خانه سلامت چشمبیماری های چشمی چشم ها در مورد سلامتی شما چه می‌گویند؟

چشم ها در مورد سلامتی شما چه می‌گویند؟

نویسنده تیم نویسندگان
تشخیص بیماری از روی چشم

تشخیص بیماری از روی چشم

تشخیص بیماری از روی چشم یکی از جالب‌ترین موضوعاتی است که در زندگی بشر وجود دارد.

بسیاری بر این باورند که چشم ها پنجره ای رو به ناخودآگاه و روح انسان هستند. اما بد نیست بدانید که چشم ها می توانند پنجره ای رو به سلامتی شما نیز باشند. اگر نگاهی دقیق تر به چشمهایتان داشته باشید بدون شک به شما خواهند گفت که شما در معرض ابتلا به چه بیماری هایی قرار دارید. رنگ، شکل و سایز مردمک چشم ها می تواند نمایانگر مشکلات مربوط به سلامتی باشد که شما در آینده با آن ها روبرو خواهید شد.

برای هر کسی ضروری است که سالی یک بار به چشم پزشک مراجعه کند. به ویژه کسانی که بالای 40 سال هستند.

چشم‌های انسان به سیستم عصبی مرکزی انسان متصل هستند؛ به همین دلیل است که نشانه‌های وجود بیماری‌های جدی در چشمان انسان پیداست. عموماً چشم‌پزشک‌ها اولین کسانی است که می‌توانند مشکلات جدی در سلامتی مانند دیابت یا فشارخون بالا را تشخیص دهند.

تشخیص کاهش قدرت شنوایی از روی چشم‌ها

تشخیص بیماری از روی چشم

آیا شما نیز دوست دارید در هنگام گوش دادن به موسیقی مورد علاقه خود صدای آن را بالا ببرید؟ مطالعات نشان داده است افرادی که چشم های قهوه ای دارند در صورتی که برای مدت طولانی در محیط های پر سر و صدا قرار بگیرند نسبت به افراد با چشم های آبی کاهش شنوایی بسیار کمتری خواهند داشت. از آنجایی مقدار ملانین، که به چشم ها، موها و پوست شما رنگ می دهد، در افراد دارای چشم های قهوه ای بیشتر است، این موضوع مصونیت بیشتری را در برابر سر و صدای زیاد به شنوایی آن ها می بخشد.

خرید عینک طبی از فروشگاه اینترنتی لوناتو

وابستگی به الکل

بر اساس تحقیقی که در سال 2015 انجام شد، افراد دارای چشم های آبی علاقه بیشتری به مصرف الکل داشته و به همان مقدار نیز احتمال اعتیاد به الکل در آن ها بیشتر خواهد بود. به طور کلی تمایل افراد با چشم های روشن تر نسبت به افراد با چشم های قهوه ای و تیره برای مصرف الکل بیشتر است.

تشخیص بیماری از روی چشم : حمله قلبی

آیا تاکنون نگاه دقیق تری به مردمک های چشمهایتان داشته اید؟ هنگامی که مردمک های چشم افراد از لحاظ سایز متفاوت باشند حالتی رخ می دهد که به آن «anisocoria» گفته می شود. بسیاری از افراد چنین شرایطی داشته و و هیچ مشکلی در نتیجه ی این موضوع در چشم و بینایی آن ها به وجود نمی آید. اما چنین حالتی می تواند نشان دهنده مشکلی بسیار جدی در سیستم عصبی شما باشد. کسانی که چنین شرایطی دارند بدون شک بیشتر در معرض ابتلای به حملات قلبی و یا عفونت های مسری و مزمن قرار خواهند داشت.

دیابت

در ادامه معرفی روش‌های تشخیص بیماری از روی چشم باید گفت، نقطه های قرمز که در اثر لکه های خونی در چشم ایجاد می شوند می توانند نشانه ی دیابت باشند. اگر قند خون به مقدار خطرناکی بالا برود، رگ های خونی مسدود شده و شروع به ورم کردن خواهند نمود. این موضوع می تواند باعث پاره شدن مویرگ های شبکیه گردد که خونریزی در چشم را در پی خواهد داشت.

خرید لنز چشم از فروشگاه آنلاین عینک و لنز لوناتو

کلسترول بالا

تشخیص بیماری از روی چشم

کلسترول بالای خون می تواند باعث شود حلقه های سفیدی در اطراف چشم شکل بگیرند. همچنین این موضوع می تواند به شکل گیری برآمدگی هایی زرد رنگ در داخل مژه ها شود. افراد سالمند نیز ممکن است شاهد شکل گیری چنین حلقه های سفیدی در درون چشم هایشان باشند اما در صورت مشاهده چنین نشانه هایی در چشم خود بهتر است هر چه زودتر به پزشک مراجعه کرده و وضعیت کلسترول خون خود را بررسی کنید.

 چشم‌ها می‌توانند سلامتی کل بدن فرد را به راحتی نشان دهند. ملاقات با یک چشم پزشک اولین قدم در تشخیص بیماری‌های جدی است.

معاینۀ ساده چشم به چشم‌پزشکان این امکان را می‌دهد تا سیستم عروقی شما را که شامل شریان‌ها و رگ‌ها می‌شود را بررسی کنند. به ندرت پیش می‌آید که مشکلات عروقی در قسمت‌های دیگر بدن در رگ‌های خونی چشم دیده نشود. هر گونه تاری دید موقتی نباید نادیده گرفته شود.

سوالات رایج در مورد تشخیص بیماری از روی چشم

از روی چشم می‌توان مشکلات قلبی را تشخیص داد؟

بله، با بررسی میزان آسیب‌دیدگی رگ‌های خونی در چشم‌ها یا کلیه‌ها می‌توان خطر ابتلا به عارضه آریتمی قلبی را شناسایی کرد.

چگونه کلسترول بالا را از روی چشم‌ها تشخیص دهیم؟

اگر متوجه قوس یا حلقه ای نسبتا سفید اطراف عنبیه چشم (قسمت رنگی چشم) شدید، می تواند نشانه کلسترول بالا باشد. این رنگ سفیدی که در عنبیه می بینید، توسط چربی های لبه قرنیه در نتیجه بالا بودن سطح کلسترول، ایجاد می شود.

مردمک های غیر هم اندازه نشانه چیست؟

مردمک های غیر هم اندازه که با نام آنیزوکوریا شناخته می شوند، می توانند نشانه تومور یا آنوریسم باشند. آنوریسم عروق مغزی ناشی از یک ضعف در جدار شریان‌های مغزی است.

دیابت روی چشم‌ها چه اثری دارد؟

قند خون روی ساختارهای عروقی ازجمله چشم تأثیر دارد. عوارضی مانند خونریزی شبکیه، آب‌سیاه و آب‌مروارید زودهنگام و خشکی چشم در افراد دیابتی بیشتر است.

خبر خوب!

اگر احساس می‌کنید چشم‌هایتان ضعیف شده اما مطمئن نیستید و حوصله بیرون رفتن هم ندارید، درخواست کنید که اپتومتریست ما به خانه شما بیاید. چگونه؟ با یک کلیک و وارد کردن شماره تماس. به همین سادگی! فقط کافی‌است دکمه زیر را فشار دهید و سپس اطلاعات خود را برای ما بنویسید. در اولین زمان خالی، کارشناس بینایی‌سنجی ما به خانه/محل‌کار شما می‌آید و معاینه بینایی‌سنجی را انجام می‌دهد.

معاینه در محل

Related Articles

کامنت بگذارید