اهمیت تشخیص عینک آفتابی اصل

تشخیص عینک آفتابی اصل برای حفظ سلامتی چشم‌ها اهمیت بسیار زیادی دارد. عینک دودی اصل می‌تواند به طور کامل مانع از ورود اشعه‌های مضر فرابنفش به چشم شود و این دقیقا همان مشخصه‌ای است که باعث تولید و عرضه‌ی عینک‌های آفتابی شد.

با اینکه لایه ازن بخش زیادی از پرتوهای فرابنفش را جذب می‌کند، اما همچنان بخشی از آنها به زمین می‌رسد که تابشش بر چشم می‌تواند خطراتی را برای سلامت ‌چشم به همراه داشته باشد.

به همین خاطر همیشه متخصصان چشم و بینایی تاکید ویژه بر استفاده از عینک آفتابی دارند.

اما باید توجه داشته باشید که عینک‌های تقلبی که دست فروشان یا برخی فروشگاه‌های نامعتبر به فروش می‌رسانند، قدرت جذب اشعه فرابنفش را ندارند و چه بسا ممکن است به سطح چشم هم آسیب برسانند.

در این راستا، توصیه می‌کنیم برای حفظ سلامتی خود از حتما از عینک‌های آفتابی اصل استفاده کنید.

حالا این سوال پیش می‌آید که چگونه خودمان در خانه می‌توانیم عینک آفتابی اصل را تشخیص دهیم؟

فروشگاه اینترنتی لوناتو در ادامه چند ترفند جالب را آموزش داده. امید که مورد توجهتان قرار بگیرد.

تشخیص عینک دودی اصل با کنترل تلویزیون

باور غلط: تشخیص عینک آفتابی اصل با کنترل تلویزیون

همه می‌دانیم بهترین عینک ‌آفتابی، عینکی است که حداقل 90 تا 95 درصد اشعه ‌ماوراء‌بنفش را جذب کند. اصولا برای تعیین این درصد جذب اشعه از دستگاه‌های مخصوص استفاده می‌شود.

اما شاید شما هم در مقاله‌های اینترنتی با این موضوع مواجه شده‌ باشید که برای تشخیص اصل یا فیک بودن عینک می‌توانید از کنترل تلویزیون استفاده کنید. در این مقاله‌ها نوشته شده که اگر کنترل از پشت عینک عمل نکرد یعنی عدسی عینک مانع عبور اشعه ماورابنفش می‌شود و این مورد تایید میکند که عینک شما از عدسی مناسب ساخته شده است. اما باید بدانید این روش به هیچ عنوان صحت ندارد.

شما با کمک ریموت کنترل نمی‌توانید ضد UV بودن عدسی عینک آفتابی را تشخیص دهید.

اما در عوض می‌توانید به روش‌های زیر از ضد UV بودن عدسی عینکی که خریداری کرده‌اید اطمینان حاصل کنید. پس، همراهمان باشید.

قبل از آن یادتان باشد که برای تشخیص عینک آفتابی اصل باید به جعبه بسته‌بندی، قاب عینک، بارکد روی محصول، کدهای درج شده روی دسته عینک و تناسب آن با بارکد روی جعبه، صحیح بودن دیکته‌ی لوگوی برندهای مختلف و جای درج لوگو توجه کنید. مثلا در برند مشهور ریبن، کلمه Ray-Ban بعلاوه کدِ اندازه‌ی عینک باید در زیر نوار فلزی بالای پل عینک درج شده باشد. این کد را با برچسب روی جعبه و جزئیات نوشته شده روی دسته سمت چپ چک کنید تا با هم یکی باشند. به این صورت می‌توانید اصل یا فیک بودن را تشخیص دهید.

تشخیص عینک آفتابی اصل با کمک عینک فوتوکرومیک

حتما می‌دانید که عینک‌های فتوکرومیک در برابر نور آفتاب تیره‌ رنگ می‌شوند. بنابراین می‌توان از این عینک‌ها در تشخیص مناسب‌ بودن عینک‌ آفتابی در جذب اشعه نورخورشید استفاده کرد. چگونه؟ روش این کار را در زیر برایتان توضیح داده‌ایم:

 1. عینک ‌آفتابی را روی یک عینک ‌فتوکرومیک قرار دهید.
 2. سپس آن را مقابل نور خورشید بگیرید.
 3. چنانچه عینک ‌فتوکرومیک تغییر رنگ ندهد عینک ‌آفتابی جاذب خوب اشعه UV است.
 4. اگر رنگ عینک فتوکرومیک تیره شد، عینک ‌آفتابی، استاندارد لازم برای جذب اشعه ‌ماوراءبنفش را ندارد.

