌شود تا نور نتواند در مرکز چشم کانونی شود و در جلو یا فاصله‌ای دورتر از شبکیه کانونی می‌شود.

لنزهای اسفریکال توانایی تصحیح این مشکلات بینایی را دارند. لنز تماسی اسفریکال همانند عینک می‌تواند اپتیک چشم را تغییر دهد، در نتیجه نقطه کانونی در موقعیت مناسب روی چشم جای می‌گیرد و به فرد اجازه می‌دهد تا شفاف ببیند.

از آنجا که لنز تماسی مستقیما روی مردمک چشم قرار می‌گیرد، بسیار نزدیک‌تر از عدسی عینک به چشم هستند، در نتیجه عدد دیوپتر آنها با عینک متفاوت است.

اشخاصی که از آستیگماتیسم رنج می‌برند، سوژه‌ها را تار و به‌هم ریخته می‌بینند.

لنزهای تماسی توریک: لنزهای برای انحنای خارج از قرنیه

اشخاصی که از آستیگماتیسم رنج می‌برند، سوژه‌ها را تار و به‌هم ریخته می‌بینند. دلیلش این است که قرنیه حالت کروی خود را از دست داده است و شکل بیضی به خود گرفته است. به همین خاطر، انکسار نور به طور صحیح صورت نمی‌گیرد.

لنز تماسی توریک توانایی تصحیح این مشکل را دارد. این لنز به شکل یک پد از اشک در چشم، فرم کروی می‌سازد تا دید واضح و بی‌مشکل باشد.

لنز تماسی توریک باید حتما تحت نظر پزشک متخصص ساخته شود تا برای چشم مشکلی به‌وجود نیاورد. این لنزها در دیوپترهای متنوعی موجود هستند و برای اصلاح نزدیک‌بینی و دوربینی مناسب خواهند بود.

لنزهای تماسی چند کانونی: برای دید نزدیک و دور

در حالت معمولی، چشم انسان برای دیدن سوژه در فواصل دور ساخته شده است. هنگام فوکوس کردن روی سوژه‌های نزدیک، ماهیچه‌های حلقوی در چشم به سمت هم کشیده می‌شوند و فرم عدسی چشم را تغییر می‌دهند. این کار باعث می‌شود تا فرد توانایی واضح دیدن سوژه‌های خیلی نزدیک را در سریع‌ترین زمان ممکن پیدا کند.

با بالا رفتن سن، میزان کشسانی عدسی‌های چشمی کاهش پیدا می‌کند. در حالیکه کودکان کوچک می‌توانند به‌راحتی تا مثبت ۳ دیوپتر بدون عینک عیوب انکساری را برطرف کند، بزرگسالان، پس از ۴۰ سالگی در این فاصله با مشکل بینایی مواجه خواهند بود؛ حتی اگر چشم‌هایشان نزدیک‌بین هم نباشد.

اصطلاح فنی این عارضه، پیرچشمی است. اگر نزدیک‌بین باشید و با افزایش سن، دچار پیرچشمی بشوید، باید برای واضح دیدن نقاط نزدیک از عوامل خارجی همچون لنز تماسی استفاده کنید. لنزهای چندکانونی پاسخگوی این نیاز شما خواهند بود.

چه مدت قرار است لنز را استفاده کنید؟

در فروشگاه اینترنتی لوناتو، گزینه‌های متنوعی برای انواع لنزها وجود دارد که با یک کلیک روی نمونه دلخواه می‌توانید لنز مناسب خود را خریداری کنید:

  • لنزهای روزانه
  • لنزهای هفتگی
  • لنزهای ماهیانه

برای آشنایی با ویژگی‌های هر کدام از این موارد، ادامه مطلب را از نظر بگذرانید.

لنزهای روزانه: لنزهای بهداشتی و دورریختنی

اگر عینکی هستید و فقط برای مراسم خاصی می‌خواهید لنز استفاده کنید، این نوع لنزها مناسب شما خواهند بود. این لنزهای تماسی را صبح در چشم می‌گذراید و شب قبل از خواب از چشم خارج می‌کنید.

این لنزها عموما با نام‌های dailies، daily یا ۱ day مشخص می‌شوند.

برای لنزهای روزانه لازم نیست شوینده یا محلول‌های ضدعفونی‌کننده خریداری کنید. آنها را پس از هر بار استفاده باید دور بیندازید. البته توصیه ما این است که یک محلول شوینده در خانه داشته باشید تا اگر شئی خارجی درون چشمتان رفت، بتوانید لنز را خارج کرده، چشم را بشویید و دوباره لنز را در چشم بگذارید.

لنزهای هفتگی: جایگزینی برای لنز روزانه

اگر عادت دارید که بین عینک و لنز مدام سوئیچ کنید، توصیه می‌کنیم از لنزهای هفتگی استفاده کنید. این محصولات را می‌توانید تا ۱۴ روز پس از بازکردن جعبه بسته‌بندی استفاده کنید. البته شب‌ها باید حتما آنها را با محلول‌های شونیده ضدعفونی کنید. این گزینه برای کسانی که چشم‌های حساسی دارند، انتخاب بسیار مناسبی محصوب می‌شود.

لنزهای ماهیانه: برای کسانی که به‌طور منظم لنز استفاده می‌کنند

این لنزها همان‌طور که از نامشان پیداست برای ۳۰ روز استفاده طراحی شده‌اند. انواع گوناگون از برندهای مختلف این محصولات را می‌توانید در فروشگاه اینترنتی لوناتو پیدا کرده و خریداری کنید. فقط باید توجه داشته باشید که لنزهای ماهیانه به مراقبت نیاز دارند. در نتیجه باید مواد شوینده، ضوعفونی کننده و قاب هم برایشان خریداری کنید.

لنز تماسی چندکانونی

لنزهای مخصوص چشمان خشک

اگر از خشکی چشم رنج می‌برید، به این معنی نیست که نمی‌توانید هرگز از لنز تماسی استفاده کنید. لنزهای سیلیکون هیدروژلی رطوبت لازم را در چشم ایجاد می‌کنند. برخی از مدل‌های خاص این محصولات به گونه‌ای طراحی می‌شوند که آب را جذب کرده و به تدریج آن را آزاد می‌کنند. به همین خاطر، اشک کمتری را جذب می‌کنند و در نتیجه رطوبت چشم باقی می‌ماند.

اگر برای چشم‌های خشک لنز نامناسبی استفاده شود یا به‌درستی از آنها مراقبت نشود، بیماری فرد را بیشتر خواهد کرد. به‌همین خاطر بسیار مهم است که پیش از خرید لنز حتما با چشم‌پزشک و متخصص مشورت کنید.

انتخاب گزینه مناسب

اگر برای اولین بار است که لنز استفاده می‌کنید، حتما از اپتومتریست یا چشم‌پزشک کمک بگیرید. آنها با توجه به نمره و بیماری‌های احتمالی چشم، گزینه مناسب را برایتان تجویز خواهند کرد. همچنین، توصیه‌های ضروری برای مراقبت از چشم و لنز را نیز به بیمار می‌آموزند.

در صورت انتخاب گزینه نامناسب، احتمال عفونی شدن چشم، خارش، قرمز شدن یا دیگر آسیب‌های بینایی زیاد خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

خبرنامه لوناتو

با ثبت نام در خبرنامه لوناتو از جدیدترین محصولات و جشنواره‌های فروش ویژه ما مطلع شوید.

در حال ارسال

متشکریم، عضویت شما با موفقیت انجام شد.

مشاوره در واتس اپ مشاوره تلفنی