اشتباهات رایجی که در استفاده از لنزهای چشمی مرتکب می‌شوید

اشتباهات رایجی که در استفاده از لنزهای چشمی مرتکب می‌شوید

اشتباهات رایجی که در استفاده از لنزهای چشمی مرتکب می‌شوید

بر اساس آمار، فقط ۳۶ میلیون نفر در کشور آمریکا از لنز چشمی استفاده می‌کنند. این در حالیست که وقتی پزشک برای نخستین بار برای فرد لنز تجویز می‌کند، تمامی دستورات بهداشتی لازم برای کاربرد این وسیله را نیز به وی یادآور می‌شود.

به‌طور مثال، همیشه توصیه می‌شود که پیش از استفاده از لنز (گذاشتن یا برداشتن از چشم)، حتما دست‌های خود با آب و صابون تمیز بشویید و آن‌ها را با حوله یا دستمال بدون پرز خشک کنید. سپس بدون اینکه لنز را دستمالی کنید، آن را در چشم قرار دهید تا از نشستن هرگونه آلودگی، جرم یا میکروب بر روی آن پیشگیری شود.

اما آیا پس از یک مدت طولانی استفاده از لنز، همه این موارد را رعایت می‌کنید؟ آیا هر چند ماه یک‌بار به چشم‌پزشک یا مراکز بینایی‌سنجی مراجعه می‌کنید تا از وضعیت سلامتی چشم خود آگاهی کسب کنید؟ بسیاری از اشخاصی که از لنز استفاده می‌کنند در اغلب مواقع از روی تنبلی یا بی‌حوصلگی موقع خواب لنز را از چشم خود بیرون نمی‌آورند یا حتی با در استخر لنز شنا می‌کنند.

یا به تاریخ انقضاء یا کیفیت محلول‌های شوینده لنز بی‌تفاوت هستند. توجیهشان هم این است که: «تاکنون که برایم مشکلی پیش نیامده است!»

اما لازم است بدانید که استفاده از لنز، آدابی دارد که باید همیشه آن‌ها را مدنظر داشته باشید. دکتر «اندرو تائو» سخن‌گوی انجمن بینایی‌سنجی آمریکا و استاد دانشکده چشم‌پزشکی سانی در ایالت متحده و همچنین «ربه‌کا تیلور»، کارشناس چشم‌پزشکی در نشویل ایالت تنسی و سخن‌گوی آکادمی چشم‌پزشکی آمریکا، اشتباهات رایجی که استفاده‌کننده‌های لنزهای چشمی انجام می‌دهند را برشمرده‌اند و توضیح داده‌اند که با ترک عادات غلط در این راستا تا چه حد می‌توانید به سلامت بیشتر چشم خود کمک کنید.

برای آشنایی با این موارد در ادامه با لوناتو همراه باشید.

هرگز از آب معمولی برای شست‌وشو و نگهداری لنز خود استفاده نکنید.

آب لوله‌کشی

۱

کاری که انجام می‌دهید: اجازه می‌دهید که آب شیر روی لنز شما بریزد.

کاری که نباید انجام دهید: فکر می‌کنید که خب، مشکل این کار چیست؟ این است که آب شهری همچون اشک انسان نمکی نیست و به‌همین خاطر لنز آن را جذب کرده و باد می‌کند. لنزهای چشمی آب شیر را در خود انباشت می‌کنند و این امر می‌توان به سلامت چشم آسیب برساند؛ زیرا آب نوشیدنی، استرلیزه نیست و حاوی میکروارگانیسم‌هایی است که برای چشم مضر هستند.

وقتی لنز باد می‌کند، به‌خوبی روی چشم نمی‌نشیند و اغلب برای چشم تنگ می‌شود. همین امر می‌تواند یک فاصله میکروسکوپی بین قرنیه و لنز ایجاد کند و در نتیجه، میکروارگانیسم‌ها وارد این فضا شده و باعث بروز عفونت می‌شوند.

به‌همین خاطر بسیار مهم است که هنگام شنا یا حمام کردن، لنزهای چشمی خود را در بیاورید. بعلاوه اینکه ممکن است هنگام شنا، لنز از چشم در بیاید.

در آخر هم توصیه کنیم که هرگز از آب معمولی برای شست‌وشو و نگهداری لنز خود استفاده نکنید.

