پاسخ به تمام سوالات احتمالی در مورد خرید و انتخاب لنز تماسی مناسب

سوالات احتمالی در مورد خرید و انتخاب لنز تماسی مناسب

بدون شک، خرید و انتخاب لنز تماسی برای چشم باید با مشورت و تجویز پزشک متخصص صورت بگیرد. اما انتخاب گزینه مناسب به فاکتورهای گوناگونی بستگی دارد. از جمله می‌توان به ناسازبینی (نابهنجاری شکست نور در چشم)، میزان تحمل چشم در نگهداری لنز، توقعات بیمار و روش صحیح نگهداری لنز اشاره کرد.

برای شفاف‌سازی این موارد، در ادامه تعدادی از آن‌ها را برایتان توضیح داده‌ایم. با توجه به موارد مذکور در پایین می‌توانید لنز مناسب با چشم و سبک زندگی خود را انتخاب کنید. همراهمان باشید.

هر چند وقت‌یکبار از لنز استفاده می‌کنید؟

آیا می‌خواهید لنز را هر روز استفاده کنید یا در روزهای خاصی از هفته یا موقعیت‌های مشخص؟

بیشتر مردم ترجیح می‌دهند لنزهای تماسی نرم را انتخاب کنند زیرا می‌توان از آن‌ها به صورت تمام‌وقت و پاره‌وقت استفاده کرد. این در حالیست که لنزهای نفوذپذیر به گاز را باید بر اساس دستورالعمل مشخص در طول روز در چشم گذاشت تا موجب اذیت چشم نشوند.

وضوح دید برایتان چقدر اهمیت دارد؟

لنزهای نفوذپذیر به گاز که با نام لنز GP هم شناخته می‌شوند، به دلیل سخت بودن کمی طول می‌کشد تا فرد به آن‌ها عادت کند اما در عوض دید شفاف‌تر و واضح‌تری نسبت به لنزهای نرم ایجاد می‌کنند. مخصوصا اگر چشمان شما آستیگمات باشد، با لنزهای جی‌پی دید واضح‌تری خواهید داشت.

اگر از لنز نرم استفاده می‌کنید اما کیفیت و وضوح دید آن را قبول ندارید، پیشنهاد می‌کنیم به سراغ لنزهای نفوذپذیر به گاز بروید.

آیا می‌توانید همیشه درست و دقیق از لنز مراقبت کنید؟

برای پیشگیری از بروز هرنوع مشکل مبتنی بر استفاده از لنزهای تماسی همچون عفونت قارچی چشم یا خراشیدگی قرنیه، باید حتما از محلول شست‌وشویی که پزشک معالجتان تجویز کرده استفاده کنید.

البته، لنزهای یک‌بار مصرف خطراتی همچون عفونتت چشم را بدنبال ندارند زیرا پس از استفاده دور انداخته می‌شوند. اما لنزهای روزانه را باید هر بار پس از مصرف در محلول مخصوص بگذارید. برای استفاده از لنز هم باید مراحلی را رعایت کنید که در این مقاله به طور کامل توضیح داده شده است.

اگر حوصله انجام مراحل استفاده از لنز را ندارید، توصیه می‌کنیم که از لنزهای یک‌بار مصرف استفاده کنید. این لنزها فقط برای یک روز استفاده طراحی شده‌اند و پس از درآوردن از چشم، باید آن‌ها را دور بیندازید.

سوال های رایج در مورد لنز تماسی چشم
لنزهای یک‌بار مصرف خطراتی همچون عفونتت چشم را بدنبال ندارند

آیا برایتان مهم است که در خواب هم لنز در چشمتان باشد؟

اگر جزو کسانی هستید که دوست دارند لنز همیشه در چشمشان باشد و مجبور به گذاشن و برداشتن آن نباشند، باید سراغ نمونه‌های بروید که نفوذپذیری بسیار بالایی نسبت به اکسیژن دارند. یعنی لنزهایی که بتوانند حتی در صورت بسته بودن پلک هم اکسیزن مورد نیاز چشم را تامین کند.

نمونه‌هایی از این لنزها در بازار وجود دارد و مورد تایید سازمان دارو و غذای جهانی هم قرار دارند، اما باید بدانید که برای همه افراد مناسب نخواهند بود. بنابراین، پیش از خریداری و استفاده از این لنزها حتما با پزشک متخصص مشورت کنید تا مطمئن شوید که چشم شما شرایط استفاده از آن را دارد یا خیر.

آیا دوست دارید رنگ چشم‌هایتان را هم تغییر دهید؟

لنزهای رنگی متنوعی در بازار موجود هستند اما باید توجه دشته باشید که نمونه‌های طبی آن‌ها هم باید حتما تحت نظر پزشک انتخاب و خریداری شود.

آیا لنز دوکانونی استفاده می‌کنید؟

اگر بالای ۴۰ سال سن دارید، لنزهای چندکانونی می‌توانند نیاز به استفاده از عینک‌های مطالعه را مرتفع کنند. این لنزها عموما دوکانونی هستند.

از گزینه‌های دیگر، مونوویژن‌ها هستند. به این صورت که یک لنز تماسی برای اصلاح دوربینی و لنز دیگر برای نزدیک‌بینی طراحی شده‌اند. شاید کمی عجیب به‌نظر برس که لنزهای دو چشم با هم فرق داشته باشند اما اشخاصی که به پیرچشمی مبتلا هستند با لنزهای مونوویژن دید واضح‌تری پیدا خواهند کرد.

لنزهای چندکانونی می‌توانند نیاز به استفاده از عینک‌های مطالعه را مرتفع کنند.

هزینه‌های خرید و نگهداری لنز تماسی چقدر است؟

باید توجه داشته باشید که با استفاده از لنز، نیاز شما به عینک از بین نخواهد رفت. همچنین، علاوه بر قیمت خود لنز، باید هزینه ملزومات جانبی آن همانند محلول‌های شوینده و قاب را نیز در نظر بگیرید.

آیا حساسیت یا خشکی چشم دارید؟

خشکی چشم یا حساسیت‌های آن مانع از استفاده راحت از لنز تماسی می‌شوند. بنابراین، اگر به هر کدام از این مشکلات مبتلا هستید حتما پیش از استفاده از لنز با پزشک خود مشورت کنید.

گزینه مناسب برای این افراد، لنزهای روزانه و یک‌بار مصرف هستند زیرا احتمال بروز عفونت و حساسیت را به صفر می‌رسانند. استفاده از آن‌ها نیز راحت‌تر از لنزهای سخت است.

با همه این توضیحات، در آخر باید اشاره کنیم که شما پیش از انتخاب و خرید یک لنز تماسی حتما باید با متخصص چشم مشورت کنید. پزشکان با مورد آزمایش قرار دادن همه بخش های چشم و با احتساب انواع بیماری‌ها و مشکلات برای بیماران لنز مناسب را تجویز می‌کنند.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
اولین نفری باشید که از اخبار و فروش‌های ویژه لوناتو با خبر میشود.