عدسی پلی‌کربناتی بهترین انتخاب برای عینک کودکان است

هنگام خرید عینک طبی برای کودکان باید مساله امنیت و سلامت چشمان فرزند خود را در اولویت قرار دهید. عینک‌هایی که دارای عدسی‌هایی از جنس پلی‌کربنات هستند، علاوه بر شفاف و راحت بودن، بیشترین محافظت را نیز از چشم کودک خواهند داشت.

عدسی‌های پلی‌کربناتی، محکم، سبک و مقاوم در برابر ضربه هستند. البته چون خیلی سریع خش بر می‌دارند، بهتر است از پوشش ضدخش برایشان استفاده شود تا به یک عدسی ایده‌آل برای کودک تبدیل شوند.

عدسی‌های پلی‌کربناتی اولین بار در صنعت هوافضا و برای استفاده کلاه فضانوردان طراحی و تولید شد. اما امروزه، به دلیل وزن بسیار سبک و ویژگی محافظتی بالای این ماده در صنایع گوناگونی از آن استفاده می‌شود؛ از جمله می‌توان به کلاه ایمنی موتورسیکلت، شیشه‌های ضدگلوله، سپرهای نیروهای ضدشورش، عینک شنا و ماسک غواصی اشاره کرد.

عدسی عینک پلی‌کربناتی ۱۰ برابر بیشتر از عینک‌های پلاستیکی یا معمولی در برابر ضربه مقاوم هستند. به همین خاطر، برای ساخت عینک کودکان گزینه‌های فوق‌العاده مناسبی بشمار می‌رود.

عدسی‌های پلی‌کربناتی سبک، باریک و ضخیم

عدسی ساخته شده از جنس پلی‌کربنات این مزیت را دارد که از چشمان کودک هنگام بازی‌های پرجنب‌وجوش و انجام فعالیت‌های ورزشی شدید، محافظت می‌کند و احتمال شکستن یا ترک خوردن آن بسیار پایین است. از این‌رو متخصص تاکید می‌کند که برای عینک کودک از این جنس استفاده شود.

کودکانی که به تارچشمی یا تاری مستمر چشم مبتلا هستند که در یکی از چشم‌های آن‌ها در نتیجه ضربه یا بیماری ایجاد شده است، باید همیشه و در همه حال از عدسی پلی‌کربناتی استفاده کنند – حتی اگر به عینک طبی برای بهتر دیدن نیاز نداشته باشند. برای اینکه از چشم آن‌ها در برابر زخم‌ها و ضربه‌های احتمالی که می‌تواند منجر به نابینایی شود، پیشگیری گردد.

عدسی پلی‌کربناتی مزایای دیگری نیز دارد. جنس این ماده به‌گونه‌ای است که از پلاستیک یا شیشه بسیار سبک‌تر است. بنابراین، رد عینک روی صورت کودک نمی‌افتد.

عدسی پلی‌کربناتی بهترین انتخاب برای عینک کودکان است
عدسی ساخته شده از جنس پلی‌کربنات این مزیت را دارد که از چشمان کودک هنگام بازی‌های پرجنب‌وجوش و انجام فعالیت‌های ورزشی شدید، محافظت می‌کند و احتمال شکستن یا ترک خوردن آن بسیار پایین است.

محافظت در برابر نور آبی و پرتوهای فرابنفش

عدسی‌هایی که از جنس پلی‌کربنات ساخته شده‌اند از چشم کودک در برابر پرتوهای فرابنفش (UV) محافظت می‌کنند. این ماده به طور طبیعی، ضد یو.وی است و می‌تواند تا ۹۹ درصد اشعه‌های مضر خورشید را مسدود کند. بنابراین، به پوشش لنز هم نیازی ندارد.

این مزیت برای عینک کودکان بسیار حائز اهمیت است زیرا آن‌ها بیشتر زمان خود را در بیرون از خانه و زیر نور خورشید سپری می‌کنند. محققان اعتقاد دارند که ۵۰ درصد از مضراتی که یک شخص می‌تواند از اشعه فرابنفش خورشید در طول زندگی خود دریافت کند، تا سن ۱۸ سالگی روی می‌دهد. بنابراین، قرار داشتن بیش از حد کودکان در معرض این تابش‌های مضر می‌تواند در آینده منجر به بروز بیماری‌های چشمی همچون آب‌مروارید یا دژنراسیون ماکولار شود.

همچنین، بسیار مهم است که والدین از چشم فرزند خود در برابر نورهای مرئی و پرانرژی (HEV) که اصطلاحا نور آبی نامیده می‌شوند، محافظت کنند. قرار داشتن در برابر نور آبی به مدت طولانی می‌تواند موجب آسیب‌دیدن شبکیه چشم شود و در نهایت نیز بیماری دژنراسیون ماکولار که وابسته به سن است را ایجاد کند.

از نظر متخصصان چشم‌پزشکی، هر میزان از نور آبی برای چشم کودک زیاد خواهد بود. بنابراین لازم است عینکی برای فرزند خود انتخاب کنید که علاوه بر پوشش ضد پرتو فرابنفش (UV)، دارای پوشش ضد نور آبی هم باشد.

به‌صرفه‌ترین لنزی که این قابلیت‌ها را داشته باشد، عدسی‌های فتوکرومیک پلی‌کربناتی هستند که به صورت خودکار از چشم در برابر نور خورشید و نور آبی محافظت می‌کنند.

پوشش ضد خش و ضد بازتاب

با اینکه پلی‌کربنات یک ماده ضدضربه است، اما عدسی ساخته شده از این جنس همچنان به پوشش ضد خراش نیاز دارد زیرا به‌راحتی خراش بر می‌دارد. البته، بیشتر عینک‌های کودکان به صورت کارخانه‌ای این پوشش را در خود دارند.

اما پوشش ضد بازتاب نور برای عدسی‌های پلی‌کربناتی لازم است زیرا بیشتر از عدسی‌های معمولی نور را منعکس می‌کنند و این می‌تواند برای کودک مشکل‌آفرین باشد. بنابراین برای اطمینان از درجه محافظتی بالای عدسی پلی‌کربناتی در عینک فرزند خود، حتما یک پوشش ضد بازتاب برایش خریداری کنید.

همچنین بد نیست اشاره کنیم که هنگام خرید عدسی پلی‌کربناتی، فریمی انتخاب کنید که پد بینی سیلیکونی دارد تا از سر خوردن عینک روی بینی کودک پیشگیری شود. همچنین لولاهای انعطاف‌پذیر که به راحتی به سمت بیرون خم می‌شوند نیز بهترین گزینه برای قاب عینک کودک هستند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
مشاوره رایگان تخصصی
اگر در انتخاب محصولات نیاز به مشاوره دارید یا مشکلی دارید که جواب آنرا پیدا نکرده اید فرم زیر را تکمیل کنید تا همکاران ما با شما تماس بگیرند