صفحه اصلی آیا رایج‌ترین اختلالات چشم را می‌شناسید؟

آیا رایج‌ترین اختلالات چشم را می‌شناسید؟

توسط لوناتو
آیا رایج‌ترین اختلالات چشم را می‌شناسید؟

 

اختلالات چشم همانند دیگر بیماری‌ها، انواع مختلف دارند. اما تعدادی از آنها بسیار رایج‌تر بوده و ممکن است تحت شرایط روزانه پدیدار شوند.

از این‌رو بسیار مهم است که این اختلال‌ها را بشناسید و آگاهی مختصری در مورد نشانه‌های و تاثیرات آن داشته باشید. به همین خاطر در ادامه به شرح مختصر این عارضه‌ها پرداخته‌ایم. اما باید توجه داشته باشید که در صورت مشاهده هرکدام از این موارد، حتما باید به پزشک متخصص مراجعه کنید.

به صورت عمومی باید بدانید که مشکلات رایج چشم با نشانه‌های مشخصی همراه هستند که روش تشخیص هر کدام را بسیار ساده می‌کند. این نشانه‌ها شامل موارد زیر هستند:

  • قرمزی
  • خارش
  • التهاب / تورم
  • سوزش
  • زخم
  • درد
  • تارشدن بینایی
  • لکه / سوسو زدن / مگس‌پران (سایه‌های مزاحم در چشم)

اگر چشم قرمز شده و خارش داشته باشد تکلیف چیست؟

قرمز و خونی بودن چشم دلایل گوناگونی دارد از عفونت و التهاب گرفته تا حساسیت، پاره شدن مویرگ‌ها و زخم را می‌تواند شامل شود. اگر سفیدی چشم (صلبیه) صورتی یا قرمز باشد ممکن است فرد یکی از مشکلات زیر را داشته باشد:

چشم صورتی

وقتی چشم فرد رنگ صورتی دارد و اصطلاحا کاسه خون نیست، ممکن است دچار ورم ملتحمه شده باشد. یا اگر این صورتی بودن با خارش، سوزش، ترشح چشم، اشک‌ریزش یا التهاب همراه باشد می‌تواند نشانه بیماری‌های دیگری در چشم باشد که باید حتما تحت نظر پزشک به آن رسیدگی شود.

برخی از مشکلات ناشی از چشم سرخ ممکن است واگیردار باشند. البته، مثلا ورم ملتحمه واگیردار نیست. اما نمونه‌های عفونی و باکتریال چشم صورتی می‌تواند سرایت‌پذیر و پراکنده‌شونده باشد.

ترفند درمانی: در چنین شرایطی سعی کنید از خاراندن یا مالیدن چشم خودداری کنید. همیشه دست‌های خود را با آب و صابون بشویید و برای تسکین درد و سوزش هم می‌توانید از کمپرس آب سرد کمک بگیرید.

حساسیت‌های چشمی

حساسیت چشمی می‌تواند فصلی (بهار و پاییز) یا در نتیجه یک ماده آلرژی‌زا پدیدار شود. حساسیت‌های چشمی به فصل و مکانی که در آن زندگی می‌کنید بستگی دارد. گیاهانی که در محیط زندگی شما قرار دارند می‌توانند عوامل ایجادکننده حساسیت باشند.

ترفند درمانی: روی چشمی که دچار حساسی شده یک کمپرس آب سرد بگذارید. برای کاهش نشانه‌های حساسیت می‌توانید قرص آنتی‌هیستامین مصرف کنید. اگر آلرژی همچنان ادامه داشت، باید به پزشک مراجعه کنید تا دلیل اصلی را پیدا کرده و داروی مخصوص آن را برای شما تجویز کند.

پاره شده مویرگ‌های خونی

مویرگ‌هایی موجود در سفیدی چشم (صلبیه) ممکن است در اثر خارش، فشار، کشیدگی یا حتی بدون هیچ دلیلی پاره شوند. در این شرایط، چشم صورتی یا قرمز می‌شود و دلیلش نشت خون در زیر پرده ملتحمه چشم است. به این شرایط، خونریزی زیرپوستی می‌گویند.

این خونریزی ترسناک به‌نظر می‌رسد اما هیچ آسیب جدی بدنبال ندارد و درمان اورژانسی هم نمی‌خواهد.

ترفند درمانی: اگر نشانه بیماری یک یا دو روز پس از نمایان شدن، برطرف نشد، باید به پزشک مراجعه کنید تا دلیل پاره شدن مویرگ‌ها مشخص شود. اما اصولا هیچ دلیل مشخصی برای آن وجود ندارد و تاکید می‌کنیم که دلیل جدی در پشت این پاره شدن‌های خونی وجود ندارد که لازم باشد نگران باشید!

زخم چشم

ضربه دیدن چشم منجر به قرمز شدن، درد و تار شدن بینایی می‌شود. البته این ضربان ممکن است به خراشیدگی، زخم شدن یا خطرات جدی‌تر همچون پاره شدن شبکیه منجر شود. بنابراین بسیار ضروری است که حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید تا پس از بررسی اقدامات درمانی لازم را صورت دهد. حتی اگر ضربه آرام باشد هم باید به چشم‌پزشک مراجعه کنید.

ترفند درمانی: برای کاهش دردهای اولیه می‌توانید از کمپرس آب سرد روی چشم آسیب‌دیده استفاده کنید. هرگز چشمی که ضربه خورده را نمالید. در اولین فرصت نزد دکتر متخصص بروید.

