عینک از قاب روانشناسی

روانشناسی عینک

عینک گذاشتن نه تنها نظر دیگران را راجب شما عوض می کند بلکه دیدگاه خودتان را نسبت به خودتان نیز تغییر می دهد.

در کشور امریکا دیدگاهی وجود دارد که به عینک گذاشتن، دفاع آدم ساده می نامند. این اصطلاح ریشه در تاکتیکی که وکلا در دادگاه برای دفاع از جنایتکاران استفاده می کنند دارد . وکلا یک عینک روی صورت موکل خود میگذارند تا چهره او معصوم تر و ساده تر به نظر برسد تا بتوانند قاضی را راحتر متقاعد کنند.

قسمت اول

شخصیتهای متفاوت

به نقلی از Ralph Anderl مدیر عامل شرکت عینک سازی IC Berlin که می گوید “ما این مطلب را به وضوح در فروشگاه های خود می بینیم که وقتی مردم دنبال عینکهای مختلف می گردند ، با انتخاب عینکهایی مختلف شخصیتهای مختلفی را به خود میگیرند. وقتی ما عینکی را به صورت سفارشی طراحی می کنیم ، شخصیتی را برای آن طرح در ذهنمان داریم”

برخی معتقند عینک مانند یک عمل زیبایی بدون چاقو می باشد و به سرعت دید دیگران نسبت به شخصیت شما را تغییر می دهد. و شاید مهم ترین دلیل آن این است که عینک در مهمترین بخش بدن یعنی چشمها را می یوشاند. برای همین است که وقتی عینک آفتابی می زنید باحال و مرموز به نظر می رسید.

 

روانشناسی عینک
روانشناسی عینک

 

به گفتهCary Cooperپروفسور روانشناسی از دانشگاه  Lancaster در تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۳ صورت گرفت مشخص شد اکثر افرادی که عینک می زنند در مصاحبه های شغلی موفق و کار مورد نظر خود را گرفته اند. زیرا در ناخوداگاه ما رابطه مستقیمی بین “هوش و مطالعه بسیار ” و عینک زدن وجود دارد که از دید کارفرما فردی که عینک طبی میزند باهوش تر است و در برخود با مسائل با مطالعه و تحقیق مشکلات را بر طرف می کند. تاثیر دیگر عینک ، در عینکهای آفتابی است که لنز تیره آن حس پنهانی و درونگرایی دارد ، که باعث می شود افراد مشهور از عینکهای آفتابی استفاده می کنند تا هویت خود را پنهان کنند.

در واقع تحقیقات نشان می دهد رابطه مستقیمی بین نزدیک بینی و هوش وجود دارد.

در ادامه آقای کوپر اضافه می کند عینک زدن تاثیر سریعی در طرف مقابل که با آن قصد ایجاد ارتباط داریم  ایجاد می کند و این تاثیر باعث می شود به سرعت اعتماد به وجود بیاید و رابطه شکل بگیرد.

روانشناسی عینک
روانشناسی عینک

 

 خرید عینک طبی و عینک آفتابی

 

هنوز عینک ها مهم ترین عامل قضاوت شما در مورد هر افراد هستند. شاید به همین علت باشد که تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۱۱ توسط انجمن چشم آمریکا ثبت کرد که  ۱۶ میلیون آمریکایی از عینکهای تجویز نشده استفاده می کنند تا ظاهر خود را تغییر دهند.

جای شگفتی است که تا چه حد زدن عینک و هوش با یکدیگر رابطه ای ریشه ای دارد.

تحقیق دیگری که در لندن که روی گروه سنی ۸ سال تا پیش دانشگاهی صورت گرفت نشان می دهد که اکثریت در ذهن خود دانشمندان را فردی با عینک بر روی چهرشون دارند تصور می کنند.

همچنین  تحقیق که در دانشگاه پوردو نشان داد افرادی که عینک می زنند چه مرد چه زن قابل اعتماد تر و متعهد تر  به نظر می رسند.

تاثیر این تحقیقات را می توان روی کار هالی خواننده راک اند رول امریکایی دید که پس از چندین سال اجرا به صورت غیر محبوب به پیشنهاد مدیرش با گذاشتن عینک و تیپ های منحصر به فرد خود با عینک تحولی در ایجاد شخصیتش در ذهن مخاطب به وجود آمد و موجب شهرتش شد.

عینک طبی
روانشناسی عینک

 

این روابط عنوان شده بین عینک و شخصیت افراد به واسطه رمانها ، داستانها و هالیوود توسط فرهنگ عام جامعه نیز تقویت می شود.

