با راهکارهای درمان عفونت و التهاب چشم آشنا شوید

قرمیزی چشم

التهاب ملتحمه یا قرمزی چشم، التهاب غشاء چشم است که می‌تواند دلایل عفونی و غیرعفونی داشته باشد. تشخیص علت و نوع بیماری، به درمان آن کمک خواهد کرد. قطره عفونت چشم یکی از سریع‌ترین راه‌‌ها برای درمان است. در مطلب زیر چند نکته برای سرعت بخشیدن به فرآیند بازیابی و بهبود قرمزی چشم ارائه می‌دهیم.

اگر علت قرمزی چشم ناشی از عوامل غیرعفونی مثل حساسیت باشد، برای درمان سریع قرمزی چشم، داروهای ضد آلرژی استفاده کنید. قطره اشک چشم می‌تواند موثر باشد. از تمام عواملی که موجب بدتر شدن قرمزی می‌شوند، دوری کنید. به عنوان مثال لنزهای تماسی را از چشم بیرون بیاورید، آرایش چشم را پاک کنید و … .

اگر مشکل قرمزی چشم با این روش‌ها  بهبود پیدا نکرد، به احتمال زیاد قرمزی چشم ناشی از عفونت چشم بوده است. در این شرایط نیاز به درمان‌های دقیق‌تر و استفاده از قطره عفونت چشم خواهد بود. در ادامه راه‌های شناسایی انواع مختلف قرمزی چشم را بیان کرده و به روش‌های درمان هر یک اشاره می‌کنیم.

عوامل ایجاد قرمزی چشم

۱) نوع و علت قرمزی چشم را تعیین کنید.

قرمزی چشم
نوع و علت قرمزی چشم را تعیین کنید.

التهاب ملتحمه می‌تواند ناشی از ویروس‌ها، باکتریها و آلرژی رخ دهد. همه این عوامل باعث قرمزی، جمع شدن اشک و خارش چشم  می‌شوند. نشانه‌های دیگری نیز وجود دارند که با توجه به علت قرمزی چشم تغییر می‌کنند.

 • التهاب چشم ناشی از ویروس. این بیماری مسری بوده و درمان آن دشوار است. درمان آن نیاز به زمان دارد که می‌تواند یک تا سه هفته طول بکشد. بهترین گزینه برای درمان ملتحمه ویروسی، جلوگیری از عوارض ناشی از آن است. این ویروس می‌تواند روی یک یا هر دو چشم تاثیر بگذارد که در این وضعیت چشم‌ها به نور حساس می‌شوند.
 • التهاب چشم باکتریایی. این بیماری مسری است و باعث تخلیه توده‌هایی به رنگ زرد یا سبز می‌شود. توده‌ها چسبناک بوده و در گوشه چشم ایجاد می‌شوند. در موارد شدید، مواد تخلیه شده در گوشه داخلی چشم باعث می‌شوند که چشم‌ها به هم بچسبند. این بیماری می‌تواند یک چشم و یا هر دو را همزمان درگیر ‌کند. با وجود روش‌های خانگی برای درمان، بهترین راه، مراجعه به پزشک متخصص است. آنتی‌بیوتیک تجویز شده توسط پزشک مدت زمان لازم برای درمان بیماری را کاهش می‌دهد.
 • التهاب چشم ناشی از آلرژی. آلرژی نه تنها با التهاب و قرمزی چشم خود را نشان می‌دهد، بلکه باعث گرفتگی و آبریزش بینی می‎شود. در این حالت هر دو چشم قرمز می‌شودَ. این بیماری مسری نسیت و درمان با روش‌های خانگی صورت می‌گیرد. در موارد شدیدتر نیاز به پزشک متخصص خواهد بود.

۲)  در زمان نیاز با پزشک متخصص تماس بگیرید.

قرمزی چشم
در زمان نیاز با پزشک متخصص تماس بگیرید.