هنگام شنا یا حمام کردن، لنزهای چشمی خود را در بیاورید.

۲

کاری که انجام می‌دهید: لنز، چشمتان را اذیت می‌کند، اما شما در آن لحظه محلولی برای شست‌وشوی آن ندارید، بنابراین از آب یا بزاق خود برای تمیزی لنز استفاده می‌کنید.

کاری که نباید انجام دهید: بدترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است. آب لوله‌کشی را که در بالا توضیح دادیم، در مورد بزاق هم باید بگوییم که باکتری‌های موجود در آب دهان برای دهان مفید هستند، نه چشم! بنابراین، وقتی در شرایط بالا قرار گرفتید، بهترین کار این است که لنز را از چشم درآورده و آن را کنار بگذارید. یا می‌توانید از اشک مصنوعی مخصوص استفاده‌کننده‌های لنز برای رفع مشکل خود بهره بگیرید.

بسیار مهم است که همیشه قاب لنز و محلول آن را در کیف خود داشته باشید.

۳

کاری که انجام می‌دهید: استفاده مجدد از محلول لنز

کاری که نباید انجام دهید: استفاده دوباره از محلولی که قبلا استفاده شده، یعنی کمک به عفونت چشم. هر نوع آلودگی، باکتری و میکروبی که در لنز بوده و با محلول شسته‌اید، با قرار دادن دوباره لنز در آن، وارد لنز شده و سلامت چشمتان را به خطر خواهد انداخت. این را در خاطر داشته باشید که در صورت وجود هرگونه فاصله بین چشم و لنز، باکتری‌ها به سرعت از این فضا استفاده کرده و شروع به رشد می‌کنند. بنابراین مهم است که همیشه از مایع شوینده تمیز و دست‌اول استفاده کنید.

هر سه ماه یک‌بار باید قاب جدید را با قاب قبلی جایگزین کنید.

قاب لنز چشم

۱

کاری که انجام می‌دهید: از زمانی که یادتان هست، فقط یک قاب لنز داشته‌اید که همچنان هم از آن استفاده می‌کنید؟

کاری که نباید انجام دهید: اولین کاری که باید انجام دهید این است که قاب‌های کهنه و قدیمی را دور بیندازید. شما هر سه ماه یک‌بار باید قاب جدید را با قاب قبلی جایگزین کنید.

۲

کاری که انجام می‌دهید: قاب لنز را با آب شیر می‌شویید و پیش از خشک شدن، در آن را بسته و کنار می‌گذارید.

کاری که نباید انجام دهید: بهترین روش ضدعفونی کردن قاب لنز، شست‌وشوی آن با محلول لنز است. با این کار، احتمال نفوذ آب به لنز را نیز به صفر می‌رسانید. پس از شستن، قاب را با دستمال بدون پرز خشک کنید یا در هوای آزاد بگذارید تا کاملا خشک شود و هیچ‌گونه رطوبتی نداشته باشد.

پس از خریداری قاب جدید، می‌توانید آن را درون ماشین‌ظرفشویی یا آب داغ و در حال جوش بگذارید تا ضدعفونی شود.

از مارک‌های متفرقه استفاده نکنید.

محلول شست‌وشوی لنز

۱

کاری که انجام می‌دهید: از مارک‌های متفرقه استفاده می‌کنید.

کاری که نباید انجام دهید: به هر دلیلی که این کار را می‌کنید، توصیه ما این است که از آن دست بکشید. با خرید مارک‌های ناشناس ممکن است به چشم و بینایی خود لطمه بزنید. بنابراین، پیشنهاد می‌کنیم برای انتخاب بهترین مایع شست‌وشوی لنز برای چشم خود، حتما از دکتر متخصصتان کمک و مشورت بگیرید. پس از انتخاب مارک معتبر، فقط از همان استفاده کنید تا ا زبروز هرگونه حساسیت، خشکی چشم یا مشکلی پیشگیری کرده باشید.

۲

کاری که انجام می‌دهید: هنوز از محلولی استفاده می‌کنید که ۵ سال قبل خریده‌اید.

کاری که نباید انجام دهید: هرگز نباید از محلول‌هایی که چند سال از عمرشان گذشته استفاده کنید. نسخه‌ای که چند سال پیش برای شما پیچیده شده، شاید اکنون برای چشمتان مفید نباشد. حتما هر چند ماه یک‌بار با مشورت پزشک محلول مورداستفاده خود را عوض کنید.