درست است که عینک باایجاد برداشت هوش ارتباط مستقیم دارد ولی بنا به کلیشه های جامعه در دید بعضی از افراد زدن عینک موجب کاهش جذابیت می شود . به گفته پروفسور روانشناس هلموت لدر در دانشگاه وین و متخصص پردازش چهره زدن عینکهای بدون فریم تمامی مزایای تاثیر عینک زدن در ذهن افراد را دارد اما اثر منفی کاهش جذابیت را از بین می برد.

به گفته پروفسور لدر کلیشه ها همیشه در حال تغییرند و احساسات منفی در مورد عینک زدن در حال از بین رفتن است .

عینک طبی
روانشناسی عینک

 

صنعت عینک یک صنعت حرفه ای و سوداور است و شرکتهای سازنده تلاش بسیاری برای گذاشتن عینک روی صورت افرادی که عینک نمی زنند می کنند. این شرکت ها با تلاش خود و فرهنگ سازی تاثیر بسیار زیادی در برداشت جامعه از زدن عینک می گذارند که موجب ایجاد پتانسیل بالایی در افراد بیشتری برای عینک زدن شده است.

زمانی بود که فریم های سخت و خشک قدیمی تنها انتخاب بود و افرادی که انها را به چشم می زدند آلمان ها یا حذب محافظه کار انگلیس را در ذهن تداعی می کرد ولی امروز با جهانی شدن این کلیشه ها بر هم خورده و معناهای جدید برای عینک در ذهن شکل گرفته.

 

 

عینک ها به خاطر سپرده می شوند!

در این دنیای رقابتی، عینک همانند یک ابزار رقابتی عمل می کند. تحقیقات نشان می دهد عینک باعث می شود مردم فردی که عینک زده است را متمایز از سایر اشخاص به خاطر بسپارند و همچنین کسی را که عینک زده سریعتر و راحتر از فرد دیگری که عینک نزده تشخیص بدهند.

عینک ها می توانند ابزار قوی برای برند شخصی باشند ، Woody Allen, Le Corbusier, Yves Saint Laurent, John Lennon or Gandhi را در نظر  بگیرید که عینکهایشان ۱٫۲۷ میلیون دلار در یک مزایده فروخته شد . این این تاثیر برند مانند عینک نیز در دنیای کسب و کار نیز کاربرد دارد مانند استیوجابز از اپل و مدیرعامل گوگل ارک اشمیت که در سخنرانی های راهبردی خود از این قدرت عینک استفاده می کنند و از عینک استفاده می کنند.

جیسون کیرک بنیانگذار عینکهای  Kirk & Kirk  : شما می توانید شخصیت افراد را از انتخاب عینکشان تشخیص دهید ، برخی برای انطباق با جامعه لباس می پوشند و گروه انتخاب خود را با خلاقیت و برای متفاوت بودن انجام می دهند. بخشی از این کسب کار درباره این گونه افراد خلاق است. این افراد عینک را به عنوان یک ابزار برای تکمیل کردن مدل خود انتخاب می کنند حتی اگر این عینک با تجویز پزشک نباشد و صرفا آرایشی و برای زیبایی باشد.

کیرک اضافه می کند : برخی دیگر از افراد عینک را برای تاثیرش در دیگران انتخاب نمی کنند بلکه این انتخاب بر روی اعتماد بنفس خودشان موثر است.

واضح است عینکها تنها برای اصلاح بینایی نیست و جریانی زیر زمینی است که تاثیر بر ادراک خودمان به خود و نیز ادراک دیگران بر ما دارد.همانند تاثیر گذاشتن عینک متهم که به پیشنهاد وکیل مدفاعش تا تاثیر مثبتی بر قاضی پرونده داشته باشد.

همچنین طرح های جدید عینک با قابهای چوبی که حسی گرم و اعتماد را در بیننده به وجود می آورد به شدت مورد استقبال قرار گرفته و دارد بین زوجهای جوان ترویج پیدا می کند.

برای خرید انواع عینک آفتابی و عینکی طبی کافی است بر روی لینک زیر کلیک کنید.

 

خرید عبنک طبی 

خرید عینک آفتابی

 

 

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
اولین نفری باشید که از اخبار، فروش‌های ویژه و محصولات جدید لوناتو با خبر شوید.
ثبت‌نام کنید و از ۱۰٪ تخفیف اولین خرید لذت ببرید