هرگز از تماس و مشاوره با پزشک پشیمان نخواهید شد. پزشک توصیه‌های خوبی در راستای بهبود سریع‌تر بیماری خواهد داد. بهتر است در موارد زیر با پزشک در تماس باشید:

 • بیماری با علائم بیشتری و شدیدتری آشکار شود.
 • دردی در ناحیه چشم احساس شود.
 • اگر دچار مشکلات بینایی از قبیل تاری دید شوید.
 • اگر قرمزی چشم به جای بهبود، شدیدتر شود.
 • اگر فکر می‌کنید که دچار بیماری التهاب چشم از نوع ویروسی هستید. مثل ویروس هرپس (herpes) ساده، یا به علت عفونت HIV یا سرطان با مشکلات ایمنی درگیر هستید.
 • اگر التهاب چشم باکتریایی تا ۲۴ ساعت پس از مصرف آنتی‌بیوتیک بهبود پیدا نکند، تماس با پزشک ضرورت می‌یابد.

درمان قرمزی چشم در منزل

۱) داروهای ضدحساسیت مصرف کنید.

قرمزی چشم
داروهای ضدحساسیت مصرف کنید.

برای چشم‎های ملتهب که حساسیت خفیفی دارند، مصرف داروهای ضدآلرژی به مدت چند روز برای درمان کافی خواهد بود. در صورتی که بعد از مصرف، تغییری در بهبود قرمزی چشم‌ها حاصل نشد، التهاب چشم از نوع ویروسی یا باکتریایی است.

 • آنتی‌هیستامین مصرف کنید. بدن با تولید مواد شیمیایی به نام هیستامین (Histamins)، در برابر آلرژن‌ها واکنش نشان می‌دهد. این مواد شیمیایی می‌تواند علتی بر التهاب چشم‌ها و سایر علائم آلرژی باشند. آنتی‌هیستامین سطح مواد هیستامین موجود در بدن را کاهش می‌دهد. در نتیجه علائم آلرژی‌زا بهبود می‌یابند.
 • داروی decongestant یا ضد احتقان مصرف کنید. اگرچه داروهای ضداحتقان مواد آلرژی‌زا را از بدن دفع نمی‌کنند، ولی التهاب را کنترل می‌کنند. با مصرف این دارو بافت‌های ملتهب اطراف چشم، بهبود می‌یابند.

۲) چشم‌ها را به طور منظم پاک کنید.

قرمزی چشم
چشم‌ها را به طور منظم پاک کنید.

هنگامی که متوجه تشکیل توده‌های زرد  چشم شدید، با تمیز کردن چشم‌ها، این توده‌ها را از بین ببرید تا از تشکیل باکتری جلوگیری شود.

 • هنگام تمیزکردن از گوشه داخلی چشم (نزدیک بینی) شروع کنید و به آرامی روی کل چشم حرکت کنید و از گوشه دیگر چشم خارج شوید. با این کار توده زرد رنگ را از مجرای اشک دور می‌سازید.
 • قبل از تمیز کردن چشم، دست‎ها را یا آب و صابون بشویید.
 • دستمال استفاده شده برای تمیزی را دور بیاندازید.

۳) قطره اشک مصنوعی استفاده کنید.

قرمزی چشم
قطره اشک مصنوعی استفاده کنید.

اشک مصنوعی می‌تواند نشانه‌ها را بهبود بخشد و قرمزی چشم را رفع کند.

 • اکثر اشک‌های مصنوعی، روغن‌های حاوی سالین هستند که به عنوان جایگزینی برای اشک جشم طراحی شده است. قطره اشک چشم می‌تواند قرمزی ناشی از خشکی چشم را رفع کند.
 • برخی از قطره اشک‎های مصنوعی حاوی آنتی‌هیستامین هستند. در این حالت بهبود التهاب چشم ناشی از آلرژی سریع‌تر صورت می‌گیرد.

۴) از کمپرس آب گرم یا سرد استفاده کنید.

قرمزی چشم
از کمپرس آب گرم یا سرد استفاده کنید.

پارچه تمیز و بدون پرز را در آب خیس کنید و سپس بچلانید. پارچه مرطوب شده را با فشار ملایم بر روی چشم‌های بسته بچرخانید.

 • کمپرس سرد برای التهاب چشم ناشی از حساسیت بسیار مفید است. در مقابل، کمپرس گرم باعث کاهش تورم در التهاب چشم باکتریایی و ویروسی می‌شود.
 • کمپرس گرم می‌تواند موجب انتشار عفونت از یکی چشم به چشم دیگر شود. بنابراین برای هر چشم از کمپرس‌های مجزا و تمیز استفاده کنید.

