لنز تماسی یک‌بار مصرف، ساده‎ترین انتخاب برای حفظ سلامت چشم‌ها

لنز یک‌بار مصرف روزانه

لنز تماسی یک‌بار مصرف، همان‌طور که از نامش پیداست فقط برای یک روز استفاده طراحی و تولید شده است. یعنی شما در انتهای روز، وقتی آن را از چشم خارج کنید، باید لنز را دور انداخته و در روز بعد، از لنز جدید دیگری استفاده کنید.

این لنز در میان ورزشکاران و شاغلینی که به سلامت و راحتی چشم‌های خود اهمیت زیادی می‌دهند، بسیار رواج یافته است.

پیش از اینکه بخواهیم در مورد مزایا و معایب لنز تماسی روزانه برایتان بگوییم، لازم است دو مساله را همیشه در گوشه ذهن داشته باشید:

  • لنزهای یک‌بار مصرف با لنزهای روزانه فرق دارند. لنز روزانه، لنزی است که شما باید حتما پیش از خواب آن را از چشم خارج کنید زیرا سازمان دارو و غذای جهانی، این‌نوع محصولات را برای استفاده در شب و هنگام خواب به‌هیچ عنوان تایید نکرده است. این لنزها ممکن است روزانه، هفتگی، ماهانه یا به صورت فصلی استفاده شوند. عمر مصرف آن‌ها به شرکت تولیدکننده آن بستگی دارد.
  • لنز دورریختنی، همیشه هم برای یک بار مصرف کردن نیست. در واقع، لنزهای روزانه‌ای که هر دو هفته دور ریخته می‌شوند را با نام لنز دورریختنی هم می‌شناسند. بنابراین، با لنزهای «روزانه دورریختنی» که واقعا باید هر روز دور انداخته شوند، فرق دارند.

چرا لنزهای دور انداخته می‌شوند؟

هر چه در فاصله‌های زمانی کوتاه لنزهای خود را عوض کرده و از نمونه‌های نو استفاده کنید، همان‌قدر به راحتی و سلامت چشم‌های خود کمک کرده‌اید.

پروتئین، کلسیم، لیپیدها و دیگر موادی که به‌صورت طبیعی در اشک چشم تولید می‌شوند، در لنز تماسی اجتماع می‌کنند. این امر روی راحتی لنز در چشم تاثیر منفی دارد. همچنین احتمال ایجاد عفونت در چشم‌ها نیز زیاد خواهد شد.

احتمالا با خود می‌گویید که لنز را که همیشه تمیز می‌کنیم! درست است، اما این شست‌وشوها قادر نیستند به‌طور ۱۰۰ درصدی این رسوبات را از بین ببرد. برخی از رسوب‌ها همچنان در سطح لنز تماسی باقی می‌مانند در نتیجه، به مرور زمان پوشیدن لنز برای فرد دشوار خواهد شد.

از پوشیدن لنز برای چند روز پشت‌سر پرهیز کنید.

لنزهای تماسی روزانه: راحتی و سلامت

از پوشیدن لنز برای چند روز پشت‌سر و سپس دور انداختن آنها به شدت پرهیز کنید. شاید تصور کنید که لنزهای روزانه دورریختنی به تمیز کردن نیازی ندارند و در شب هم می‌توانید آن‌ها را استفاده کنید. اما متاسفانه، پوشیدن لنز در طول شب و هنگام خواب برای هیچ فردی مناسب نیست. اما در برخی از افراد این کار سبب بروز مشکلاتی بینایی و چشمی می‌شود.

فرق بین لنز روزانه و لنز معمولی چیست؟

تا پیش از پیدایش لنزهای دورریختنی، همیشه گفته می‌شد که بهتر است لنز در فواصل زمانی کوتاه عوض شود. اما مشکل اینجا بود که لنزها خیلی گران بودند و تعویض آن‌ها چندان مقرون به‌صرفه بشمار نمی‌رفت. به همین‌خاطر محلول‌های شوینده و مواد دیگری تولید و عرضه شدند تا عمر لنز تماسی افزایش بیاید و از احتمال خطرات ناشی از لنز برای چشم هم کاسته شود.

بعدها، کارخانه‌های تولید لنز در جهان به تکنیکی دست پیدا کردند که می‌توانستند هزینه‌های تولید و عرضه تولید لنزهای تماسی بسیار باکیفیت را تا حد زیادی کاهش دهند. این امر موجب کاهش قیمت لنزها شد. بنابراین، امکان تعویض آن‌ها نیز در فواصل زمانی کوتاه برای مشتری‌ها مهیا شد.

بسیاری از لنزهای روزانه امروز از همان مواد لنزهای معمولی تهیه می‌شوند؛ اما برخی دیگر نیز از مواد جدید درست می‌شوند و طراحی آن‌ها به‌گونه‌ای است که حتما باید پس از استفاده دور انداخته شوند.

هزینه یک لنز تماسی دورریختنی چقدر است؟

لنزهای تماسی دورریختنی روزانه، به طور کلی از لنزهای معمولی که برای مدت زمان طولانی استفاده می‌شوند، گران‌تر هستند. اما هزینه‌های متغیر است و به برند و موادی که لنز با آن تولید شده بستگی دارد.

لنزهای یک‌بار  مصرف روزانه که با مواد هیدروژل سیلیکونی تهیه شده‌اند در اغلب مواقع به عنوان «مدل برتر» لنزهای برندهای مختلف شناخته می شوند و به خاطر داشتن بهترین کیفیت، بالاترین قیمت را نیز دارا هستند.

اگر تمایل به خرید لنز یک‌بار مصرف روزانه دارید، باید به این نکته توجه داشته باشید که این هزینه گزاف با هزینه‌های مواد لازم برای مراقبت از لنزهای معمولی برابری می‌کند. یعنی شما با خرید لنز یک‌بار مصرف دیگر به قاب و محلول شوینده و …. نیازی ندارید. به‌نوعی می‌توان گفت مجموع هزینه‌هایتان صرف خرید یک لنز روزانه می‌شود و دیگر لازم نیست وقتی را به شست‌وشوی لنز اختصاص دهید.

آیا من می‌توانم از لنز تماسی روزانه استفاده کنم؟

بله، تقریبا همه می‌توانند از لنز روزانه استفاده کنند. فقط برای استفاده از لنزهای طبی باید حتما به چشم‌پزشکی مراجعه کنید تا نمره مناسب چشم شما را تجویز کند.

برخی از لنزهای یک‌بار مصرف دورریختنی به صورت رنگی هم عرضه می‌شوند که اغلب برای تصحیح مشکلاتی همچون آستیگماتیسم و پیرچشمی به صورت چندکانونی تولید و عرضه می‌شوند.

اگر برای نمره چشم شما لنز روزانه وجود ندارد، بهتر است همان لنزهای معمولی را هر چند ماه یکبار تعویض کنید.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
اولین نفری باشید که از اخبار و فروش‌های ویژه لوناتو با خبر میشود.