خانه در صورت دسترسی نداشتن به محلول لنز از چه مایعی می‌توان برای شستن لنز استفاده کرد؟

در صورت دسترسی نداشتن به محلول لنز از چه مایعی می‌توان برای شستن لنز استفاده کرد؟

توسط فروغ بیداری
به جای مایع لنز از چه استفاده کنیم

به جای مایع لنز از چه استفاده کنیم

به جای مایع لنز از چه استفاده کنیم ؟ وقتی محلول لنز تمام شده می‌توانیم از آب برای شستن یا نگهداری لنز تماسی استفاده کنیم؟ یا از آب‌نمک می‌توان به جای محلول لنز استفاده کرد؟

پاسخ این سوالات را در زیر برایتان نوشته‌ایم و گفته‌ایم چرا نباید هرگز از آب برای شستن لنز استفاده کنید.

به جای محلول لنز هرگز از آب استفاده نکنید

محلول لنز مطمئن‌ترین مایع برای شست‌وشو، ضدعفونی کردن و نگهداری لنز تماسی است.

تمام کسانی که از لنز طبی استفاده می‌کنند، هر کجا که بروند، قاب لنز و محلول لنز را همراه خود برمی‌دارند. اما آدمیزاد است دیگر، ممکن است پیش از سفر یا رفتن به خانه دوستان فراموش کنید که مایع لنز را بردارید. در این صورت احتمالا این وسوسه سراغتان می‌آید که حالا یک بار اگر لنزم را با آب بشویم که مشکلی پیش نمی‌آید. اما باید بدانید که همان یک بار هم برای انتقال میکروب به چشم کافیست. پس این کار را نکنید.

به جای محلول لنز از آب معمولی استفاده نکنید.

میکروارگانیزمی موسوم به Acanthamoeba در آب‌های لوله‌کشی وجود دارد. وقتی لنز را با آب بشویید، ممکن است ریزموجودات وارد چشم شوند و سبب بروز عفونت شوند. همچنین می‌توانند سبب تخریب قرنیه چشم هم بشوند.

در ضمن، آب هیچ نوع ماده‌ی ضدعفونی‌کننده یا تمیزکننده در خود ندارد و عملا هم شستن لنز با آب معمولی در تمیزی آن اثری نخواهد داشت.

وقتی از لنز طبی استفاده می‌کنید، به مرور پروتئین‌ها و چربی‌ها روی سطح آن رسوب می‌کنند این رسوبات باعث کدر شدن لنز می‌شود و همچنین راحتی لنز را از آن می‌گیرند. به همین خاطر است که کارشناسان همیشه توصیه می‌کنند لنزها را هر شب با محلول‌های چندمنظوره بشویید و ضدعفونی کنید. سپس در محلول لنز درون جالنزی بگذارید.

محلول لنز یونی یال سولکو ۳۶۰ میلی‌لیتر ، محلول لنز سخت کانسین پلاس ۱۲۰ ML ، محلول لنز Universale Plus 50 ML ، محلول لنز اپتی فری Opti Free 120ML را می‌توانید از فروشگاه لوناتو سفارش دهید.

با آب‌نمک می‌توانید لنز را «فقط» آب بکشید

به جای مایع لنز از چه استفاده کنیم ؟ از آب و آب‌نمک استفاده نکنید. البته، از آب نمک یا سرم نمکی می‌توانید در مواقع ضروری و «فقط» برای آبکشی کردن لنز استفاده کنید.

باید بدانید که سرم نمکی هیچ شباهتی به مایع لنز ندارد. زیرا حاوی هیچ ماده پاک‌کننده یا ضدعفونی کننده نیست. به همین خاطر نمی‌توانید سرم نمکی را جایگزین محلول لنز کنید. چون هیچ‌گونه خاصیت تمیزکنندگی ندارد.

همچنین شما هرگز نباید لنز را یک شب تا صبح در محلول نمکی بگذارید.

به جای مایع لنز از سرم نمکی خانگی استفاده کنید

به جای محلول لنز می‌توانید فقط برای یک بار شستن از سرم نمکی خانگی استفاده کنید. به هیچ وجه لنز چشم را در سرم نمک قرار ندهید و نگذارید یک شب تا صبح بماند. املاح و سدیم موجود در آب و نمک برای لنز و سلامت چشم خطرناک هستند.

چگونه در خانه سرم نمکی بسازیم؟ دو لیوان آب را 20 دقیقه بجوشانید. 1 قاشق چایخوری نمک بدون ید به آن اضافه کنید. با قاشقی که استرلیزه کرده‌اید (قاشق را در آب جوش چندین دقیقه بجوشانید) هم بزنید. سپس لنز را با این سرم بشویید.

مایع لنز خانگی نهایتا ۲۴ ساعت قابل استفاده است. زیرا باکتری‌ها پس از این مدت زمان شروع به رشد و تکثیر می‌کنند.

کلام آخر

در آخر هم در پاسخ به این سوال که به جای مایع لنز از چه استفاده کنیم باید بگوییم از هیچ مایع دیگری استفاده نکنید.

محلول لنز برای پاکیزگی لنز تماسی طراحی شده است و استفاده از هر مایع دیگری برای این منظور می‌تواند سلامت چشم‌های شما را به خطر بیندازد.

اگر در شرایط اضطراری گیر نکرده بودید و مجبور نبودید، به هیچ عنوان از سرم نمکی یا مایعات دیگر برای تمیز کردن لنز استفاده نکنید.

سوالات رایج در مورد مایع جایگزین محلول لنز

راهی برای همیشه در دسترس بودن مایع لنز وجود دارد؟

بله. خیلی راحت می‌توانید یک بطری کوچک مثل بطری داروها را استرلیزه کنید و آن را با مایع لنز پر کنید. این بطری را همیشه ته کیفتان داشته باشید تا هر جا می‌روید همراهتان باشد.

در مواقع ضروری از آب می‌توانم برای شستن لنز استفاده کنم؟

تحت هیچ شرایطی نباید از آب به جای محلول لنز استفاده کنید.

آب نمک نمی می‌تواند لنز را ضدعفونی کند؟

خیر. این محلول فقط برای یک بار شستن لنز قابل استفاده است و هیچ خاصیت دیگری ندارد.

آیا می‌توان لنز چشم را با سرم شستشو تمیز کرد؟

جواب این سوال قطعا منفی است به دو دلیل: سرم شستشو شاید بتواند آلودگی‌های سطحی و ظاهری لنز مثل مو یا آرایشی که به سطح لنز چسبیده است را  پاکسازی کند اما نه قادر است لنز را ضدعفونی کند و 
نه قادر است لنز را رسوب‌زدایی کند.

خبر خوب!

اگر احساس می‌کنید چشم‌هایتان ضعیف شده اما مطمئن نیستید و حوصله بیرون رفتن هم ندارید، درخواست کنید که اپتومتریست ما به خانه شما بیاید. چگونه؟ با یک کلیک و وارد کردن شماره تماس. به همین سادگی! فقط کافی‌است دکمه زیر را فشار دهید و سپس اطلاعات خود را برای ما بنویسید. در اولین زمان خالی، کارشناس بینایی‌سنجی ما به خانه/محل‌کار شما می‌آید و معاینه بینایی‌سنجی را انجام می‌دهد.

منبع: allaboutvision

کامنت بگذارید