بیشتر بخوانید: نحوه تشخیص عینک ریبن اصل ؛ آموزش تصویری خرید عینک آفتابی اصل


تشخیص پلاریزه بودن عینک آفتابی با موبایل

معمولا عینک‌های آفتابی برچسب پلاریزه دارند. اما واقعیت این است که همیشه نمی‌توان به آن‌ها اعتماد کرد.

برای تشخیص عینک آفتابی اصل و پلاریزه بودن آن، یک روش ساده وجود دارد که می‌توانید خودتان در خانه انجام دهید. برای این منظور، مراحل زیر را انجام دهید:

 1. موبایل خود را روشن کنید.
 2. یکی از عدسی‌های عینک آفتابی را در مقابل صفحه‌نمایش موبایل بگیرید. توجه داشته باشید که بخش داخلی لنز به سمت نمایشگر باشد (مثل وقتی عینک را به چشم می‌زنید) و بخش بیرونی عینک رو به بیرون.
 3. در این مرحله، خیلی آرام عینک یا گوشی موبایل را 90 درجه بچرخانید.
 4. اگر تصویری که مشاهده می‌کردید، از لحاظ رنگ و روشنایی هیچ تغییری نکرد، این عینک پلاریزه نیست و اگر رنگ‌ها و روشنایی آن تیره‌تر و یا حتی به طور کامل سیاه شد، عینک پلاریزه و اصل است.
تشخیص عینک دودی اصل

عدسی پلاریزه چه مزیتی دارد؟

نورهای عمودی به چشم انسان کمک می‌کنند تا رنگ‌ها را با وضوح بیشتر و خلوص کامل مشاهده کند. همچنین کنتراست تصویر را هم افزایش می‌دهد. اما در محیط‌های پرنور و روزهای آفتابی، نوری که از خورشید می‌تابد به صورت نرمال از سطوح صافی همچون جاده، آب، شن، ماسه و برف منعکس شده و به صورت افقی قطبی می‌شوند. در نتیجه‌ی این امر، نور در جهات مختلف پخش و منتشر می‌شود.

این نورهای افقی را ما بازتاب و درخشش زیاد می‌نامیم. درخشش زیاد نور سبب بروز مشکلات متفاوتی می‌شود که همگی ناشی از تجمع نادرست نور هستند و در نتیجه‌ی آن رانندگی یا دوچرخه سواری کردن یا حتی انجام یک فعالیت ساده بدون عینک آفتابی مناسب غیرممکن می‌شود.

به زبان ساده‌تر، وقتی نور به جای اینکه عمودی حرکت کند، افقی می‌شود، چشم را اذیت خواهد کرد و بازتاب شدید نور موجب کاهش دید شخص نیز می‌شود. اما عدسی‌های پلاریزه حاوی فیلترهایی هستند که این بازتاب‌های شدید نوری را مسدود کرده و سبب کاهش درخشش و تابناکی می‌شوند.

شاید به طور خلاصه بتوان گفت، عینک آفتابی پلاریزه تدریجی یکی از بهترین گزینه‌ها برای شماست.

عینک آفتابی اصل

راهنمای خرید عینک آفتابی اصل

معمولا عینک‌های تقلبی چینی و عینک‌های با کیفیت ساخت ایتالیا هستند. راه تشخیص درجه جذب یو وی به صورت حرفه‌ای، استفاده از دستگاه یو -وی‌متر است که در عینک فروشی‌های معتبر به راحتی یافت می‌شود.

متخصصان چشم‌پزشکی همیشه توصیه می‌کنند که افراد تا حد امکان از عینک‌های استاندارد استفاده کنند. هنگام خرید، علاوه بر تشخیص عینک آفتابی اصل از فیک، خوب است موارد زیر را هم مدنظر داشته باشید:

 • همچنین باید توجه داشته باشید که قاب‌ عینک باید بزرگ باشد و تمام کره‌ چشم را بپوشاند. دسته‌های عینک هم باید پهن باشند تا از ورود اشعه به چشم جلوگیری کنند.
 • در مورد نوع رنگ عینک ‌آفتابی باید گفت در حالت کلی بهترین رنگ عینک‌های آفتابی خاکستری و پس از آن قهوه‌ای است. عینک‌های خاکستری تغییر رنگی در اشیاء ایجاد نمی‌کند و موجب می‌شود افراد بتوانند بهتر با این نوع رنگ‌ عینک فعالیت‌های روزمره خود را انجام دهند. اما به یاد داشته باشید که رنگ عینک ‌آفتابی بسته به نوع کاربرد آن تعیین می‌شود.