خارش چشم

تقریبا بیشتر خارش‌های چشم در نتیجه حساسیت پدیدار می‌شوند. خارش‌های کم را می‌توان با قطره‌های استریل چشمی یا اشک مصنوعی برطرف کرد. در مواردی هم می‌توان کمپرس سرد یا بسته یخ روی چشم خارش‌دار گذاشت تا مشکل برطرف شود.

ممکن است خارش شدید چشم به کمک بیشتری نیاز داشته باشد. مثلا لازم است آنتی‌هیستامین مصرف کنید یا از قطره چشم بهره بگیرید.

اگر پلک چشم قرمز و متورم باشد، احتمال این که بلفاریت گرفته باشید زیاد خواهد بود. برای اطمینان از این مساله حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید. نوعی آماس پلک است که بیشتر در لبه‌های چشم پدیدار می‌شود. بلفاریت یک بیماری شایع است و در اثر عفونت‌های کوچک میکروبی، در نتیجه بیماری پوستی، خشکی چشم، نفوذ انگل یا نقص در عملکرد غدد چربی پلک (Meibomian) ایجاد می‌شود.

ترفند درمانی: چشمی که خارش دارد را هرگز نمالید زیرا منجر به منتشر شدن ماده‌ای موسوم به هیستامین می‌شود که خارش را بدتر خواهد کرد.

تارشدن بینایی

هرگاه دچار تاری بینایی شدید، بدون معطلی به پزشک مراجعه کنید. اگر بینایی‌تان تار شده و ناگهان تیره می‌شود، مثل اینکه پلک پایین می‌آید و چشم بسته می‌شود، حتما از متخصص کمک بگیرید زیرا ممکن است این امر نشانه مشکل در شبکیه چشم همانند گسیختگی یا ضربه ناگهانی باشد.

اما اگر تار شدن چشم موقتی است و فقط گاهی پدیدار می‌شود، ممکن است در نتیجه خستگی، خشکی یا فشار باصره باشد. البته گفتنی است که مشکلات گوناگونی به تار شدن بینایی منجر می‌شوند. از چشم سرخ گرفته تا آلرژی، خشکی و حتی نزدیک‌بینی طولانی. اغلب این موارد به درمان فوری نیاز ندارند و شرایط اضطراری محسوب نمی‌شوند.

ترفند درمانی: برای درمان تار شدن ملایم بینایی بهتر است به چشمان خود استراحت دهید. اما اگر برطرف نشد، به پزشک مراجعه کنید.

پف کردن چشم

پف کردن غیرطبیعی چشم می‌تواند نشانه حساسیت باشد. مثلا مشکلاتی همچون زخم یا خراش برداشتن چشم هم می‌تواند منجر به پف کردن چشم شود.

ترفند درمانی: اگر پف در نتیجه حساسیت باشد، بهتر است آنتی‌هیستامین مصرف کنید.

سوزش چشم

سوزش ممکن است در نتیجه آلرژی، خستگی، خشکی، فشار باصره، کار طولانی با کامپیوتر یا ترکیبی از همه آنها باشد.

ترفند درمانی: سوزش چشم اغلب با قطره‌های چشمی برطرف می‌شوند اما اگر دوام و ادامه داشت، کمپرس آب سرد را امتحان کنید.

درد چشم

درد چشم می‌تواند داخلی، خارجی، شدید، خفیف، منقطع یا پیاپی باشد. در حالت کلی، اگر درد به‌همراه قرمزی چشم داشتید، حتما به پزشک مراجعه کنید تا دلیل اصلی آن کشف شود.

درد ممتد چشم، مخصوصا وقتی با حرکت چشم تشدید می‌شود ممکن است در نتیجه التهاب یا آماس بخش‌های داخلی چشم باشد. به همین خاطر لازم است به پزشک مراجعه کنید.

درد به همراه تار شدن بینایی می‌تواند نشانه مشکل جدی باشد به همین خاطر ضروری است که به پزشک مراجعه کنید.

ترفند درمانی: اگر درد چشم با قرمزی یا تار شدن بینایی همراه نباشد ممکن است در نتیجه استفاده بیش از حد از کامپیوتر یا مشکلات سینوسی ایجاد شده باشد. توصیه ما این است ادویل یا قرص مسکن مصرف کنید اما اگر درد ادامه داشت، نزد پزشک بروید.

لکه / سوسو زدن / مگس‌پران

در بسیاری مواقع دیدن لکه یا سوسوزدن دید نرمال است. این موارد در نتیجه رسوب پروتئین‌ها داخل زجاجیه چشم پدیدار می‌شوند.

با بالا رفتن سن، زجاجیه مرطوب‌تر می‌شود در نتیجه حرکات مواد و رشته‌های پروتیئنی در داخل چشم بیشتر دیده می‌شوند. البته ممکن است اتصال زجاجیه با شبکیه قطع شود و در نتیجه، شناورهای زیادی در چشم مشاهده خواهد شد.

اگر این مزاحمت‌های بینایی با نور یا سوسوزدن همراه باشند، می‌تواند نشانه بیماری خاصی باشد. از جمله می‌توان به جداشدن شبکیه چشم اشاره کرد.

به صورت کلی، شناورهایی که در چشم مشاهده می‌کنید، اگر در نتیجه خستگی باشند، کاملا عادی و نرمال است. اما اگر بدون هیچ دلیل چشم نورهای درخشان یا اجسام در حال حرکت ببیند یا احساس کنید پلک چشم بسته می‌شود، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

نوشتن دیدگاه