خانه آشنایی با اصطلاحات چشم پزشکی برای فهمیدن نسخه عینک

آشنایی با اصطلاحات چشم پزشکی برای فهمیدن نسخه عینک

توسط فروغ بیداری
اصطلاحات چشم پزشکی

اصطلاحات چشم پزشکی به زبان ساده

اصطلاحات چشم پزشکی شامل یک‌سری حروف اختصاری است که هر کدام به اطلاعات خاصی در مورد چشم‌های چپ و راست انسان اشاره دارند. برای اینکه بتوانید نسخه عینک را بخوانید، لازم است با این اصطلاحات آشنا باشید.

نسخه‌های پزشکی را فقط خود پزشکان می‌توانند بخوانند و از آن سر در بیاورند. چون اغلب با دست‌خط بسیار عجیب و کج‌ومعوج نوشته شده. این در همه رشته‌های پزشکی عمومیت دارد.

اما نسخه‌های چشم‌پزشکی نسبت به بقیه، فرق اساسی دارد؛ اینکه به جای دست‌خط بد متخصص با جدولی از اعداد مواجه هستیم که باز  هم ناخواناست. اما این بار به دلیل وجود اصلاحات و علامت‌های اختصاری مختلفی که در آن هست، نه دست‌خط پزشک.

به همین خاطر، اگر دوست دارید هنگام مشاهده نسخه عینک یا انواع لنز طبی تماسی متوجه شوید که اوضاع از چه قرار است، باید با اصطلاحات نسخه چشم پزشکی آشنا شوید.

در این راستا، ما در ادامه این مطلب، اصطلاحات اختصاری مختلفی که معمولا در نسخه چشم پزشکی استفاده می‌شود را برایتان توضیح داده‌ایم. همراهمان باشید.

نسخه عینک

اصطلاحات چشم پزشکی

Prescription نسخه (به اختصار RX)

OS به معنای چشم سمت چپ (oculus sinister)

OD به معنای چشم سمت راست (oculus dextrus)

OU به معنای هر دو چشم چپ و راست

SPH  به معنای میزان قدرت لنز است که برای اصلاح مشکل نزدیک بینی یا دور بینی تجویز می‌شود. اسفر بر اساس دیوپتر اندازه‌گیری می‌شود. اگر علامت اسفر - باشد نزدیک بین و اگر + یا اصلا علامتی نداشته باشد یعنی چشم دوربین است.

CYL به معنای قدرت لنز برای حل مشکل آستیگماتیسم است. در صورتی که هیچ عددی در این ستون نوشته نشده باشد یعنی شما هیچ آستیگماتیسمی ندارید، یا آستیگماتیسم چشم شما بسیار اندک است و به اصلاح با عینک نیاز ندارد.

Axis از دیگر اصطلاحات چشم پزشکی باید به Axis اشاره کرد. عددی که میزان انحنای مربوط به آستیگماتیسم را نشان می‌دهد و بین صفر تا ۱۸۰ درجه‌ متغیر است. عدد ٩٠ نشان‌دهنده استوای عمودی و عدد ١٨٠ نشان‌دهنده استوای افقی است. اگر در نسخه عینک عددی برای سیلندر نشان داده شده باشد، حتما عددی که نشان‌دهنده محور آن استیگماتیسم باشد نیز وجود دارد که البته قبل از آن یک علامت X نیز وجود خواهد داشت.

Add عدد «افزوده» پاوری است که به قسمت پایینی لنزهای چند کانونی اضافه می‌شود تا پیر چشمی بیمار را اصلاح کند. عددی که در این قسمت از شماره عینک نشان داده می‌شود همواره عددی مثبت است حتی اگر علامت + ای نیز قبل از آن وجود نداشته باشد. بطور کلی این عدد بین ٠/٧۵ تا ٣ متغیر بوده و برای هر دو چشم مساوی است.