این را در نظر داشته باشید که محلول‌های شست‌وشودهنده، تاریخ انقضاء دارند و استفاده از آنها پس از این تاریخ می‌توانید موجب عفونت چشم شود.

۳

کاری که انجام می‌دهید: چشمتان کمی درد می‌کند یا دچار تاری دید شده‌اید اما همچنان از لنز استفاده می‌کنید.

کاری که نباید انجام دهید: این را آویزه گوش خود کنید: هر زمان شک داشتید که لنز به چشمتان آسیب می‌زند یا نه، حتما آن را از چشم خارج کنید. هرگاه چشم قرمز یا دچار سوزش شد یا چشم‌هایتان اذیت می‌شد، بدون معطلی لنزها را از چشم خارج کنید تا از رشد هرگونه عفونت احتمالی پیشگیری شود.

البته در اولین قدم می‌توانید از قطره‌های اشک مصنوعی مخصوص لنز استفاده کنید. اما اگر درد از بین نرفت، حتما لنز را از چشم خارج کنید. زیرا ممکن است موجب خراشیدگی یا ساییدگی قرنیه شود.

روش درست این است که اول چشمان خود را آرایش کنید و در نهایت لنز بگذارید.

ریمل زدن

۱

کاری که انجام می‌دهید: شما اول ریمل می‌زنید و سپس لنز را در چشم می‌گذارید.

کاری که نباید انجام دهید: روش درست این است که اول چشمان خود را آرایش کنید و در نهایت لنز بگذارید. حتما توجه داشته باشید که برای پاک کردن آرایش صورت، اول لنز را از چشم خارج کرده و سپس چشم‌ها را بشویید.

همچنین توجه کنید که با دست کرمی لنز را استفاده نکنید. همیشه باید دستان شما با صابون شسته شده و سپس با پارچه تمیز خشک شده باشد.

۲

کاری که انجام می‌دهید: از مواد آرایشی ضد آب استفاده می‌کنید.

کاری که نباید انجام دهید: کارشناسان توصیه می‌کنند که هرگز همزمان با استفاده از لنز چشم، از مواد آرایش ضدآب استفاده نکنید زیرا ممکن است درون چشم نفوذ کرده و جذب لنز شوند. همچنین، از آنجا که برای پاک کردن این مواد از صورت به پاک‌کننده‌های حاوی روغن نیاز است، در نتیجه موجب چربی سطح چشم و مژه‌ها می‌شود.

عدم توجه به زمان استفاده از لنز و …

۱

کاری که انجام می‌دهید: لنزهای روزانه یا ماهانه را بیشتر از مدت اعلام شده استفاده می‌کنید.

کاری که نباید انجام دهید: لنزهای چشمی از پلاستیک ساخته می‌شوند اما برای اینکه در چشم مرطوب بمانند روزنه‌هایی دارند. همین منافذ می‌توانند انواع آلودگی را وارد چشم کرده و موجب بروز عفونت و کثیفی بشوند. بنابراین، اگر از لنزهای در زمان بیشتر از تاریخ انقضایشان استفاده کنید، ممکن است موجب خشکی، خارش، سوزش یا ایجاد عفونت در چشم شوند.

۲

کاری که انجام می‌دهید: عادت دارید با لنز می‌خوابید

کاری که نباید انجام دهید: این کار مثل این است که یک کیسه پلاستیکی روی سر خود بکشید و سپس بخوابید. لنز در چشم‌ها موقع خواب مانع از رسیدن اکسیژن به چشم می‌شود.

هنگام بیداری، قرنیه اکسیژن را از اشک و هوا دریافت می‌کند. اما موقع خواب، قرنیه از اکسیژن و تغذیه کمتری برخوردار است زیرا چشم‌ها بسته هستند و انسان پلک نمی‌زند. بنابراین، با قرار دادن لنز در چشم، همان مقدار اندک اکسیژنی که به قرنیه می‌رسد نیز مسدود می‌شود. این امر موجب جمع شدن لنز در چشم شده و خراش‌های بسیار ریز و میکروسکوپی در قرنیه ایجاد می‌کند که مستعد ابتلابه آلودگی هستند.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
اولین نفری باشید که از اخبار و فروش‌های ویژه لوناتو با خبر میشود.