۵) از لنزهای تماسی استفاده نکنید.

قرمزی چشم
از لنزهای تماسی استفاده نکنید.

استفاده از لنزهای تماسی در طول دوره درمان ممنوع است. لنز می‌تواند چشم‌ را تحریک کند و عوارض بیشتری ایجاد کند.

 • در صورت ابتلا به التهاب چشم باکتریایی و یا ویروسی، بعد از یکبار استفاده از لنز تماسی، آن را دور بیاندازید. در غیر این صورت باعث تشدید بیماری خواهد شد.
 • اگر لنز دائمی دارید، بعد از استفاده، لنزها را به خوبی تمیز کنید.

۶) از گسترش بیماری جلوگیری کنید.

قرمزی چشم
از گسترش بیماری جلوگیری کنید.

التهاب چشم باکتریایی و ویروسی هر دو مسری هستند. احتمال بیماری دوباره بعد از بهبود وجود دارد.

 • با دست، چشم‎ها را لمس نکنید. اگر به چشم‎ها دست زده‌اید، فورا دست‌ها را با آب و صابون بشویید.
 • از حوله و دستمال تمیز استفاده کنید. روبالشی‌ خود را تا زمان بهبود کامل، به صورت روزانه عوض کنید.
 • وسایلی که با چشم شما در تماس بوده است، به اشتراک نگذارید. این وسایل شامل قطره چشم، حوله، لوازم آرایشی چشم و محلول لنز هستند.
 • تا زمان بهبود، از آرایش چشم پرهیز کنید. در غیر این صورت به دلیل آلوده شدن وسایل آرایش، بهبودی صورت نمی‌گیرد.

درمان با نسخه پزشک

۱) از قطره عفونت چشم استفاده کنید.

قرمزی چشم
از قطره عفونت چشم استفاده کنید.

اگرچه قطره اشک مصنوعی بسیار مفید است، ولی قطره عفونت چشم می‌تواند بسیار موثر واقع شود و به درمان بیماری سرعت بخشد.

 • برای درمان التهاب چشم باکتریایی از قطره عفونت چشم باکتریایی استفاده کنید. درمان توسط یک قطره موضعی صورت می‌گیرد که به طور مستقیم به باکتری‌ها حمله می‌کند. چند روز بعد از استفاده از قطره عفونت چشم ،باکتری‌ها به طور کامل نابود می‌شوند. طریقه مصرف طبق دستورالعمل پزشک صورت می‌گیرد.
 • برای درمان التهاب چشم ناشی از آلرژی از قطره عفونت چشم استروئیدی و یا آنتی‌هیستامین استفاده کنید. برخی از قطره‌های چشم آنتی‌هیستامین بدون نسخه پزشک قابل خریداری هستند. برای دزهای بالاتر نیاز به تجویز پزشک است. اکثر آلرژی‌های چشمی توسط قطره عفونت چشم استروئیدی نیز درمان می‌شوند.

۲) پماد آنتی‌بیوتیک استفاده کنید.

قرمزی چشم
پماد آنتی‌بیوتیک برای درمان قرمزی چشم استفاده کنید.

مصرف پماد آنتی‌بیوتیک نسبت به قطره چشم، برای کودکان مناسب‌تر است زیرا استفاده از آن آسان‌تر است.

 • اعمال پماد به چشم، باعث تاری دید بیمار می‌شود. با گذشت زمان بینایی فرد به حالت طبیعی باز می‌گردد.

۳) داروهای ضدویروسی مصرف کنید.

قرمزی چشم
داروهای ضدویروسی مصرف کنید.

اگر پزشک احساس کند که التهاب چشم شما از نوع ویروسی هرپس ساده است، داروهای ضدویروسی تجویز خواهد کرد.

 

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
اولین نفری باشید که از اخبار، فروش‌های ویژه و محصولات جدید لوناتو با خبر شوید.
ثبت‌نام کنید و از ۱۰٪ تخفیف اولین خرید لذت ببرید