اقدامات درمانی اولیه آسیب‌های چشمی در چهارشنبه سوری

آسیب‌های چشمی در چهارشنبه سوری

چهارشنبه سوری، یکی از محبوب‌ترین جشن‌های ایرانی که در غروب آخرین سه شنبه هر سال برگزار می‌شود در عین حال که می‌تواند یکی از شادترین و خاطره‌انگیزترین شب‌های زندگی باشد، ممکن است خطراتی نیز بدنبال داشته باشد. به گزارش معاون فنی و عملیاتی سازمان اورژانس کشور در سال گذشته، حدود ۳۰ درصد آسیب‌های مربوط به حوادث چهارشنبه سوری ضایعات چشمی است.

همچنین گفته می‌شود بیشترین آمار حوادث چهارشنبه‌سوری در سنین دبستان و مدرسه است. این در حالیست که بسیاری از این آسیب‌ها قابل کنترل هستند. به این صورت که اگر خانواده‌ها مراقب فرزندان‌شان باشند، ‌میزان آسیب‌ها کاهش می‌یابد.

استفاده از کدام موادمحترقه آسیب دیدگی چشم را بیشتر می‌کند؟

در مورد اینکه استفاده از کدام موادمحترقه آسیب دیدگی چشم را بیشتر می‌کند باید گفت این موضوع به این مربوط است که انفجار ماده محترقه و حادثه چقدر نزدیک به چشم اتفاق بیفتد. اما به صورت کلی، استفاده از ترقه‌های خطرناک در معابر عمومی سبب بروز مشکلات زیادی در حوزه آسیب‌ به چشم می‌شود. اما اگر مثلا سیگارت که کم‌خطرترین ماده محترقه به حساب می‌آید در نزدیکی چشم منفجر شود هم می‌تواند کوری بدنبال داشته باشد. چنانچه در سال گذشته در شهر مشهد چنان حادثه‌ای رخ داد و یک کودک ذبستانی بینایی خود را از دست داد.

به گفته متخصص‌های چشم، هر موج انفجاری چه ناشی از ترقه یا مواد دیگری باشد،‌ مستقیم و غیرمستقیم اثرات زیان‌باری را برای چشم به همراه خواهد داشت و می‌تواند قرنیه،‌ شبکیه و عصب بینایی چشم را دچار مشکل کند. موج ناشی از انفجار به صورت غیرمستقیم علاوه بر چشم می‌تواند پلک‌ها را نیز دچار آسیب کند.

حوادث چهارشنبه‌ سوری برای چشم شامل چه مواردی است؟

شایع‌ترین مشکلی که در اثر حوادث چهارشنبه‌ آخر سال برای چشم به وقوع می‌پیوندد پرتاب جسم خارجی ناشی از انفجار مواد محترقه است که علاوه بر آسیب به پلک نابینایی، تخریب قرنیه، شبکیه و … را به همراه دارد.

سوختگی قرنیه و پلک سبب نابینایی می‌شوند و ممکن است خسارات جبران‌ناپذیری را برای چشم به همراه داشته باشد. به طور مثال در اثر چنین اتفاقاتی ترشح اشک از قرنیه می‌تواند به شدت کاهش یابد و در نتیجه، چشم دچار خشکی شود که این موضوع در بسیاری از مواقع با پیوند قرنیه نیز برطرف نمی‌شود.

لازم است اشاره کنیم بخش قابل توجهی از افرادی که در چهارشنبه سوری  دچار حادثه می‌شوند، افرادی هستند که به عنوان عابر و ناظر در حوادث حضور دارند و این گروه بیشتر از دیگران آسیب می‌بینند.

خانواده‌ها چگونه می‌توانند از این حوادث پیشگیری کنند؟

سوختگی ناشی از انفجار ترقه و موادمنفجره مانند سوختگی عادی نیست و ماندگار است و صدمات وحشتناکی به دنبال دارد. نقص عضو ناشی از این حوادث کارایی فرد را کاهش می‌دهد. تغییر چهره‌ای که ایجاد می‌شود، می‌تواند فرد را منزوی کند. اعضای مصنوعی نیز که برای آنها استفاده می‌شود کاربردی نیست و فقط مشکل زیبایی را برطرف می‌کند.

به همین دلایل خانواده‌ها باید فرزندان و کودکان‌شان را به ویژه در سنین دبستان و راهنمایی که بچه‌ها اطلاع کمتری از احتمال آسیب دارند، مراقبت کنند. همچنین باید بدانند که در سنین نوجوانی و دبیرستان که هیجان بچه‌ها بالا است هم باید از آنها مراقبت شود.

آسیب‌های چشمی در چهارشنبه سوری

اقدامات اولیه آسیب‌های چشم در چهارشنبه سوری 

در خصوص اقدامات اولیه آسیب‌های چشم و کوری افراد در چهارشنبه سوری لازم است موارد زیر را در نظر داشته باشید:

چنانچه بر اثر حادثه، پارگی و آسیب فیزیکی به چشم وارد شد، به هیچ عنوان نباید چشم فشرده، مالیده و شست و شو داده شود، بلکه فقط باید به عنوان مثال، یک لیوان یک بار مصرف را برش دهید، کوتاه کنید و به عنوان پوشش روی چشم بگذارید. به این روش، فشاری به چشم و پلک وارد نمی‌شود.

اما اگر حادثه بدون هیچ ضربه‌ای به صورت پاشیده شدن مواد داخل چشم باشد، در این حالت توصیه می‌شود چشم را زیرآب آشامیدنی قرار دهید و سعی کنید پلک را باز نگه دارید تا به مدت ۲۰ دقیقه چشم شسته شود.

البته بدون شک باید در هر حالتی به چشم پزشک مراجعه شود و اگر نیاز به درمان خاصی باشد توسط پزشک برای فرد تجویز شود. لازم است بدانید با آسیب دیدن چشم و رگ‌های آن در برخی موارد پزشکان مجبور می‌شوند، کاسه چشم را تخلیه کنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
مشاوره رایگان تخصصی
اگر در انتخاب محصولات نیاز به مشاوره دارید یا مشکلی دارید که جواب آنرا پیدا نکرده اید فرم زیر را تکمیل کنید تا همکاران ما با شما تماس بگیرند