Prism از دیگر اصطلاحات چشم پزشکی باید به پریسم اشاره کرد که قدرت منشوری است. و برای رفع مشکل همگرایی چشم مورد استفاده قرار می‌گیرد. عدد «منشور» موید عددی است که برای جبران انحراف مختصر چشم‌ها لازم است اعمال شود. این پدیده بسیار نادر است و شمار اندکی از نسخه‌های عینک شامل آن می‌شوند.

بیشتر بخوانید: چگونه نسخه عینک طبی را بخوانیم؟

 • BU قاعده به طرف بالا
 • BD قاعده به طرف پایین
 • BI قاعده به طرف داخل
 • BO قاعده به طرف خارج
 • BC توان پایه در عدسی

برای درک بهتر اصطلاحات بالا، توضیحات نسخه زیر را ببینید:

اصطلاحات چشم پزشکی
در این نسخه، پزشک ٢- نمره اسفر برای اصلاح نزدیک بینی رابرای چشم راست تجویز کرده است. هـیچ آستیگماتیسمی تجویز نشده، بنابراین عددی برای آستیگماتیسم یا محور را در نسخه نمی‌بینید.
پزشک به این عدد اسفر، ٢ نمره بعنوان «افزوده» اضافه کرده است.
برای چشم چپ ١- نمره اسفر برای نزدیک بینی و ٠/۵- نمره سیلندر برای اصلاح آستیگماتیسم بیمار در محور ١٨٠ درجه تجویز شده و مشابه چشم چپ ٢ نمره add نیز به عدد اسفر اضافه می‌شود تا وضعیت عینک پیرچشمی بیمار نیز روشن شود.
در این نسخه مقدار ٠/۵ نمره منشور در هر چشم تجویز شده است. در چشم راست، منشور قاعده به پایین و در چشم چپ منشور قاعده به بالا است.
اصطلاحات چشم پزشکی

از دیگر اصطلاحات چشم پزشکی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • IPD / PD به معنای فاصله بین مراکز دو مردمک چشم
 • SV عدسی تک دید
 • PAL نام تجاری عدسی تدریجی (پراگرسیو)
 • H به معنای Hypermetropia دوربینی
 • M به معنای Myopia نزدیک بینی
 • Presbyopia پیرچشمی
 • Cataract آب مروارید
 • Glaucoma آب سیاه
 • Sensitive to light حساس به نور

امید که این مطلب شما را در راستای درک بهتر نسخه عینک تان یاری رسانده باشد.

SPH در نسخه عینک به چه معنی است؟

اسفر (Sphere) که اصطلاحا شماره اسفر گفته می‌شود، میزان نزدیک‌بینی و دوربینی چشم را نشان می‌دهد. اگر عدد اسفر منفی (-) باشد یعنی چشم نزدیک‌بین است. اگر مثبت (+) باشد یا هیچ علامتی نداشته باشد، یعنی چشم دور بین است.

چشم پزشک برای هر دو چشم فقط یک نسخه می‌دهد؟

خیر. باید توجه داشته باشید که برای چشم راست و چشم چپ باید دو نسخه و تجویز پزشکی مجزا داشته باشید.

معنی OD در نسخه عینک چیست؟

به چشم راست اشاره دارد. اگر چیزی جلوی آن نوشته نشده باشد یعنی چشم راست شما سالم است و مشکلی ندارد.

OS در اصطلاحات چشم پزشکی یعنی چه؟

مخفف oculus sinister و به معنای چشم چپ است. اگر چیزی جلوی آن نوشته نشده باشد یعنی چشم چپ شما سالم است و مشکلی ندارد.

خبر خوب!

اگر احساس می‌کنید چشم‌هایتان ضعیف شده اما مطمئن نیستید و حوصله بیرون رفتن هم ندارید، درخواست کنید که اپتومتریست به خانه شما بیاید. چگونه؟ با یک کلیک و وارد کردن شماره تماس. به همین سادگی! فقط کافی‌است دکمه زیر را فشار دهید و سپس اطلاعات خود را برای ما بنویسید. در اولین زمان خالی، کارشناس بینایی‌سنجی ما به خانه/محل‌کار شما می‌آید و معاینه بینایی‌سنجی را انجام می‌دهد.

کامنت بگذارید