با خشکی چشم برای همیشه خداحافظی کنید

خشکی چشم

خشکی چشم یکی از مشکلاتی است که اغلب مردم جهان را درگیر خود کرده است. از قرمزی شدید چشم‌ها گرفته تا خارش و اشک‌ریزش‌های ناخواسته و بی اراده از بارزترین نشانه‌های خشکی چشم هستند.

خبر خوب در رابطه با این بیماری این است که با چند تغییر ساده در سبک زندگی می‌توان از پیشرفت خشکی چشم پیشگیری کرد. حتی می‌توان با برخی اقدامات این مشکل را به طور کامل از بین برد.

خشکی چشم زمانی پدیدار می‌شود که چشم به اندازه کافی اشک تولید نمی‌کند. یا اشک تولیدی کیفیت لازم را ندارد و قادر نیست چربی و رطوبت سطح چشم را حفظ کند. به زبان ساده‌تر عدم وجود تعادل در سیستم تولید اشک منجر به شکل‌گیری خشکی چشم می‌شود.

فاکتورهای متفاوتی باعث بوجود امدن این عدم تعادل می‌شود. شرایط سلامتی بدن می‌تواند توانایی تولید اشک را تحت تاثیر قرار دهد. به طور مثال، سندرم شوگرن (نوعی اختلال التهابی مزمن و وابسته به دستگاه ایمنی است که با اختلال در عملکرد غدد برون ریز (غدد اگزوکرین) مشخص می‌شود.)، ورم مفاصل روماتیسم و بیماری‌های عروقی کلاژن در سیستم تولید اشک اختلال ایجاد می‌کنند.

محرک‌های محیطی همانند آلودگی یا شرایط بد آب‌وهوایی نیز در شکل‌گیری این بیماری نقش دارند.

البته بعضا پیش می‌آید که مصرف برخی داروها سبب خشک شدن سطح چشم‌ها می‌شود و از تولید اشک کافی و باکیفیت پیشگیری می‌کنند. از جمله می‌توان به انواع مختلف آنتی‌هیستامین‌ها یا برخی از داروهای آب سیاه اشاره کرد. همچنین قرص‌های کنترل بارداری، قرص‌های هورمونی و داروهای مخصوص آسم هم در شکل‌گیری خشکی چشم موثر هستند.

از دیگر عاملین اصلی بروز خشکی چشم باید به کامپیوتر و موبایل اشاره کرد. این دیوایس‌ها با نمایشگرهای خود و نورهای آبی که متصاعد می‌کنند سبب تخریب غدد تولیدکننده اشک می‌شوند. مخصوصا کسانی که لنز تماسی  دارند اگر زیاد به صفحه نمایش موبایل یا کامپیوتر خیره شوند، بیشتر از بقیه مردم در معرض ابتلا به این بیماری هستند.

از آنجا که دلایل مختلفی برای شکل‌گیری خشکی چشم وجود دارد، راه‌های درمان آن هم متفاوت است. برای اغلب مردم استفاده مداوم از قطره‌های اشک مصنوعی می‌تواند کمک کننده باشد و تا حد زیادی خشکی چشمشان را برطرف می‌کند.

اما اگر نشانه‎های این بیماری مزمن و شدید باشد، باید نزد اپتومتریست بروید تا داروها و روش‌های درمانی مربوطه را برایتان تجویز کند.

برخی از روش‌های رایج برای درمان خشکی چشم شامل موارد زیر است:

 • مصرف آنتی‌بیوتیک و کاهش التهاب پلک‌های چشم: التهابات موجود در لبه پلک‌های چشم می‌تواند باعث مسدود شدن غده‌های چربی در چشم شده و در نتیجه اشک به سطح چشم ترشح نشود.
 • قطره‌های مخصوص کنترل التهاب قرنیه چشم: وجود التهاب در قرنیه که سطح چشم را تشکیل داده هم می‌تواند مانع از تولید و جریان اشک شود. در نتیجه متخصص برای بیمار قطره‌های مخصوصی که حاوی سیکلو سپورین است تجویز می‌کند.
 • کارگذاری کپسول‌های مخصوص در چشم: که همانند اشک مصنوعی عمل می‌کنند. این کپسول‌ها را بین پلک بالایی و تخم چشم می‌گذارند. جنس آنها به گونه‌ای است که به تدریج در چشم حل شده و چربی و رطوبت لازم برای سطح چشم را تامین می‌کند.
 • داروهای محرک تولید اشک: این داروها اغلب در شکل قرص، ژل یا قطره چشمی عرضه می‌شوند و کمک می‌کنند تا اشک موردنیاز چشم تولید شود.
 • قطره‌های چشمی ساخته شده از خون خودِ بیمار: این قطره‌ها، «قطره‌های چشمی مشتق از سرم اتولوگ انسانی» نام دارند.
 • بستن لوله‌های اشک چشم: با استفاده از درپوش‌های سیلیکونی بسیار ظریف، مسیر لوله‌های اشک را مسدود می‌کنند تا اشک‌های تولید شده بیهوده هدر نروند.
 • باز کردن راه غدد چربی: با استفاده از ابزار مخصوص و ماساژهای چشمی می‌توان غدد چربی که مسدود شده‌اند را باز کرد.
 • درمان پلک چشم با جراحی: Ectropion نوعی عمل جراحی است که پلک‌ها را به بالا بر می‌گرداند و از بسته شدن و افتادن پلک‌ها روی هم پیشگیری می‌کند. در اکتروپیون لبه پلک (معمولا پلک پایین) و مژه‌ها به سمت بیرون چشم بر می‌گردند. در اثر بیرون ریختن قطرات اشک، التهاب پلک (درد، قرمزی و تورم)، خشکی و سوزش چشم پدیدار می‌شود. این عارضه ظاهری نازیبا هم دارد. اما خوشبختانه با جراحی ترمیمی قابل درمان است.

اشک‌های سالم و طبیعی باید شامل موارد زیر باشند:

 • مواد روغنی: از تبخیر سریع آب از سطح چشم پیشگیری می‌کنند.
 • مواد آبکی: به حفظ رطوبت چشم می‌پردازند.
 • مواد موکوس‌مانند: به روان شدن اشک و حرکت آن به همه سطح چشم کمک می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *