سنجش بینایی کودکان

چرا سنجش بینایی کودکان به طور منظم بسیار حائز اهمیت است؟

یکی از شروط اصلی رشد فیزیکی کودک و موفقیت او در مدرسه، وضوح دید است. سیستم بینایی در کودکان و نوزادان به طور کامل رشد نکرده و برای رشد طبیعی مرکز بینایی مغز، باید از هر دو چشم خروجی یکسان داشته باشیم. به همین دلیل باید سنجش بینایی کودکان به طور مرتب انجام شود. اگر چشمان کودک نتواند تصویر صحیح و واضحی به مغز منتقل کند،‌ ممکن است دید کودک محدود شود به گونه‌ای که دیگر قابل درمان و تصحیح نباشد، ولی در صورت تشخیص به موقع با انجام سنجش بینایی کودکان معمولا چشم به طور موثر درمان می‌شود. به دلیل اهمیت بالای بینایی، سنجش بینایی کودکان که شامل تست‌های مختلفی است به طور منظم در سنین مختلف انجام می‌شود. برخی از روش‌های سنجش بینایی کودکان به شرح زیر است:

معاینه چشم، مردمک و بازتاب قرمز

یکی از تست‌های سنجش بینایی کودکان معاینه چشم و اندازه مردمک است. در هر معاینه درمانگر از یک چراغ قوه برای سنجش اندازه و ساختار چشم و تشخیص ناهنجاری در شکل مردمک استفاده می‌کند. در این معاینه، تنگی مردمک چشم در نور زیاد و گشادی آن در تاریکی بررسی می‌شود. باید هر دو مردمک اندازه یکسانی داشته باشند. پزشک برای معاینه ته چشم و مشاهده بازتاب قرمز از افتالموسکوپ استفاده می‌کند. بازتاب قرمز، بازتابی از خطوط داخل چشم است که موجب می‌شود مردمک چشم در عکس‌ها قرمز به نظر برسد. روشنایی بازتاب قرمز باید در هر دو چشم برابر باشد.

غربالگری عکسبرداری (Photoscreening)

سنجش بینایی کودکان با استفاده از غربالگری عکسبرداری، روشی خودکار با استفاده از یک دوربین خاص است. در این روش از میزان بازتاب قرمز برای تعریف خطر ابتلا به عیوب انکساری و دیگر ناهنجاری‌های چشمی استفاده می‌شود. این روش بسیار سریع و آسان است و امروزه در غربالگری‌های گروهی انجام می‌شود. در این روش برای سنجش بینایی کودکان می‌توان در صورت نیاز اطلاعات را برای تفسیر به صورت الکترونیکی به پزشک فرستاد.

پاسخ قرنیه به نور

این تست به سادگی برای همه کودکان با استفاده از یک قلم نوری قابل اجراست. مادامی‌که کودک روی قلم نوری تمرکز کرده است، موقعیت بازتاب نور از سطح جلویی چشم (قرنیه) مشاهده می‌شود. در سنجش بینایی کودکان برای پاسخ قرنیه به نور، نتیجه تنها زمانی قابل استناد است که کودک مستقیما در چراغ نگاه کند. به طور طبیعی باید بازتاب نور در یک کانون در مرکز مردمک هر دو چشم قابل مشاهده باشد، در غیر این صورت پاسخ قرنیه به نور، طبیعی نیست.

 تست پوشاندن چشم

با انجام تست پوشاندن چشم در سنجش بینایی کودکان ، وضعیت انحراف چشم کودک بررسی می‌شود. در حالی که کودک روی هدف تمرکز کرده است، درمانگر هر چشم را جداگانه می‌پوشاند تا انحراف چشم از مسیر مستقیم را بررسی ‌کند. این تست به همکاری کودک نیاز دارد، بنابراین در کودکان بالای ۳ سال قابل انجام است و وجود یک درمانگر باتجربه نیز ضروری خواهد بود.

 سنجش حدت بینایی

در این روش برای سنجش بینایی کودکان، از چارت چشم استفاده می‌شود و به همکاری کودک نیاز است، بنابراین این تست برای کودکان بالای ۳ سال انجام می‌شود. این تنها روش غربالگری است که مستقیما حدت بینایی را اندازه می‌گیرد و روش ارجح برای کودکان بزرگتر است. اصلاح چارت بینایی بزرگسالان، انجام تست برای کودکان را ساده‌تر می‌کند. برای مثال بهتر است در این آزمایش برای سنجش بینایی کودکان ، به جای ۲۰ قدم فاصله، ۱۰ قدم در نظر گرفت. همچنین می‌توان به جای حروف از نمادها و اشکال جالب برای کودکان استفاده کرد. در ابتدا هر دو چشم باز هستند و تست انجام می‌شود. سپس هر چشم جداگانه پوشانده شده و چشم دیگر معاینه می‌شود. باید دقت کرد که برای معاینه هر چشم، چشم دیگر به خوبی پوشانده شود، زیرا کودکان مخصوصا در صورتی‌که یکی از چشم‌ها دید خوبی نداشته باشد، تلاش می‌کنند زیر چشمی نگاه کنند.

منبع: دکتر محمد میر محمد صادقی

پاسخی بگذارید

خبرنامه لوناتو

با ثبت نام در خبرنامه لوناتو از جدیدترین محصولات و جشنواره‌های فروش ویژه ما مطلع شوید.

در حال ارسال

متشکریم، عضویت شما با موفقیت انجام شد.