بیشتر بخوانید: مدل‌های محبوب و مد روز عینک آفتابی برای پاییز ۲۰۱۸

در پایان هم یادآوری می‌کنیم که تشخیص عینک آفتابی اصل برای حفظ سلامتی چشم‌ها بسیار مهم است. شما قبل از خرید عینک دودی باید حتما از اصل یا فیک بودن آن مطمئن شوید. به ین خاطر که فقط یک عینک آفتابی اصل می‌تواند به طور کامل مانع از ورود اشعه‌های مضر فرابنفش به چشم شود.

پاسخ به سوالات رایج در مورد تشخیص عینک آفتابی اصل

تشخیص عینک آفتابی اصل چه اهمیتی دارد؟

شما با خرید عینک اصل می‌توانید از چشمان خود که یکی از مهم‌ترین سرمایه‌هایتان است، محافظت کنید. عینک اصل توانایی مسدود کردن اشعه‌های UV را دارد، اما عینک‌های غیراصل این ویژگی را ندارند.

آیا واقعا می‌توان با کنترل تلویزیون عینک آفتابی اصل را تشخیص داد؟

اصل بودن یک عینک برند به موارد زیادی بستگی دارد ولی برای تست عدسی عینک آفتابی میتوان از کنترل تلویزیون استفاده کرد. اگر عدسی عینک آفتابی یووی ۴۰۰ باشد، اشعه‌های کنترل تلویزیون از آن عبور نخواهد کرد. به این ترتیب شما متوجه می‌شوید که عینکی که خریده‌اید استاندارد اولیه یک عینک آفتابی را دارد.

موبایل چگونه پلاریزه بودن عینک دودی را مشخص می‌کند؟

با موبایل می‌توان پلاریزه بودن عدسی‌های عینک آفتابی را تشخیص داد. به این شکل که عدسی را برابر صفحه سفید موبایل بگیرید و ۹۰ درجه بچرخانید. اگر صفحه سیاه شد عینک شما پلاریزه است. برای اینکه بدانید عدسی پلاریزه چیست هم از شما دعوت می‌کنیم بخش «عدسی پلاریزه چه مزیتی دارد؟ » همین مطلب را بخوانید.

بزرگ یا کوچک بودن فریم عینک مهم است؟

اگر فریم و عدسی‌های عینک آفتابی بزرگ باشند، این مزیت را دارند که تمامی قسمت‌های چشم و اطراف آن را پوشش دهند. خوبی این امر این است که مطمئن می‌شوید اشعه‌های ماورابنفش به چشم شما هیچ آسیبی نمی‌رساند.

4 دیدگاه

 1. با سلام
  عینکی خریدم سولئت
  چند سوال داشتم یک این عینک ساخت کجا است
  دوم اصل بودنش را چگونه باید فهمید

  • باوجود ازدیاد شرکت های چینی ایران تا حدی خودکفا شده ، و باسرمایه گذاران خارج ازکشور به توافق رسیده که در ایران به ساخت عینک های وطنی اقدام نماید بنظرمیرسد جواب مثبت دریافت شده ،عـینک سولـٸت نیز ازین قاعده مـثتسنی نیـست ، که کارخانه آن در دورقــوزآباد چسقلاغ تپـــه میباشد ،موفق باشید

 2. با سلام
  در بالا و در جایی نوشته شده تشخیص اصل بودن عینک با کنترل تلویزیون
  حضور محترم تان عرض می شود که کنترل تمامی لوازم الکترونیکی خانگی بر مبنای مادون قرمز یا همان Infrared یا همان فروسرخ کار میکنند. در حالیکه وقتی از فیلتراسیون عینک صحبت می شود منظور همان اشعه ماورای بنفش یا همان Ultra violet است. درواقع این دو اشعه از طول موج مختلفی برخوردارند، بنابراین کنترل تلویزیون ملاک کاملا ناپرستی برای تشخیص اصل بودن عینک است.

  • سلام بله موضوعی که اشاره کردید صحیح است. مطلب اصلاح شد

پاسخی بگذارید

[mailerlite_form form_id=1]
مشاوره در واتس اپ مشاوره تلفنی